10:42 am
26 Sep 2018

Women's CGG WSF World Team Championship 2018, Xigang Gymnasium, Dalian, China

Actions:    Show history

WSF, 11 - 16 September 2018

Official event website

Final:
[1] EGYPT bt [2] ENGLAND 2/0  
Nouran Gohar bt Alison Waters 11-9, 11-9, 6-11, 7-11, 11-7 (55m)
Raneem El Welily bt Laura Massaro 11-3, 11-8, 9-11, 11-3 (36m)
Nour El Tayeb v Sarah-Jane Perry (match withdrawn)
 
3rd place:
[5] HONG KONG CHINA & [6] FRANCE  
 
5th place play-off:
[3] USA bt [4] MALAYSIA 2/0  
Sabrina Sobhy bt Aifa Azman 11-5, 15-13, 11-8 (23m)
Amanda Sobhy bt Nicol David 6-11, 11-9, 11-3, 12-10 (32m)
Reeham Sedky v Sivasangari Subramaniam (match withdrawn)
 
7th place play-off:
[8] CANADA bt [7] NEW ZEALAND 2/0  
Nikki Todd bt Abbie Palmer 4-11, 11-5, 11-8, 12-10 (27m)
Samantha Cornett bt Amanda Landers-Murphy 11-9, 11-4, 9-11, 11-7 (35m)
Danielle Letourneau v Kaitlyn Watts (match withdrawn)
 
9th place play-off:
[9] AUSTRALIA bt [12] SOUTH AFRICA 2/1  
Sarah Cardwell bt Milnay Louw 11-6, 11-6, 11-4 (21m)
Donna Lobban lost to Alexandra Fuller 12-10, 8-11 ret. (21m)
Christine Nunn bt Elani Landman 11-2, 11-6, 9-11, 11-6 (34m)
 
11th place play-off:
[10] JAPAN bt [11] INDIA 2/1  
Ayumi Watanabe lost to Aparajitha Balamurukan 6-11, 3-11, 5-11 (16m)
Satomi Watanabe bt Sunayna Kuruvilla 11-5, 11-9, 11-9 (20m)
Risa Sugimoto bt Tanvi Khanna 9-11, 11-5, 3-11, 12-10, 13-11 (46m)
 
13th place play-off:
[13/16] SWITZERLAND bt [13/16] GERMANY 2/0  
Celine Walser bt Saskia Beinhard 11-3, 11-7, 6-11, 11-4 (30m)
Nadia Pfister bt Franziska Hennes 9-11, 15-13, 11-9, 11-8 (40m)
Gaby Huber v Nele Hatschek (match withdrawn)
 
15th place play-off:
[13/16] FINLAND bt [13/16] CHINA 2/1  
Riina Koskinen bt Ying Dou 11-1 ret.
Emilia Soini lost to Li Dongjin 9-11, 6-11, 6-11 (18m)
Emilia Korhonen bt Jenny Peng 11-9, 7-11, 11-8, 11-2 (26m)
*****
Semi-finals:
[1] EGYPT bt [5] HONG KONG CHINA 2/1  
Raneem El Welily bt Joey Chan 11-8, 11-8, 11-9 (24m)
Nour El Sherbini lost to Annie Au 7-11, 11-8, 9-11, 12-10, 3-11 (51m)
Nour El Tayeb bt Lee Ka Yi 11-6, 11-5, 11-6 (21m)
[2] ENGLAND bt [6] FRANCE 2/1  
Sarah-Jane Perry bt Coline Aumard 11-7, 7-11, 11-7, 11-6 (41m)
Laura Massaro lost to Camille Serme 11-9, 8-11, 11-9, 8-11, 7-11 (52m)
Alison Waters bt Melissa Alves 11-6, 11-3, 12-10 (25m)
 
5th - 8th place play-offs:
[3] USA bt [7] NEW ZEALAND 3/0  
Reeham Sedky bt Amanda Landers-Murphy 11-6, 10-12, 8-11, 11-4, 11-8 (57m)
Amanda Sobhy bt Joelle King 11-7, 11-5, 5-6 ret. (25m)
Sabrina Sobhy bt Kaitlyn Watts 11-6, 8-11, 11-2 (17m)
[4] MALAYSIA bt [8] CANADA 3/0  
Low Wee Wern bt Danielle Letourneau 6-11, 8-11, 13-11, 11-2, 11-5 (47m)
Nicol David bt Samantha Cornett 11-8, 11-2, 11-8 (29m)
Aifa Azman bt Hollie Naughton 11-6, 11-4 (15m)
 
9th - 12th place play-offs:
[9] AUSTRALIA bt [11] INDIA 2/0  
Sarah Cardwell bt Tanvi Khanna 11-8, 11-5, 4-11, 11-9 (34m)
Christine Nunn bt Sunayna Kuruvilla 11-6, 11-7, 9-11, 11-7 (34m)
Alex Haydon v Aparajitha Balamurukan (match withdrawn)
[12] SOUTH AFRICA bt [10] JAPAN 2/1  
Elani Landman bt Misaki Kobayashi 12-10, 11-1, 11-7 (18m)
Alexandra Fuller lost to Satomi Watanabe 12-10, 9-11, 6-11, 11-5, 9-11 (42m)
Milnay Louw bt Risa Sugimoto 9-11, 11-3, 11-4, 11-2 (25m)
 
13th - 16th place play-offs:
[13/16] SWITZERLAND bt [13/16] FINLAND 2/1  
Gaby Huber bt Emilia Korhonen 11-5, 10-12, 11-9, 11-5 (36m)
Cindy Merlo lost to Emilia Soini 11-8, 9-11, 11-9, 7-11, 7-11 (45m)
Celine Walser bt Riina Koskinen 11-8, 11-2, 11-6 (18m)
[13/16] GERMANY bt [13/16] CHINA 2/1  
Nele Hatschek bt Jenny Peng 11-3, 11-5, 11-5 (17m)
Franziska Hennes lost to Li Dongjin 11-9, 6-11, 9-11, 3-11 (30m)
Saskia Beinhard bt Ying Dou 11-1, 11-1, 11-0 (9m)
*****
Quarter-finals:
[1] EGYPT bt [7] NEW ZEALAND 2/1  
Nour El Sherbini lost to Joelle King 9-11, 9-11, 7-11 (35m)
Raneem El Welily bt Amanda Landers-Murphy 11-4, 11-3, 11-2 (18m)
Nour El Tayeb bt Abbie Palmer 11-2, 11-3, 11-4 (14m)
[5] HONG KONG CHINA bt [3] USA 2/1  
Annie Au bt Amanda Sobhy 11-8, 9-11, 11-4, 10-12, 11-5 (53m)
Joey Chan bt Olivia Blatchford 11-5, 8-11, 11-7, 13-11 (41m)
Ho Tze-Lok lost to Sabrina Sobhy 8-11, 5-11 (13m)
[6] FRANCE bt [4] MALAYSIA 2/1  
Camille Serme bt Nicol David 11-9, 11-2, 11-5 (29m)
Coline Aumard bt Sivasangari Subramaniam 8-11, 11-8, 11-8, 11-8 (48m)
Melissa Alves lost to Low Wee Wern 7-11, 8-11 (19m)
[2] ENGLAND bt [8] CANADA 2/1  
Laura Massaro bt Samantha Cornett 7-11, 11-8, 11-6, 13-11 (45m)
Alison Waters bt Hollie Naughton 11-1, 11-6, 11-6 (24m)
Victoria Lust lost to Nikki Todd 6-11, 7-11 (14m)
 
9th - 16th place play-offs:
[9] AUSTRALIA bt [13/16] FINLAND 3/0  
Christine Nunn bt Emilia Soini 11-4, 12-10, 11-9 (27m)
Sarah Cardwell bt Emilia Korhonen 11-3, 11-7, 11-1 (19m)
Alex Haydon bt Riina Koskinen 11-2, 3-11, 11-7
[11] INDIA bt [13/16] SWITZERLAND 2/0  
Sunayna Kuruvilla bt Cindy Merlo 11-5, 11-9, 9-11, 11-6 (27m)
Tanvi Khanna bt Nadia Pfister 12-10, 11-7, 11-8 (26m)
Aparajitha Balamurukan v Gaby Huber (match withdrawn)
[12] SOUTH AFRICA bt [13/16] CHINA 2/0  
Alexandra Fuller bt Li Dongjin 11-3, 9-11, 11-5, 11-9 (26m)
Milnay Louw bt Jenny Peng 11-2, 11-4, 11-3 (15m)
Lizelle Muller v Ying Dou (match withdrawn)
[10] JAPAN bt [13/16] GERMANY 2/0  
Satomi Watanabe bt Franziska Hennes 11-3, 11-8, 11-4 (19m)
Misaki Kobayashi bt Nele Hatschek 11-6, 11-6, 10-12, 11-9 (27m)
Risa Sugimoto v Saskia Beinhard (match withdrawn)
*****
Qualifying rounds - Pool A:
[1] EGYPT bt [9] AUSTRALIA 3/0  
Nouran Gohar bt Sarah Cardwell 11-7, 11-8, 11-8 (29m)
Nour El Sherbini bt Donna Lobban 11-1, 11-2, 11-9 (20m)
Nour El Tayeb bt Christine Nunn 11-5, 11-8, 11-8 (24m)
[8] CANADA bt [13/16] GERMANY 3/0  
Nikki Todd bt Annika Wiese 11-7, 11-5, 11-7 (20m)
Danielle Letourneau bt Franziska Hennes 11-8, 11-2, 11-9 (20m)
Hollie Naughton bt Saskia Beinhard 11-2, 11-5, 11-2 (20m)
[1] EGYPT bt [8] CANADA 3/0  
Raneem El Welily bt Danielle Letourneau 11-8, 11-7, 11-7 (24m)
Nour El Tayeb bt Hollie Naughton 8-11, 11-7, 12-10, 11-4 (38m)
Nouran Gohar bt Nikki Todd 11-3, 11-5, 11-2 (16m)
[9] AUSTRALIA bt [13/16] GERMANY 3/0  
Donna Lobban bt Franziska Hennes 11-1, 11-2, 11-8 (17m)
Christine Nunn bt Nele Hatschek 11-3, 11-8, 11-3 (20m)
Sarah Cardwell bt Saskia Beinhard 11-4, 11-7, 11-3 (20m)
[1] EGYPT bt [13/16] GERMANY 3/0  
Nour El Sherbini bt Nele Hatschek 11-7, 11-2, 11-5 (18m)
Nouran Gohar bt Annika Wiese 11-1, 11-2, 11-1 (13m)
Raneem El Welily bt Saskia Beinhard 11-6, 11-6, 11-2 (22m)
[8] CANADA bt [9] AUSTRALIA 2/1  
Samantha Cornett lost to Donna Lobban 9-11, 8-11, 6-11 (30m)
Hollie Naughton bt Sarah Cardwell 11-7, 11-7, 11-9 (30m)
Danielle Letourneau bt Christine Nunn 11-8, 5-11, 11-8, 13-11 (47m)
Final positions: 1 Egypt, 2 Canada, 3 Australia, 4 Germany
 
Pool B:
[2] ENGLAND bt [10] JAPAN 3/0  
Victoria Lust bt Ayumi Watanabe 11-3, 11-5, 11-5 (16m)
Laura Massaro bt Satomi Watanabe 12-10, 13-11, 12-10 (25m)
Sarah-Jane Perry bt Risa Sugimoto 11-7, 11-4, 11-6 (18m)
[7] NEW ZEALAND bt [13/16] FINLAND 3/0  
Abbie Palmer bt Riina Koskinen 11-2, 11-9, 11-1 (15m)
Joelle King bt Emilia Soini 11-6, 11-5, 12-10 (25m)
Amanda Landers-Murphy bt Emilia Korhonen 11-7, 11-2, 11-6 (17m)
[2] ENGLAND bt [7] NEW ZEALAND 3/0  
Laura Massaro bt Joelle King 11-13, 11-4, 11-9, 11-7 (40m)
Sarah-Jane Perry bt Amanda Landers-Murphy 11-3, 11-4, 11-7 (22m)
Alison Waters bt Kaitlyn Watts 11-8, 11-5, 11-6 (23m)
[10] JAPAN bt [13/16] FINLAND 3/0  
Satomi Watanabe bt Emilia Soini 11-2, 11-7, 12-10 (20m)
Misaki Kobayashi bt Emilia Korhonen 11-1, 11-4, 11-8 (15m)
Risa Sugimoto bt Riina Koskinen 11-4, 11-4, 11-9 (20m)
[2] ENGLAND bt [13/16] FINLAND 3/0  
Sarah-Jane Perry bt Emilia Soini 11-9, 11-6, 11-6 (22m)
Victoria Lust bt Riina Koskinen 11-4, 11-6, 11-3 (19m)
Alison Waters bt Emilia Korhonen 11-1, 11-6, 11-4 (16m)
[7] NEW ZEALAND bt [10] JAPAN 2/1  
Joelle King bt Satomi Watanabe 11-7, 11-8, 11-6 (26m)
Kaitlyn Watts lost to Risa Sugimoto 12-10, 9-11, 8-11, 4-11 (44m)
Amanda Landers-Murphy bt Misaki Kobayashi 11-4, 10-12, 11-5, 11-8 (32m)
Final positions: 1 England, 2 New Zealand, 3 Japan, 4 Finland
 
Pool C:
[3] USA bt [11] INDIA 3/0  
Reeham Sedky bt Aparajitha Balamurukan 11-4, 11-2, 11-4 (19m)
Amanda Sobhy bt Sunayna Kuruvilla 11-5, 11-4, 11-7 (17m)
Olivia Blatchford bt Tanvi Khanna 11-4, 11-5, 8-11, 11-5 (30m)
[6] FRANCE bt [13/16] CHINA 3/0  
Melissa Alves bt Ying Dou 11-1, 11-3, 11-2 (10m)
Coline Aumard bt Li Dongjin 11-7, 11-7, 13-11 (26m)
Enora Villard bt Jenny Peng 11-6, 11-6, 11-4 (35m)
[3] USA bt [6] FRANCE 3/0  
Amanda Sobhy bt Camille Serme 11-8, 12-10, 4-11, 11-8 (41m)
Olivia Blatchford bt Coline Aumard 11-4, 11-5, 12-10 (30m)
Reeham Sedky bt Melissa Alves 8-11, 11-4, 11-7, 6-11, 11-8 (62m)
[11] INDIA bt [13/16] CHINA 3/0  
Sunayna Kuruvilla bt Li Dongjin 11-8, 11-8, 11-13, 11-7 (35m)
Tanvi Khanna bt Jenny Peng 11-5, 11-5, 11-7 (17m)
Aparajitha Balamurukan bt Ying Dou 11-2, 11-4, 11-1 (9m)
[3] USA bt [13/16] CHINA 3/0  
Olivia Blatchford bt Li Dongjin 11-4, 11-6, 11-8 (21m)
Sabrina Sobhy bt Ying Dou 11-2, 11-0, 11-1 (9m)
Reeham Sedky bt Jenny Peng 11-5, 11-8, 11-2 (21m)
[6] FRANCE bt [11] INDIA 3/0  
Camille Serme bt Sunayna Kuruvilla 11-4, 11-5, 11-6 (22m)
Enora Villard bt Aparajitha Balamurukan 11-7, 12-10, 11-6 (23m)
Coline Aumard bt Tanvi Khanna 11-5, 11-5, 11-6 (27m)
Final positions: 1 USA, 2 France, 3 India, 4 China
 
Pool D:
[4] MALAYSIA bt [12] SOUTH AFRICA 3/0  
Low Wee Wern bt Milnay Louw 11-6, 11-6, 11-8 (24m)
Nicol David bt Alexandra Fuller 11-4, 11-7, 11-8 (22m)
Sivasangari Subramaniam bt Elani Landman 11-6, 13-11, 11-3 (22m)
[5] HONG KONG CHINA bt [13/16] SWITZERLAND 3/0  
Ho Tze-Lok bt Celine Walser 12-10, 11-9, 11-3 (26m)
Annie Au bt Cindy Merlo 11-5, 11-5, 11-4 (18m)
Joey Chan bt Nadia Pfister 11-7, 11-7, 11-6 (22m)
[4] MALAYSIA bt [5] HONG KONG CHINA 3/0  
Nicol David bt Annie Au 6-11, 6-11, 11-6, 11-4, 11-6 (43m)
Sivasangari Subramaniam bt Joey Chan 15-13, 7-11, 11-8, 11-9 (35m)
Low Wee Wern bt Lee Ka Yi 6-11, 12-10, 11-8, 11-9 (38m)
[12] SOUTH AFRICA bt [13/16] SWITZERLAND 3/0  
Alexandra Fuller bt Cindy Merlo 11-5, 11-6, 11-4 (21m)
Elani Landman bt Nadia Pfister 11-5, 11-3, 12-10 (22m)
Milnay Louw bt Gaby Huber 11-6, 11-7, 11-6 (27m)
[4] MALAYSIA bt [13/16] SWITZERLAND 3/0  
Sivasangari Subramaniam bt Cindy Merlo 8-11, 11-4, 11-9, 14-12 (30m)
Aifa Azman bt Celine Walser 11-6, 11-5, 11-4 (20m)
Low Wee Wern bt Nadia Pfister 11-7, 11-7, 11-4 (23m)
[5] HONG KONG CHINA bt [12] SOUTH AFRICA 3/0  
Annie Au bt Alexandra Fuller 11-3, 11-8, 3-11, 11-2 (28m)
Ho Tze-Lok bt Lizelle Muller 11-9, 11-7, 11-5 (27m)
Joey Chan bt Elani Landman 11-5, 11-4, 11-5 (17m)
Final positions: 1 Malaysia, 2 Hong Kong China, 3 South Africa, 4 Switzerland