11:16 am
22 Nov 2017

Squash Elite Head For Glasgow 2014

21 Jul 2014

The eyes of the Squash world will be sharply focussed on Glasgow over the next two weeks when the sport's elite challenge for medals in the 2014 Commonwealth Games in Scotland.

Players from 31 nations - led by 'giants' England, Australia, New Zealand, Malaysia and India, but also including 'minnows' like Norfolk Islands, Mauritius and Papua New Guinea - will compete in five disciplines, including men's and women's singles, and men's, women's and mixed doubles.

Squash, a core Commonwealth Games sport, is celebrating its fifth appearance in the Games after making its debut in Malaysia in 1998.

England are expected to head the medals table for the second time in a row - with world No2 Nick Matthew, the three-time world champion from Sheffield, seeded to retain both his men's singles and men's doubles gold medals, thereby emulating the four-gold-medal record of legendary compatriot Peter Nicol.

Nicol David, the 30-year-old from Penang celebrating a record-equalling fifth successive appearance in the Games, is firm favourite to retain the women's singles gold medal for Malaysia. But the world No1 since August 2006 will face determined opposition from England's world No2 Laura Massaro, the reigning world champion from Preston.

Massaro is seeded to win her first gold medal in the women's doubles, where she is partnered by former world No2 Jenny Duncalf, from Yorkshire - the silver medal pairing in Delhi in 2010.

Australia, who topped the medals table in 1998 and 2006, have lured David Palmer out of retirement to make a fifth successive appearance in the Games. The 38-year-old former world No1 and world champion partners world No20 Cameron Pilley in the men's doubles - bidding for a record seventh medal, but a first gold.

Pilley and Kasey Brown are seeded to provide Australia's sole gold medal in the mixed doubles, retaining the title the pair won in Delhi.

New Zealand, top of the 2002 medals table in Manchester after winning women's and mixed doubles gold, will be hoping for repeat double-medal success in Delhi for Joelle King. The 25-year-old world No4 is seeded to retain silver with Martin Knight in the mixed doubles, and earn a first singles medal with women's bronze.

India has its best chance to break into the Commonwealth Games medal table for the first time. World No16 Saurav Ghosal, the country's highest-ranked player of all-time, is fourth seed in the men's singles - where he will hope to deny England a medal clean sweep for the second time in a row - while he and Dipika Pallikal are seeded five in the mixed doubles.

Scotland will be looking to doubles specialists Alan Clyne & Harry Leitch to help the hosts make the medals table for the first time since 1998. Clyne & Leitch lost the bronze medal play-off in 2010 - and are seeded fourth this time around.

The sport's oldest competitor at Glasgow 2014 will be Ridvan Prosper, a 46-year-old from the Seychelles making his debut in the men's singles - while Malta provides the youngest player, 15-year-old women's singles and doubles entrant Kimberley Borg-Cauchi.

Glasgow 2014 squash action takes place at the Scotstoun Sports Campus - with Singles from 24-28 July, followed by Doubles from 29 July to 3 August.

Men's Singles: Round 64 draw
[1] Nick Matthew (ENG) v Xavier Koenig (MRI)
Christopher Binnie (JAM) v Ntholeng Lechesa (LES)
[9] Alan Clyne (SCO) v Kevin Hannaway (SVG)
Harinder Pal Sandhu (IND) v Michael Craig (NIR)
[7] Chris Simpson (GGY) v Julian Jervis (CAY)
Colin Ramasra (TTO) v Ravindu Laksiri (SRI)
[11] Ryan Cuskelly (AUS) v Kenneth Maina (KEN)
Shawn Delierre (CAN) v Moreaina Wei (PNG)
[3] Peter Barker (ENG) v Manda Chilambwe (ZAM)
Mahesh Mangaonkar (IND) v Hardeep Reel (KEN)
[10] Mohd Nafiizwan Adnan (MAS) v Robert Maycock (BER)
Peter Creed (WAL) v Ian Rukunya (UGA)
[5] Cameron Pilley (AUS) v Kale Wilson (TTO)
Sunil Seth (GUY) v Daniel Zammit-Lewis (MLT)
[16] Greg Lobban (SCO) v Bruce Burrowes (JAM)
Nick Taylor (JEY) v Winner of Mark Tewkesbury (GIB) v Othneil Bailey (SVG)
Micah Franklin (BER) v Winner of Michael Kawooya (UGA) v Schubert Maketu (PNG)
[12] Campbell Grayson (NZL) v Winner of Daniel Murphy (CAY) v Hartaj Bains (KEN)
Joe Chapman (IVB) v James Fayia (SLE)
[8] Ong Beng Hee (MAS) v Kelvin Ndhlovu (ZAM)
Joel Makin (WAL) v Alexander Arjoon (GUY)
[14] Steven Finitsis (AUS) v Mwinga Lengwe (ZAM)
Paul Coll (NZL) v Issa Kamara (SLE)
[4] Saurav Ghosal (IND) v Jules Snagg (SVG)
Bradley Hindle (MLT) v Scott Fitzgerald (WAL)
[15] Ivan Yuen (MAS) v Ridvan Prosper (SEY)
Cameron Stafford (CAY) v Christian Navas (GIB)
[6] Alister Walker (BOT) v Dilshan Gunawardena (SRI)
Kevin Moran (SCO) v Scott Gautier (JEY)
[13] Martin Knight (NZL) v Gihan Suwaris (SRI)
Anthony Brindle (GIB) v Madako Junior Suari (PNG)
[2] James Willstrop (ENG) v Nicholas Kyme (BER)

Women's Singles: Round 32 draw
[1] Nicol David (MAS) v Vanessa Florens (MRI)
[16] Megan Craig (NZL) v Safina Madhani (KEN)
[8] Jenny Duncalf (ENG) v Amanda Landers-Murphy (NZL)
[14] Samantha Cornett (CAN) v Sarah Cardwell (AUS)
[3] Joelle King (NZL) v Winner of Sarah Taylor (JEY) v Violet Luchendo (KEN)
[12] Joshana Chinappa (IND) v Winner of Deon Saffery (WAL) v Kimberley Borg-Cauchi (MLT)
[7] Madeline Perry (NIR) v Winner of Dorothy Boyce (PNG) v Sharon Chimfwembe (ZAM)
[10] Kasey Brown (AUS) v Winner of Eva Alphonse (SEY) v Nadindhi Udangawa (SRI)
[15] Delia Arnold (MAS) v Winner of Khaaliqa Nimji (KEN) v Anaka Alankamony (IND)
[6] Dipika Pallikal (IND) v Winner of Charlotte Knaggs (TTO) v Naduni Gunawardane (SRI)
[9] Rachael Grinham (AUS) v Winner of Mihiliya Methsarani (SRI) v Colette Sultana (MLT)
[4] Alison Waters (ENG) v Eli Webb (PNG)
[13] Tesni Evans (WAL) v Kerrie Sample (TTO)
[5] Low Wee Wern (MAS) v Eilidh Bridgeman (CAY)
[11] Nicolette Fernandes (GUY) v Namweene Muchaile (ZAM)
[2] Laura Massaro (ENG) v Lynette Vai (PNG)

Men's Doubles:
POOL 1: [1] Adrian Grant & Nick Matthew (ENG), [16] Alexander Arjoon & Sunil Seth (GUY), Bradley Hindle & Daniel Zammit-Lewis (MLT), Kerry Walsh & Moreaina Wei (PNG)
POOL 2: [2] David Palmer & Cameron Pilley (AUS), [15] Christopher Binnie & Bruce Burrowes (JAM), Scott Gautier & Nick Taylor (JEY)
POOL 3: [3] Daryl Selby & James Willstrop (ENG), [14] Mwinga Lengwe & Kelvin Ndhlovu (ZAM), Anthony Brindle & Christian Navas (GIB), Othneil Bailey & Jason Doyle (SVG)
POOL 4: [4] Alan Clyne & Harry Leitch (SCO), [13] Scott Fitzgerald & David Haley (WAL), Colin Ramasra & Kale Wilson (TTO)
POOL 5: [5] Campbell Grayson & Martin Knight (NZL), [12] Micah Franklin & Nicholas Kyme (BER), James Fayia & Issa Kamara (SLE)
POOL 6: [6] Zac Alexander & Ryan Cuskelly (AUS), [11] Lance Beddoes & Paul Coll (NZL), Dilshan Gunawardena & Gihan Suwaris (SRI), Mitchell Graham & Duncan Gray (NFK)
POOL 7: [7] Saurav Ghosal & Harinder Pal Sandhu (IND), [10] Peter Creed & David Evans (WAL), Malton Blair & Julian Jervis (CAY), Paul Kadoma & Michael Kawooya (UGA)
POOL 8: [8] Stuart Crawford & Greg Lobban (SCO), [9] Ong Beng Hee & Ivan Yuen (MAS), James Bentick & Kevin Hannaway (SVG), Schubert Maketu & Madako Junior Suari (PNG)

Women's Doubles:
POOL 1: [1] Jenny Duncalf & Laura Massaro (ENG), [8] Tesni Evans & Deon Saffery (WAL), Lynette Vai & Eli Webb (PNG), Charlotte Knaggs & Kerrie Sample (TTO)
POOL 2: [1] Kasey Brown & Rachael Grinham (AUS), [7] Lisa Camilleri & Donna Urquhart (AUS), Rachel Arnold & Vanessa Raj (MAS), Kimberley Borg-Cauchi & Colette Sultana (MLT)
POOL 3: [3] Emma Beddoes & Alison Waters (ENG), [6] Joelle King & Amanda Landers-Murphy (NZL), Alex Clark & Frania Gillen-Buchert (SCO), Dorothy Boyce & Sheila Morove (PNG)
POOL 4: [4] Nicol David & Low Wee Wern (MAS), [5] Joshana Chinappa & Dipika Pallikal (IND), Megan Craig & Kylie Lindsay (NZL), Mihiliya Methsarani & Nadindhi Udangawa (SRI)

Mixed Doubles:
POOL 1: [1] Kasey Brown & Cameron Pilley (AUS); [16] Rachel Arnold & Valentino Bon Jovi Bong (MAS), Nicolette Fernandes & Alexander Arjoon (GUY)
POOL 2: [2] Joelle King & Martin Knight (NZL); [15] Alex Clark & Kevin Moran (SCO), Sarah Taylor & Nick Taylor (JEY)
POOL 3: [3] Rachael Grinham & David Palmer (AUS), [14] Madeline Perry & Michael Craig (NIR), Marlene West & Cameron Stafford (CAY), Sharon Chimfwembe & Manda Chilambwe (ZAM)
POOL 4: [4] Alison Waters & Peter Barker (ENG), [13] Tesni Evans & Peter Creed (WAL), Charlotte Knaggs & Colin Ramasra (TTO), Colette Sultana & Daniel Zammit-Lewis (MLT)
POOL 5: [5] Dipika Pallikal & Saurav Ghosal (IND), [12] Samantha Cornett & Shawn Delierre (CAN), Naduni Gunawardane & Ravindu Laksiri (SRI)
POOL 6: [6] Sarah Kippax & Daryl Selby (ENG), [11] Deon Saffery & David Evans (WAL), Kerrie Sample & Kale Wilson (TTO), Vanessa Florens & Xavier Koenig (MRI)
POOL 7: [7] Amanda Landers-Murphy & Paul Coll (NZL), [10] Joshana Chinappa & Harinder Pal Sandhu (IND), Eli Webb & Schubert Maketu (PNG)
POOL 8: [8] Delia Arnold & Mohd Nafiizwan Adnan (MAS), [9] Frania Gillen-Buchert & Alan Clyne (SCO), Eilidh Bridgeman & Daniel Murphy (CAY), Lynette Vai & Madako Junior Suari (PNG)