4:28 pm
21 Feb 2019

New Zealand Charge Into World Quarter-Finals In Quito

5 Aug 2010

Eleventh seeds New Zealand stormed into the quarter-finals of the Men's World Junior Team Squash Championship after defeating Venezuela 3/0 in the first day of knockout action in the World Squash Federation event in the Ecuador capital Quito.

Bryce Redman was first on court and made short work of Wilfredo Arcia, winning 11-4, 11-2, 11-6. Paul Coll then accounted for Venezuelan number one Daniel Prato 11-6, 11-5, 10-12, 11-6, leaving Lance Beddoes to mop up the dead rubber 11-0, 11-1 against Alejandro Suarez.

Already guaranteed to record their best finish since 2004, New Zealand will now face third seeds England in the last eight. England, winners of the title for the fourth time ten years ago, beat British rivals Wales 3/0.

Egypt and Pakistan, expected to face each other in the final for the fourth successive time, eased into the last eight. Top seeds Egypt defeated Colombia, the 15th seeds, 3/0 - while second seeds Pakistan conquered Korea, the 16th seeds, by the same margin.

Germany also exceeded their seedings to make sure of a top eight finish. The ninth seeds beat former champions Australia, the tenth seeds, 2/1.

Quarter-final line-up:
[1] EGYPT v [7] FRANCE
[4] INDIA v [5] CANADA
[3] ENGLAND v [11] NEW ZEALAND
[2] PAKISTAN v [9] GERMANY

9th - 16th place play-offs:
[8] USA v [15] COLOMBIA
[6] MEXICO v [14] NETHERLANDS
[13] WALES v [17/24] VENEZUELA
[12] SOUTH AFRICA v [10] AUSTRALIA

Official event website: www.mundialjunior2010.squashecuador.com/

Last sixteen round:
[1] EGYPT bt [15] COLOMBIA 3/0
Zahed Mohamed bt Simon Martinez 11-5, 11-4, 11-5
Amr Khaled Khalifa bt Juan Vargas 11-4, 11-7, 11-9
Marwan El Shorbagy bt Alfonso Marroquin 12-10, 16-14

[7] FRANCE bt [8] USA 3/0
Alexandre Cogno bt Ash Egan 12-10, 11-4, 11-7
Lucas Serme bt Brandon McLaughlin 11-1, 11-5, 12-10
Damien Volland bt Dylan Murray 11-6, 3-11, 11-8

[4] INDIA bt [14] NETHERLANDS 3/0
Mahesh Mangaonkar bt Tomas de Paauw 11-3, 11-4, 11-7
Aditya Jagtap bt Rick Penders 11-7, 10-12, 8-11, 12-10, 11-6
Ravi Dixit bt Tim van der Pluijm 11-3, 11-3

[5] CANADA bt [6] MEXICO 2/1
Arjun Gupta bt Luis Quintal Valdiva 11-9, 11-5, 9-11, 8-11, 11-9
Andrew Schnell bt Miled Zarazua 11-7, 11-7, 11-8
Nick Sachvie lost to Mario Yanez 11-8, 4-11, 0-11

[11] NEW ZEALAND bt [17/24] VENEZUELA 3/0
Bryce Redman bt Wilfredo Arcia 11-4, 11-2, 11-6
Paul Coll bt Daniel Prato 11-6, 11-5, 10-12, 11-6
Lance Beddoes bt Alejandro Suarez 11-0, 11-1

[3] ENGLAND bt [13] WALES 3/0
James Earles bt Nyall Driscoll 11-2, 11-4, 11-4
Charles Sharpes bt David Haley 11-2, 11-8, 16-14
Nathan Lake bt Sam Fenwick 11-1, 11-4

[9] GERMANY bt [10] AUSTRALIA 2/1
Sven Lemmermann bt Walter Koteka 13-11, 11-8, 13-11
Rudi Rohrmuller bt Jacob Alexander 11-1, 9-11, 11-4, 11-5
Valentin Rapp lost to Sam Fife 11-8, 5-11, 9-11

[2] PAKISTAN bt [16] KOREA 3/0
Farhan Zaman bt Daegil Her 11-6, 11-7, 11-6
Danish Atlas Khan bt Go Young-Jo 11-6, 11-3, 11-5
Nasir Iqbal bt Jeong Dae-Hoon 11-4, 12-10