9:30 pm
23 Jul 2024

Egypt Leads The Way In Sheffield

5 Jan 2007

Egypt, winner of six titles a year ago, are on course to become the only country to be represented in all eight finals of the Powerplaysports British Junior Open after impressive displays by their players on the third day of action in Sheffield, England.

Domestic hopes in the world's biggest junior championships have already expired in the two U19 and U17 championships, leaving Lucy Townley (Cheshire), Jade Thompson (Yorkshire), Harriet Ingham (Surrey) and Millie Tomlinson (Derbyshire) still fighting for places in the quarter-finals of the Women's U15 event.

Oliver Holland is the first English player to claim a semi-final place: The 12-year-old from Nottinghamshire, winner of the British National U13 crown last October, beat Egypt's Fares Desouky 7-9, 9-7, 9-0, 9-5 in the Men's U13 quarter-finals - and will now take on Pakistan's top seed Nasir Iqbal for a place in the final.

Three English players are through to today's third round of the Women's U13 event - following convincing straight games second round victories by Victoria Temple-Murray (Devon), Emily Whitlock (Cheshire) and Sachika Balvani (Essex).

Men's U19 - Quarter-finals:
[1] Aamir Atlas Khan (PAK) bt [17/32] Oliver Pett (Sussex) 9-5, 9-1, 9-3 (31m)
[9/16] Farzan Rasheed (PAK) bt [3/4] Mohd Ali Anwar Reda (EGY) 2-9, 9-5, 9-3, 10-9 (65m)
[17/32] Rudi Willemse (RSA) bt [9/16] Choong Kam Hing (MAS) 4-9, 10-9, 9-8, 1-9, 9-6 (52m)
[2] Omar Mosaad (EGY) bt [17/32] Neil Cordell (Yorks) 9-2, 9-4, 9-3 (25m)

Women's U19 - Quarter-finals:
[1] Raneem El Weleily (EGY) bt [5/8] Shin Nga Leung (HKG) 9-5, 9-1, 9-2 (22m)
[5/8] Joelle King (NZL) bt [3/4] Joey Chan (HKG) 0-9, 10-8, 10-8, 9-6 (41m)
[9/16] Sina Wall (GER) bt [9/16] Amanda Cranston (NZL) 0-9, 9-4, 9-0, 10-8 (30m)
[2] Camille Serme (FRA) bt [9/16] Victoria Lust (Beds) 9-2, 9-0, 9-2 (22m)

Men's U17 - Quarter-finals:
[1] Mohamed El Shorbagy (EGY) bt [5/8] Gregoire Marche (FRA) 9-3, 9-2, 10-8 (41m)
[5/8] Ivan Yuen (MAS) bt [9/16] Hywel Robinson (Wales) 9-0, 9-4, 10-8 (34m)
[3/4] Andrew Wagih (EGY) bt [5/8] Alex Ingham (Surrey) 9-4, 9-2, 10-8 (69m)
[5/8] Ahmed Osama Hawas (EGY) bt [2] Waqar Mehboob (PAK) 9-0, 9-1, 8-4 ret. (17m)

Women's U17 - Quarter-finals:
[1] Wee Wern Low (MAS) bt [5/8] Sarah-Jane Perry (Warwicks) 9-1, 9-2, 10-8 (32m)
[3/4] Heba Alaa El Torky (EGY) bt [9/16] Misaki Kobayashi (JPN) 9-4, 9-0, 9-2 (24m)
[3/4] Laura Gemmell (CAN) bt [5/8] Victoria Bell (Cumbria) 9-2, 9-7, 9-5 (32m)
[2] Alia Balbaa (EGY) bt [5/8] Liu Tsz Ling (HKG) 9-1, 2-9, 0-9, 9-4, 9-2 (52m)

Men's U15 Quarter-finals:
[1] Amr Khalid Khalifa (EGY) bt [5/8] Ali Amr Farag (EGY) 7-9, 9-4, 9-2, 9-4 (57m)
[17/32] Owais Khan (PAK) bt [3/4] Aurangzeb Mohmund (PAK) 9-3, 9-6, 5-9, 9-4 (54m)
[9/16] Nousherwan (PAK) bt [9/16] Mohamed El Sherbeny (EGY) 7-9, 9-6, 10-9, 6-9, 9-6 (64m)
[2] Danish Atlas Khan (PAK) bt [5/8] Charles Sharpes (Surrey) 9-7, 9-1, 9-4 (32m)

Women's U15 - 2nd round:
[1] Nouran El Torky (EGY) bt Hannah Davies (Wales) 9-2, 9-0, 9-0 (15m)
[9/16] Cyrielle Peltier (FRA) bt Hannah Payne (Essex) 9-2, 9-1, 9-3 (19m)
[5/8] Wee Nee Low (MAS) bt Jessica Mudge (Devon) 9-0, 9-1, 9-0 (14m)
[9/16] Lucy Townley (Cheshire) bt Fabienne Oppliger (SUI) 9-3, 9-7, 9-4 (25m)
[3/4] Salma Hany (EGY) bt Andrea Malinova (SVK) 9-5, 9-3, 9-1 (27m)
Jade Thompson (Yorks) bt [9/16] Ilona Lagerweij (NED) w/o
[5/8] Harriet Ingham (Surrey) bt Emma Yong (CAN) 9-5, 9-3, 9-0 (19m)
[9/16] Ankita Sharma (IND) bt Julia Lecoq (FRA) 9-1, 9-6, 6-9, 5-9, 9-1 (46m)
[9/16] Farida El Dahab (EGY) bt Jemma Ockwell (Herts) 9-3, 9-0, 9-0 (14m)
[5/8] Millie Tomlinson (Derbyshire) bt Sarah Dowson (D & C) 9-0, 9-0, 9-2 (17m)
Melissa Alves (FRA) bt [9/16] Sophie Lemom (Essex) 5-9, 9-5, 1-9, 9-7, 9-4 (58m)
[3/4] Nour El Tayeb (EGY) bt Annabelle Collins-Ballands (Kent) 9-3, 9-1, 9-3 (19m)
[9/16] Tesni Evans (Wales) bt Rebecca Quiney (Glos) 9-4, 9-6, 9-3 (25m)
[5/8] Olivia Blatchford (USA) bt Helena Muzy Cohen (FRA) 9-1, 9-2, 9-2 (20m)
[9/16] Farah Abdel Meguid (EGY) bt Anna Batool Kardar (PAK) 9-4, 9-1, 9-0 (23m)
[2] Yan Xin Tan (MAS) bt Katie Smith (Yorks) 9-1, 9-1, 9-1 (15m)

Men's U13 - 3rd round:
[1] Nasir Iqbal (PAK) bt [17/32] Robin Gadola (SUI) 9-0, 9-1, 9-1 (15m)
[5/8] Mazen Hesham (EGY) bt [9/16] Dylan Murray (USA) 9-4, 9-2, 9-6 (25m)
[3/4] Oliver Holland (Notts) bt [9/16] Joey Verheyan (BEL) 9-0, 9-2, 9-0 (19m)
[9/16] Fares Desouky (EGY) bt [5/8] Jordan Davies (Wales) 9-6, 9-0, 9-6 (22m)
[5/8] Nematullah Khan (PAK) bt [9/16] Wesley Howell (Glos) 9-5, 9-4, 9-4 (18m)
[3/4] Mahesh Mangaonkar (IND) bt [9/16] Ahmed Abdel Latif (EGY) 4-9, 2-9, 9-3, 9-2, 9-4 (45m)
[9/16] Matthew Sidaway (Lancs) bt [5/8] Ryosei Kobayashi (JPN) 9-3, 10-9, 9-4 (31m)
[2] Fadi Tharwat (EGY) bt [9/16] Bilal Zakir (PAK) 9-0, 9-2, 9-5 (31m)
Quarter-finals:
[1] Nasir Iqbal (PAK) bt [5/8] Mazen Hesham (EGY) 7-9, 9-6, 9-2, 9-5 (39m)
[3/4] Oliver Holland (Notts) bt [9/16] Fares Desouky (EGY) 7-9, 9-7, 9-0, 9-5 (42m)
[5/8] Nematullah Khan (PAK) bt [3/4] Mahesh Mangaonkar (IND) 9-5, 10-9, 10-8 (38m)
[2] Fadi Tharwat (EGY) bt [9/16] Matthew Sidaway (Lanc) 9-3, 9-0, 9-0 (20m)

Women's U13 - 2nd round:
[1] Nour El Sherbeny (EGY) bt Hannah Shipley (Yorks) 9-1, 9-0, 9-0 (11m)
[9/16] Aparajitha Balamurukan (IND) bt Eleanor Epke (Avon) 9-0, 9-0, 9-1 (11m)
[5/8] Sue Ann Yong (MAS) bt Rosie Allan (Scotland) 9-2, 9-2, 9-1 (19m)
Heather Yong (CAN) bt [9/16] Brogan Lane (Herts) 9-1, 9-6, 9-3 (28m)
[3/4] Kanzy El Dafrawy (EGY) bt Rhianne O'Donnell (Somerset) 9-2, 9-0, 9-0 (9m)
[9/16] Hannah Williams (Wales) bt Millie Pughe (Yorks) 9-6, 9-3, 9-5 (23m)
[5/8] Anaka Alankamony (IND) bt Emma Payne (Essex) 9-2, 9-0, 9-0 (15m)
[9/16] Victoria Temple-Murray (Devon) bt Katie Wilson (Surrey) 9-1, 9-1, 9-2 (12m)
[9/16] Celine Yeap (MAS) bt Katie Burke (Yorks) 9-1, 9-4, 9-1 (17m)
[5/8] Emily Whitlock (Cheshire) bt Shria Kathri (IND) 9-1, 9-1, 9-2 (19m)
[9/16] Elvira Bedjai (FRA) bt Martha Possegger (Sussex) 9-0, 9-6, 9-3 (21m)
[3/4] Salma Esmat (EGY) bt Hannah Measures (Surrey) 9-2, 9-1, 9-0 (17m)
[9/16] Michelle Gemmell (CAN) bt Katie Campion (Yorks) 9-0, 9-0, 9-0 (14m)
[5/8] Sachika Balvani (Essex) bt Natalie Machin (Bucks) 9-0, 9-1, 9-0 (14m)
Ana Arosa (ESP) bt [9/16] Chloe Pearson (Warwicks) 3-9, 9-5, 9-7, 1-9, 9-5 (46m)
[2] Saumya Karki (IND) bt Haidi Lala (EGY) 9-4, 8-10, 3-9, 9-2, 9-6 (49m)