11:16 am
17 Jun 2024

Top Seeds Unbeaten In Early World Team Qualifying Clashes

4 Aug 2009

All eight top seeds have recorded two wins out of two over the first two days of qualifying action in the Women's World Junior Team Squash Championships at the Indian Squash Academy in Chennai.

Hosts India, seeded to reach the final for the first time in the event's 24-year history, secured 3/0 victories over both Germany and France, the 13th and 10th seeds, respectively - and will now face former champions England, the No7 seeds, to decide the winners of Pool B.

Defending champions Egypt, firm favourites to retain the title, eased to 3/0 wins over 9th seeds Australia and 16th seeds Sweden - and will now face New Zealand, the eighth seeds, in the Pool A decider.

Nour El Sherbini, the 13-year-old Egyptian who became the sport's youngest ever world champion after unexpectedly winning the women's world junior crown at the weekend, maintained her winning ways with a 14-12, 11-6, 11-2 win over Sweden's Jennie Lindstrom.

Qualifying rounds - Pool A:
[1] EGYPT bt [16] SWEDEN 3-0
Heba El Torky bt Matilda Ravn-Holm 11-3, 11-3, 11-3 (12m)
Nouran El Torky bt Eira Mooney 11-2, 11-3, 11-3 (15m)
Nour El Sherbini bt Jennie Lindstrom 14-12, 11-6, 11-2 (18m)

[8] NEW ZEALAND bt [9] AUSTRALIA 3-0
Lana Harrison bt Sarah Cardwell 11-9, 11-8, 11-9 (34m)
Emma Millar bt Christine Nunn 11-7, 11-5, 11-9 (20m)
Amanda Landers-Murphy bt Tamika Saxby 7-11, 11-8, 11-6, 11-4 (27m)

[8] NEW ZEALAND bt [16] SWEDEN 3-0
Lana Harrison bt Matilda Ravn-Holm 11-4, 11-2, 11-0 (14m)
Emma Millar bt Eira Mooney 11-2, 11-3, 11-9 (18m)
Amanda Landers-Murphy bt Jennie Lindstrom 11-7, 11-4, 11-9 (18m)

[1] EGYPT bt [9] AUSTRALIA 3-0
Heba El Torky bt Sarah Cardwell 11-7, 11-6, 11-8 (25m)
Nouran El Torky bt Rheanne Niebling 11-3, 11-5, 11-7 (17m)
Nour El Tayeb bt Tamika Saxby 8-11, 11-4, 11-9, 11-9 (31m)

Pool B:
[2] INDIA bt [13] GERMANY 3-0
Dipika Pallikal bt Lisa-Marie Sedlmeier 11-4, 11-3, 11-5 (17m)
Surbhi Misra bt Stefanie Rosner 11-6, 11-1, 11-7 (17m)
Anwesha Reddy bt Caroline Sayegh 11-9, 11-7, 11-5 (21m)

[7] ENGLAND bt [10] FRANCE 2-1
Millie Tomlinson bt Emilie Lamilango 11-7, 11-6, 8-11, 10-12, 11-7 (42m)
Rachael Chadwick lost to Julia Lecoq 12-10, 6-11, 4-11, 6-11 (33m)
Kimberley Hay bt Cyrielle Peltier 11-3, 11-8, 12-10 (28m)

[7] ENGLAND bt [13] GERMANY 3-0
Millie Tomlinson bt Lisa-Marie Sedlmeier 11-9, 11-0, 11-9 (26m)
Julianne Courtice bt Stefanie Rosner 11-6, 11-4, 11-7 (16m)
Kimberley Hay bt Caroline Sayegh 11-9, 6-11, 12-10, 11-3 (32m)

[2] INDIA bt [10] FRANCE 3-0
Dipika Pallikal bt Emilie Lamilango 12-10, 11-6, 11-7 (16m)
Anaka Alankamony bt Julia Lecoq 7-11, 7-11, 11-5, 11-7, 11-8 (35m)
Surbhi Misra bt Cyrielle Peltier 8-11, 11-4, 11-3, 11-4 (25m)

Pool C:
[3] MALAYSIA bt [14] DENMARK 3-0
Low Wee Nee bt Anna Sophie Jensen 11-2, 11-7, 11-2 (17m)
Rachael Goh bt Nanna Frederiksen 11-1, 11-5, 11-4 (17m)
Nessrine Ariffin bt Millie Jensen 11-7, 11-5, 11-5 (17m)

[6] HONG KONG bt [11] NETHERLANDS 3-0
Liu Tsz-Ling bt Milou van der Heijden 11-5, 7-11, 6-11, 11-2, 11-1 (36m)
Carmen Lee bt Tessa ter Sluis 11-5, 11-3, 11-6 (18m)
Tong Tsz-Wing bt Ilona Lagerweij 11-6, 11-7, 11-6 (26m)

[3] MALAYSIA bt [11] NETHERLANDS 3-0
Low Wee Nee bt Milou van der Heijden 11-3, 14-12, 7-11, 11-7 (28m)
Rachael Goh bt Anne Jongerden 11-1, 11-9, 11-6 (17m)
Tan Yan Xin bt Ilona Lagerweij 12-10, 11-6, 11-0 (21m)

[6] HONG KONG bt [14] DENMARK 3-0
Tong Tsz-Wing bt Anna Sophie Jensen 11-0, 11-2, 11-6 (19m)
Ho Ka Po bt Nanna Frederiksen 11-0, 11-7, 11-2 (19m)
Carmen Lee bt Millie Jensen 11-5, 11-5, 11-4 (17m)

Pool D:
[5] USA bt [12] SOUTH AFRICA 3-0
Olivia Blatchford bt Cheyna Tucker 11-8, 11-9, 11-9 (25m)
Yarden Odinak bt Alexandra Fuller 11-7, 11-9, 12-10 (23m)
Amanda Sobhy bt Robyn Baptiste 11-5, 11-2, 11-6 (16m)

[4] CANADA bt [15] SPAIN 3-0
Samantha Cornett bt Ana Arosa Rodriguez 11-3, 11-7, 9-11, 11-8 (25m)
Danielle Letourneau bt Maria Dafonte Garcia 11-4, 11-5, 11-8 (15m)
Jennifer Pelletier bt Sara Esperon 11-1, 11-4, 11-3 (13m)

[4] CANADA bt [12] SOUTH AFRICA 3-0
Laura Gemmell bt Cheyna Tucker 11-3, 11-8, 11-8 (28m)
Danielle Letourneau bt Elani Landman 11-8, 10-12, 11-9, 11-8 (27m)
Samantha Cornett bt Robyn Baptiste 11-9, 11-2, 11-5 (17m)

[5] USA bt [15] SPAIN 3-0
Olivia Blatchford bt Ana Arosa Rodriguez 11-2, 11-4, 11-4 (19m)
Yarden Odinak bt Maria Dafonte Garcia 11-4, 11-4, 11-5 (17m)
Julie Cerullo bt Marina Lopez 11-6, 11-6, 11-5 (16m)