10:20 am
20 Jun 2024

Top Seeds Survive Opening Team Tests In Poland

13 Aug 2016

The top-seeded teams brushed aside their early opposition on the opening day of action in the VDC Dental-Care WSF Men's World Junior Team Squash Championship in the Polish city of Bielsko-Biała.

Favourites Egypt, the defending champions looking to win the World Squash Federation title for a record fourth successive time, defeated Switzerland 3/0 and will now face event debutants Jordan in their remaining tie in Pool A.

Pakistan and France have already guaranteed their places in the knockout stages after two wins. In Pool B, second seeds Pakistan despatched both Germany and Hong Kong China 3/0, while third seeds France beat Guatemala 3/0 and Australia 2/1 in Pool C.

Hosts Poland, also competing in the championship for the first time, went down 3/0 to New Zealand in a morning clash in Pool D, then in the evening faced Argentina on the all-glass showcourt sited alongside the historic Bielsko Castle in the heart of the city.

At 2/0 down in matches, Polish number one Maksymilian Wielgus raised the partisan crowd's hopes of consolation win when he took a 2/1 lead against his Argentinean opponent Juan Barreyro.

But the 16-year-old from Zakopane was unable to hold onto his lead as Barreyro burst back to take the match 9-11, 11-8, 8-11, 11-5, 11-3 and give his country a 3/0 victory.

Official event website: wsfworldjuniors.org/

Twitter: @WSFworldjuniors

1st qualifying rounds - Pool A:

[1] EGYPT bt [14] SWITZERLAND 3/0

Marwan Tarek Abdelhamid bt Christoph Zust 11-7, 11-2, 11-6 (26m)

Karim Magdy bt Luca Zatti 11-0, 11-6, 11-5 (24m)

Youssef Ibrahim Abdallah bt Roman Allinckx 11-13, 11-6, 11-7, 11-8 (38m)

Pool B:

[2] PAKISTAN bt [15] GERMANY 3/0

Ahsan Ayaz bt Sean Redmen 11-5, 11-4, 11-2 (23m)

Abbas Shoukat bt Loïc Hennard 11-7, 11-7, 11-3 (20m)

Israr Ahmed bt Tobias Weggen 11-3, 11-8, 11-8 (20m)

[2] PAKISTAN bt [11] HONG KONG CHINA 3/0

Ahsan Ayaz bt Lai Cheuk Nam Matthew 11-7, 11-4, 11-5 (25m)

Abbas Shoukat bt Harley Lam 11-7, 12-10, 11-8 (35m)

Israr Ahmed bt Ng Ka Yiu 4-11, 13-11, 11-8, 7-11, 11-4 (43m)

Pool C:

[3] FRANCE bt [13] GUATEMALA 3/0

Sébastien Bonmalais bt Ricardo Toscano 11-5, 11-2, 11-6 (23m)

Rohan Mandil bt Roberto Urruela Bowen 11-5, 11-2, 11-6 (22m)

Victor Crouin bt Junior Enríquez Franco 11-2, 11-4, 11-6 (30m)

[3] FRANCE bt [10] AUSTRALIA 2/1

Victor Crouin bt Alex Oswald 11-4, 11-5, 11-1 (25m)

Sébastien Bonmalais bt Joseph White 11-3, 11-3, 11-6 (30m)

Benjamin Aubert lost to Alex Eustace 4-11, 12-10, 7-11, 7-11 (37m)

Pool D:

[4] INDIA bt [18] ARGENTINA 3/0

Abhay Singh bt Rodrigo Bonzo w/o

Adithya Raghavan bt Jeremías Azaña 11-4, 11-5, 11-7 (21m)

Velavan Senthilkumar bt Juan Barreyro 11-7, 11-6, 11-6 (22m)

[9] NEW ZEALAND bt [21] POLAND 3/0

Finn Trimble bt Mateusz Osojca 11-3, 11-4, 11-5 (23m)

Sam Sayes bt Mateusz Szewczyk 11-7, 11-2, 11-4 (22m)

Jamie Oakley bt Maksymilian Wielgus 11-6, 11-7, 11-9 (22m)

[4] INDIA bt [9] NEW ZEALAND 2/1

Abhay Singh bt Scott Galloway 11-7, 11-8, 11-7 (35m)

Adithya Raghavan bt Finn Trimble 11-9, 8-11, 11-8, 11-6 (35m)

Velavan Senthilkumar lost to Jamie Oakley 7-11, 4-11, 8-11 (25m)

[18] ARGENTINA bt [21] POLAND 3/0

Rodrigo Bonzo bt Mateusz Osojca 11-5, 11-5, 11-7 (19m)

Matías Kupferberg bt Filip Jarota 11-7, 11-9, 8-11, 11-6 (26m)

Juan Barreyro bt Maksymilian Wielgus 9-11, 11-8, 8-11, 11-5, 11-3 (43m)

Pool E:

[5] ENGLAND bt [16] ISRAEL 3/0

Kyle Finch bt Ido Burstein 11-0, 11-6, 11-6 (19m)

Harry Falconer bt Nadav Mizrachi 11-1, 11-3, 11-2 (21m)

Charlie Lee bt Nadav Raziel 11-2, 11-8, 7-11, 11-4 (32m)

[8] CANADA bt [20] ZIMBABWE 3/0

Matthew Henderson bt Luke Mannion 11-2, 11-3, 11-1 (19m)

Ravi Seth bt Nicholas Joughin 11-2, 11-2, 11-2 (17m)

Michael Mehl bt Callum Lawton 11-5, 11-4, 11-9 (29m)

Pool F:

[7] MALAYSIA bt [19] SPAIN 3/0

Mohd Farez Izwan bt Sergio Garcia Pollan 12-10, 11-6, 11-9 (38m)

Marcus Sim Wei Jie bt Enrique Garcia 11-6, 11-4, 11-4 (31m)

Ong Sai Hung bt Nilo Vidal 11-9, 5-11, 11-4, 11-7 (38m)

[6] USA bt [17] SOUTH AFRICA 3/0

Spencer Lovejoy bt Callan Mackenzie Hall 11-9, 11-3, 11-9 (31m)

Gabriel Morgan bt Adam Shean 11-2, 11-3, 11-9 (23m)

Andrew Douglas bt Richard-John Kuhn 13-11, 11-9, 11-8 (30m)