7:52 pm
25 May 2024

Men's British Junior U19 Open 2024, University of Birmingham, Birmingham, England

Actions:    Show history

Junior, 3 - 7 January 2024

Official event website

Final:
[1] Mohamed Zakaria (EGY) bt [2] Jonah Bryant (ENG) 11-9, 11-9, 9-11, 11-7 (77m)
 
Third place play-off:
[3/4] David Bernet (SUI) bt [3/4] Melvil Scianimanico (FRA) 11-3, 5-11, 11-9, 11-8
 
Semi-finals:
[1] Mohamed Zakaria (EGY) bt [3/4] Melvil Scianimanico (FRA) 11-4, 11-4, 11-3
[2] Jonah Bryant (ENG) bt [3/4] David Bernet (SUI) 11-3, 11-7, 12-10
 
Quarter-finals:
[1] Mohamed Zakaria (EGY) bt [9/16] Zane Patel (USA) 11-5, 11-4, 11-2
[3/4] Melvil Scianimanico (FRA) bt [5/8] Rishi Srivastava (USA) 11-8, 11-9, 11-7
[3/4] David Bernet (SUI) bt [9/16] Yehia Abouraya (EGY) 11-13, 11-4, 11-7, 11-8
[2] Jonah Bryant (ENG) bt [5/8] Hollis Robertson (USA) 11-3, 11-7, 11-8
 
Last sixteen round:
[1] Mohamed Zakaria (EGY) bt [9/16] AbdAllah Eissa (ENG) 11-4, 11-4, 11-3
[9/16] Zane Patel (USA) bt Yousef Essam Farag (QAT) 11-6, 10-12, 11-8, 10-12, 9-4 ret.
[5/8] Rishi Srivastava (USA) bt [9/16] Joo Young Na (KOR) 10-12, 11-6, 11-8, 11-9
[3/4] Melvil Scianimanico (FRA) bt [9/16] Yassin Shohdy (EGY) 11-7, 11-8, 11-7
[3/4] David Bernet (SUI) bt [9/16] Juan Irisarri (COL) 5-11, 11-5, 11-9, 11-4
[9/16] Yehia Abouraya (EGY) bt [5/8] Juan Torres (COL) 8-11, 11-2, 11-7, 11-6
[5/8] Hollis Robertson (USA) bt [9/16] Marwan Tamer (EGY) 11-8, 11-4, 11-8
[2] Jonah Bryant (ENG) bt [9/16] Alexander Dartnell (USA) 11-5, 11-4, 11-0
 
3rd round:
[1] Mohamed Zakaria (EGY) bt Daniel Lutz (AUT) 11-2, 11-5, 11-3
[9/16] AbdAllah Eissa (ENG) bt Ioan Sharpe (WAL) 11-4, 11-5, 11-7
[9/16] Zane Patel (USA) bt Leon Krysiak (POL) 11-8, 11-9, 11-3
Yousef Essam Farag (QAT) bt [5/8] José Santamaria (COL) 11-7, 4-11, 5-11, 11-6, 11-7
[5/8] Rishi Srivastava (USA) bt Yusuf Sheikh (ENG) 11-5, 9-11, 11-9, 3-11, 12-10
[9/16] Joo Young Na (KOR) bt Jat Tse (HKG) 11-9, 11-3, 10-12, 11-8
[9/16] Yassin Shohdy (EGY) bt Bailey Malik (ENG) 11-8, 11-5, 11-13, 11-5
[3/4] Melvil Scianimanico (FRA) bt Guido Lindner (NED) 11-5, 11-3, 16-14
[3/4] David Bernet (SUI) bt Luhann Groenewald (RSA) 12-14, 5-11, 11-9, 11-8, 11-7
[9/16] Juan Irisarri (COL) bt Caleb Boy (ENG) 7-11, 11-6, 11-4, 11-5
[9/16] Yehia Abouraya (EGY) bt Antonin Romieu (FRA) 11-6, 11-6, 12-10
[5/8] Juan Torres (COL) bt Alex Broadbridge (ENG) 11-8, 11-8, 11-7
[5/8] Hollis Robertson (USA) bt Heston Malik (ENG) 11-7, 8-11, 11-8, 11-4
[9/16] Marwan Tamer (EGY) bt Andrew Glaser (USA) 9-11, 12-10, 11-3, 11-4
[9/16] Alexander Dartnell (USA) bt Axel Diet (FRA) 11-7, 11-7, 17-19, 11-9
[2] Jonah Bryant (ENG) bt Youssef Asheba (EGY) 11-5, 11-8, 8-11, 9-11, 11-2
 
2nd round:
[1] Mohamed Zakaria (EGY) bt Arihant KS (IND) 11-1, 11-3, 11-5
Daniel Lutz (AUT) bt Evan Davies-Clarke (WAL) 11-4, 11-8, 11-5
Ioan Sharpe (WAL) bt Samuel Winkler (AUT) 11-1, 11-4, 11-1
[9/16] AbdAllah Eissa (ENG) bt Usman Nadeem (PAK) 11-9, 11-4, 11-5
[9/16] Zane Patel (USA) bt Oliver Hunter (SCO) 11-6, 11-6, 11-6
Leon Krysiak (POL) bt Wei Yan Tho (MAS) 11-5, 11-9, 10-12, 11-3
Yousef Essam Farag (QAT) bt Devon Li (CAN) 11-6, 7-11, 11-4, 11-8
[5/8] José Santamaria (COL) bt Wasey Maqsood (CAN) 7-11, 11-9, 7-11, 11-9, 11-5
[5/8] Rishi Srivastava (USA) bt Cory Harding (ENG) 11-5, 11-7, 11-8
Yusuf Sheikh (ENG) bt Rain Wong (HKG) 11-4, 11-7, 11-4
Jat Tse (HKG) bt John Anderson (RSA) 11-3, 11-6, 11-8
[9/16] Joo Young Na (KOR) bt Ryan Gwidzima (ZIM) 11-7, 11-3, 11-7
[9/16] Yassin Shohdy (EGY) bt Barnabás Sáli (HUN) 11-1, 11-5, 11-5
Bailey Malik (ENG) bt James Averill (ENG) 11-9, 11-9, 10-12, 11-4
Guido Lindner (NED) bt Youssef Elgammal (GER) 11-7, 11-6, 11-6
[3/4] Melvil Scianimanico (FRA) bt Roman Bicknell (CAN) 11-8, 11-4, 11-3
[3/4] David Bernet (SUI) bt Jeonguk Ryu (KOR) 11-6, 11-6, 9-11, 14-16, 12-10
Luhann Groenewald (RSA) bt Anas Ali Shah (PAK) 3-11, 11-8, 11-8, 11-6
Caleb Boy (ENG) bt Josh Porter (PNG) 11-2, 11-5, 11-3
[9/16] Juan Irisarri (COL) bt Jamie Brown (ENG) 9-11, 14-12, 11-5, 11-4
[9/16] Yehia Abouraya (EGY) bt Jack Mahon (ENG) 11-6, 11-6, 11-4
Antonin Romieu (FRA) bt Oh Seo Jin (KOR) 11-5, 3-11, 5-11, 11-9, 11-4
Alex Broadbridge (ENG) bt Andre Lynn (AUS) 11-6, 11-0, 11-3
[5/8] Juan Torres (COL) bt Qadeer Gul (PAK) 11-3, 11-3, 11-7
[5/8] Hollis Robertson (USA) bt Alex Winter (POL) 11-1, 11-2, 11-1
Heston Malik (ENG) bt Joe Pannell (ENG) 11-3, 11-3, 13-11
Andrew Glaser (USA) bt Rego Komlodi (HUN) 11-3, 11-3, 11-0
[9/16] Marwan Tamer (EGY) bt Connor Hayes (AUS) 11-4, 16-14, 11-4
[9/16] Alexander Dartnell (USA) bt Jassim Adel Al Ghareeb (KUW) 11-3, 11-2, 11-5
Axel Diet (FRA) bt Devon Osborne (RSA) 11-6, 11-3, 11-0
Youssef Asheba (EGY) bt Kyle Penman (SCO) 11-2, 11-3, 11-5
[2] Jonah Bryant (ENG) bt Kanta Ito (JPN) 11-1, 11-2, 11-2
 
1st round:
[1] Mohamed Zakaria (EGY) bye
Arihant KS (IND) bt Ethan Duncan (ENG) 11-4, 11-7, 11-4
Evan Davies-Clarke (WAL) bt Arjan Virdi (ENG) 11-7, 11-6, 11-6
Daniel Lutz (AUT) bt Toby Young (GGY) 11-4, 11-3, 11-5
Ioan Sharpe (WAL) bye
Samuel Winkler (AUT) bt Dylan Beard (ENG) 11-4, 11-5, 11-3
Usman Nadeem (PAK) bt Nero Harms (SUI) 11-8, 9-11, 11-8, 11-9
[9/16] AbdAllah Eissa (ENG) bye
[9/16] Zane Patel (USA) bye
Oliver Hunter (SCO) bt Harry Green (ENG) 11-6, 11-8, 11-6
Wei Yan Tho (MAS) bt Luke Saunders (ENG) 11-3, 11-5, 11-2
Leon Krysiak (POL) bye
Yousef Essam Farag (QAT) bt Oscar Lambert 11-6, 11-2, 11-5
Devon Li (CAN) bt Daniel Marsh (AUS) 11-8, 11-5, 11-8
Wasey Maqsood (CAN) bt Thomas Hill (ENG) 11-3, 11-1, 11-2
[5/8] José Santamaria (COL) bye
[5/8] Rishi Srivastava (USA) bye
Cory Harding (ENG) bt Murray Richmond (SCO) 11-5, 11-4, 11-2
Rain Wong (HKG) bt Lukas Kazemekaitis (LTU) 11-9, 11-9, 11-8
Yusuf Sheikh (ENG) bt Shun Him Daniel Fung (HKG) 11-4, 11-5, 11-3
Jat Tse (HKG) bt Dominic Cox (ENG) 11-4, 11-4, 11-6
John Anderson (RSA) bt Michal Jurášek (CZE) 9-11, 11-4, 11-3, 11-9
Ryan Gwidzima (ZIM) bt Jake Sim-Baskar (ENG) 11-8, 11-5, 11-8
[9/16] Joo Young Na (KOR) bye
[9/16] Yassin Shohdy (EGY) bye
Barnabás Sáli (HUN) bt Michael Chak (ENG) 9-11, 12-10, 8-11, 11-7, 11-6
James Averill (ENG) bt Kosei Toki (JPN) 11-6, 11-8, 7-11, 11-6
Bailey Malik (ENG) bye
Guido Lindner (NED) bt Filip Wojciechowski (POL) 11-2, 11-1, 11-2
Youssef Elgammal (GER) bt Emerick McMahon (FRA) 11-3, 11-7, 11-7
Roman Bicknell (CAN) bt Harry Burgess (AUS) 11-4, 11-6, 11-3
[3/4] Melvil Scianimanico (FRA) bye
[3/4] David Bernet (SUI) bye
Jeonguk Ryu (KOR) bt Samuel Kullgard (SWE) 11-4, 11-5, 11-7
Anas Ali Shah (PAK) bt Matthew Bartley (ENG) 11-6, 11-9, 15-13
Luhann Groenewald (RSA) bt Mostafa Mekki (EGY) 11-1, 11-3, 11-5
Caleb Boy (ENG) bt Deeptangsu Maitra (AUS) 11-1, 11-6, 11-3
Josh Porter (PNG) bt Radim Jurášek (CZE) 11-5, 11-6, 11-2
Jamie Brown (ENG) bt Joseph Burman (LUX) 11-8, 11-2, 11-6
[9/16] Juan Irisarri (COL) bye
[9/16] Yehia Abouraya (EGY) bye
Jack Mahon (ENG) bt Fabian Igelbrink (GER) 11-5, 11-2, 11-1
Oh Seo Jin (KOR) bt Brayden Stanley Arthur Raynars (ZIM) 11-2, 11-2, 11-2
Antonin Romieu (FRA) bt Oliver Coulcher-Porter (ENG) 11-8, 11-7, 11-6
Alex Broadbridge (ENG) bt Lucas Quon (CAN) 11-7, 11-2, 11-4
Andre Lynn (AUS) bt Jakub Zimecki (POL) 11-7, 11-9, 11-7
Qadeer Gul (PAK) bt Shadow Xavier Lilico (ENG) 11-4, 11-7, 11-1
[5/8] Juan Torres (COL) bye
[5/8] Hollis Robertson (USA) bye
Alex Winter (POL) bt Mohammad Abdulla Al-Kubaisi (QAT) w/o
Joe Pannell (ENG) bt Leo Ware (GGY) 11-3, 11-3, 11-1
Heston Malik (ENG) bye
Andrew Glaser (USA) bt Mumin Bilen (ENG) 11-3, 11-4, 11-1
Rego Komlodi (HUN) bt Damian Duckett (ENG) 13-11, 11-0, 12-10
Connor Hayes (AUS) bt Ojas Mishra (ENG) 11-3, 11-1, 11-2
[9/16] Marwan Tamer (EGY) bye
[9/16] Alexander Dartnell (USA) bye
Jassim Adel Al Ghareeb (KUW) bt George Goodfellow (ENG) 11-2, 11-4, 11-7
Devon Osborne (RSA) bt Matthew Hartley (ENG) 11-6, 11-6, 11-3
Axel Diet (FRA) bt Ben Jones (ENG) 11-5, 11-6, 11-5
Kyle Penman (SCO) bye
Youssef Asheba (EGY) bt Tom Greengrass (ENG) 11-4, 11-5, 11-4
Kanta Ito (JPN) bt Darren Chiu (HKG) 11-1, 11-5, 11-1
[2] Jonah Bryant (ENG) bye