7:34 am
21 Jun 2024

Women's European Team Championship (Division 3) 2024, Infinity Sport Arena, Bucharest, Romania

Actions:    Show history

17 - 20 April 2024

Final:
[1] IRELAND bt [9] UKRAINE 2/0  
Breanne Flynn bt Milena Velychko 11-7, 11-3, 11-7 (23m)
Hannah Craig bt Anastasiia Kostiukova 11-7, 11-5, 15-13 (34m)
Hannah McGugan v Anastasiia Krykun (match withdrawn)
 
3rd place play-off:
[4] ITALY bt [3] SWEDEN 2/0  
Monica Menegozzi bt Lovisa Ronge 10-12, 4-11, 11-8, 11-5, 11-9 (49m)
Cristina Tartarone bt Moa Bönnemark 11-6, 14-12, 11-7 (26m)
Flavia Miceli v Sara Månberg (match withdrawn)
 
5th place play-off:
[2] AUSTRIA bt [7] MALTA 3/0  
Kristina Begeba bt Amke Fischer 16-14, 11-1, 11-4 (25m)
Jacqueline Peychär bt Lijana Sultana 11-5, 11-3, 13-11 (22m)
Gioia D'Alonzo bt Venita de Giorgio 11-1, 11-6 (16m)
 
7th place play-off:
[5] CROATIA bt [6] GREECE 2/1  
Paulina Radoš bt Theodora Papadopoulou 13-11, 12-10, 9-11, 11-8 (38m)
Franka Vidovic bt Athina Gasparinatou 11-4, 11-1, 11-3 (19m)
Korina Centrih lost to Ioanna Zoi 9-11, 3-11
 
9th place play-off:
[8] LUXEMBOURG bt [12] BULGARIA 2/1  
Sandra Denis bt Sofia Georgieva 11-7, 11-8, 11-5 (17m)
Elisenda Ruiz-Kaiser lost to Siana Zhileva 11-7, 7-11, 11-13, 11-2, 10-12 (49m)
Enas Mohamed bt Ema Bozhilova 10-12, 11-5, 11-4, 11-4 (29m)
 
11th place play-off:
[11] TURKEY bt [10] JERSEY 3/0  
Zeynep Kabakci bt Amelie Turpin 11-3, 11-5, 11-8 (15m)
Esmehan Kabakci bt Beth Garton 11-7, 11-7, 11-4 (20m)
Tuana Karaca bt Tyler McAllister 11-3, 11-5, 11-6 (16m)
 
13th place play-off:
[13] ISLE OF MAN bt [14] GIBRALTAR 3/0  
Hannah Dixon bt Amy Hunt 11-2, 11-4, 11-1 (11m)
Dasa Brynjolffssen bt Victoria Griffin 11-3, 11-6, 11-2 (17m)
Beth Jones bt Lily Rogers 11-4, 11-4, 11-5 (16m)
*****
Semi-finals:
[1] IRELAND bt [3] SWEDEN 2/0  
Hannah Craig bt Moa Bönnemark 11-4, 11-2, 11-5 (19m)
Breanne Flynn bt Lovisa Ronge 11-2, 11-4, 11-6 (25m)
Hannah McGugan v Sara Månberg (match withdrawn)
[9] UKRAINE bt [4] ITALY 2/1  
Anastasiia Kostiukova lost to Cristina Tartarone 4-11, 4-11, 6-11 (24m)
Milena Velychko bt Monica Menegozzi 10-12, 12-10, 11-7, 6-11, 11-9 (43m)
Anastasiia Krykun bt Flavia Miceli 12-10, 11-7, 11-4 (25m)
 
5th - 8th place play-offs:
[7] MALTA bt [5] CROATIA 2/1  
Lijana Sultana bt Paulina Radoš 11-6, 12-10, 11-7 (21m)
Amke Fischer bt Dora Režić 11-9, 11-8, 11-3 (20m)
Alexandra Agius lost to Korina Centrih 7-11, 6-11 (18m)
[2] AUSTRIA bt [6] GREECE 3/0  
Jacqueline Peychär bt Athina Gasparinatou 11-5, 11-6, 11-2 (18m)
Kristina Begeba bt Theodora Papadopoulou 7-11, 11-6, 6-11, 11-8, 11-3 (38m)
Gioia D'Alonzo bt Lenia Gkithkopoulou 11-4, 11-9 (18m)
 
9th - 12th place play-offs:
[8] LUXEMBOURG bt [11] TURKEY 2/1  
[12] BULGARIA bt [10] JERSEY 3/0  
*****
Quarter-finals:
[1] IRELAND bt [7] MALTA 3/0  
Hannah Craig bt Lijana Sultana 11-1, 11-4, 11-2
Hannah McGugan bt Mattea Saliba 11-3, 11-2, 11-1
Breanne Flynn bt Amke Fischer 11-6, 11-2
[3] SWEDEN bt [5] CROATIA 2/0  
Moa Bönnemark bt Franka Vidovic 11-5, 11-8, 12-10
Malin Frank bt Dora Režić 14-16, 11-4, 11-6, 11-2
Lovisa Ronge v Paulina Radoš (match withdrawn)
[4] ITALY bt [6] GREECE 2/1  
Cristina Tartarone bt Athina Gasparinatou 11-4, 11-7, 11-1
Flavia Miceli bt Ioanna Zoi 11-6, 11-4, 11-13, 11-7
Gemma Vercillo lost to Theodora Papadopoulou 7-11, 5-11
[9] UKRAINE bt [2] AUSTRIA 2/1  
Anastasiia Kostiukova lost to Jacqueline Peychär 7-11, 9-11, 5-11
Anastasiia Krykun bt Kristina Begeba 12-10, 11-7, 11-6
Milena Velychko bt Birgit Coufal 11-6, 11-3, 11-4
 
9th - 16th place play-offs:
[8] LUXEMBOURG bye  
[11] TURKEY bt [13] ISLE OF MAN 3/0  
[12] BULGARIA bt [14] GIBRALTAR 3/0  
[10] JERSEY bye  
*****
Qualifying rounds - Pool A:
[1] IRELAND bt [9] UKRAINE 2/1  
[9] UKRAINE bt [8] LUXEMBOURG 3/0  
[1] IRELAND bt [8] LUXEMBOURG 3/0  
 
Pool B:
[2] AUSTRIA bt [10] JERSEY 3/0  
[7] MALTA bt [10] JERSEY 3/0  
[2] AUSTRIA bt [7] MALTA 3/0  
 
Pool C:
[3] SWEDEN bt [14] GIBRALTAR 3/0  
[6] GREECE bt [11] TURKEY 3/0  
[3] SWEDEN bt [11] TURKEY 3/0  
[6] GREECE bt [14] GIBRALTAR 3/0  
[11] TURKEY bt [14] GIBRALTAR 3/0  
[3] SWEDEN bt [6] GREECE 3/0  
 
Pool D:
[4] ITALY bt [13] ISLE OF MAN 3/0  
[5] CROATIA bt [12] BULGARIA 2/1  
[4] ITALY bt [12] BULGARIA 3/0  
[5] CROATIA bt [13] ISLE OF MAN 3/0  
[12] BULGARIA bt [13] ISLE OF MAN 3/0  
[4] ITALY bt [5] CROATIA 3/0