5:08 pm
18 Dec 2018

Women's European Team Championship 2018, Hasta la Vista, Wroclaw, Poland

Actions:    Show history

2 - 5 May 2018

Official event website

Final:
[1] ENGLAND bt [2] FRANCE 2/1  
Laura Massaro lost to Camille Serme 5-11, 9-11, 7-11 (29m)
Alison Waters bt Coline Aumard 11-8, 11-7, 11-5 (29m)
Victoria Lust bt Melissa Alves 11-3, 11-5, 11-5 (25m)
 
3rd place play-off:
[6] BELGIUM bt [4] NETHERLANDS 2/0  
Nele Gilis bt Milou van der Heijden 4-11, 11-4, 10-12, 11-8, 11-8 (58m)
Tinne Gilis bt Natalie Grinham 11-5, 6-11, 11-4, 11-4 (33m)
Loreline Pira v Tessa ter Sluis (match withdrawn)
 
5th place play-off:
[3] WALES bt [8] SWITZERLAND w/o  
 
7th place play-off:
[5] CZECH REPUBLIC bt [7] GERMANY w/o  
*****
Semi-finals:
[1] ENGLAND bt [6] BELGIUM 3/0  
Sarah-Jane Perry bt Tinne Gilis 11-6, 11-3, 11-7 (22m)
Laura Massaro bt Nele Gilis 11-4, 9-11, 11-2, 11-9 (44m)
Alison Waters bt Loreline Pira 11-3, 11-2 (15m)
[2] FRANCE bt [4] NETHERLANDS 2/0  
Coline Aumard bt Tessa ter Sluis 11-3, 12-10, 11-7 (25m)
Camille Serme bt Milou van der Heijden 11-2, 11-3, 11-6 (23m)
Enora Villard v Fleur Maas (match withdrawn)
 
5th - 8th place play-offs:
[3] WALES bt [8] SWITZERLAND 2/1  
Deon Saffery bt Nadia Pfister 8-11, 11-4, 11-3, 11-9 (31m)
Tesni Evans bt Cindy Merlo 11-5, 11-6, 11-3 (18m)
Elin Harlow lost to Celine Walser 3-11, 7-11, 5-11 (15m)
[7] GERMANY bt [5] CZECH REPUBLIC 2/1  
Nele Hatschek bt Olga Kolárová 11-7, 8-11, 11-8, 11-7 (35m)
Franziska Hennes lost to Anna Serme 7-11, 13-11, 3-11, 12-10, 10-12 (43m)
Saskia Beinhard bt Natalie Babjukova 11-9, 4-11, 3-11, 11-3, 11-5 (36m)
[3] WALES bt [5] CZECH REPUBLIC 2/1  
Tesni Evans bt Anna Serme 11-5, 11-6, 11-2 (21m)
Deon Saffery bt Olga Kolárová 11-9, 11-9, 11-9 (26m)
Lowri Roberts lost to Natalie Babjukova 11-6, 3-11, 11-6, 7-11, 3-11 (31m)
[8] SWITZERLAND bt [7] GERMANY 3/0  
Cindy Merlo bt Sina Kandra 11-8, 9-11, 9-11, 11-9, 11-6 (38m)
Gaby Huber bt Franziska Hennes 12-14, 11-4, 11-4, 9-11, 11-9
Celine Walser bt Nele Hatschek 11-6, 11-0, 6-11, 11-8 (23m)
*****
Qualifying rounds - Pool A:
[1] ENGLAND bt [8] SWITZERLAND 3/0  
Laura Massaro bt Cindy Merlo 11-2, 11-9, 11-5 (19m)
Victoria Lust bt Celine Walser 11-8, 11-2, 11-3 (15m)
Alison Waters bt Nadia Pfister 11-6, 11-4, 11-4 (18m)
[4] NETHERLANDS bt [5] CZECH REPUBLIC 3/0  
Milou van der Heijden bt Anna Serme 11-8, 13-11, 11-9 (26m)
Tessa ter Sluis bt Natalie Babjukova 12-10, 11-9, 11-6 (20m)
Natalie Grinham bt Olga Kolárová 11-5, 11-6, 11-9 (19m)
[1] ENGLAND bt [5] CZECH REPUBLIC 3/0  
Laura Massaro bt Anna Serme 11-6, 11-4, 11-7 (20m)
Victoria Lust bt Natalie Babjukova 11-1, 11-8, 11-6 (16m)
Alison Waters bt Eva Feřteková 11-2, 11-0, 11-2 (16m)
[4] NETHERLANDS bt [8] SWITZERLAND 3/0  
Milou van der Heijden bt Cindy Merlo 11-6, 11-4, 11-1 (30m)
Tessa ter Sluis bt Celine Walser 11-6, 11-6, 13-11 (20m)
Natalie Grinham bt Nadia Pfister 11-3, 12-10, 11-2 (26m)
[1] ENGLAND bt [4] NETHERLANDS 3/0  
Victoria Lust bt Fleur Maas 11-5, 11-5, 11-1 (19m)
Sarah-Jane Perry bt Milou van der Heijden 11-8, 11-4, 11-9 (21m)
Alison Waters bt Tessa ter Sluis 11-4, 11-6, 11-8 (26m)
[5] CZECH REPUBLIC bt [8] SWITZERLAND 2/1  
Eva Feřteková lost to Celine Walser 9-11, 6-11, 7-11 (24m)
Anna Serme bt Cindy Merlo 10-12, 11-13, 13-11, 11-6, 11-1 (45m)
Olga Kolárová bt Gaby Huber 11-7, 11-4, 9-11, 11-6 (39m)
Final positions: 1 England, 2 Netherlands, 3 Czech Republic, 4 Switzerland
 
Pool B:
[2] FRANCE bt [7] GERMANY 3/0  
Camille Serme bt Sina Kandra 11-2, 11-5, 11-5 (18m)
Melissa Alves bt Nele Hatschek 11-8, 7-11, 12-10, 11-3 (29m)
Enora Villard bt Franziska Hennes 11-6, 11-4, 11-6 (19m)
[6] BELGIUM bt [3] WALES 2/1  
Nele Gilis lost to Tesni Evans 2-11, 5-11, 3-11 (25m)
Loreline Pira bt Lowri Roberts 13-11, 12-14, 12-10, 11-8 (32m)
Tinne Gilis bt Deon Saffery 11-9, 11-5, 11-9 (27m)
[2] FRANCE bt [6] BELGIUM 3/0  
Camille Serme bt Nele Gilis 11-5, 11-5, 11-4 (36m)
Enora Villard bt Marie-Amélie Callebaut 11-4, 11-2, 11-6 (12m)
Coline Aumard bt Tinne Gilis 13-11, 11-9, 11-4 (31m)
[3] WALES bt [7] GERMANY 3/0  
Tesni Evans bt Sina Kandra 11-1, 11-5, 11-7 (16m)
Elin Harlow bt Saskia Beinhard 13-11, 11-4, 11-4 (19m)
Deon Saffery bt Franziska Hennes 11-6, 11-2, 11-13, 11-7 (30m)
[2] FRANCE bt [3] WALES 3/0  
Melissa Alves bt Elin Harlow 11-2, 11-5, 11-4 (18m)
Camille Serme bt Tesni Evans 11-6, 9-11, 9-11, 11-7, 11-9 (62m)
Coline Aumard bt Deon Saffery 11-1, 11-6, 11-8 (22m)
[6] BELGIUM bt [7] GERMANY 2/1  
Loreline Pira lost to Nele Hatschek 6-11, 6-11, 8-11 (21m)
Nele Gilis bt Sina Kandra 11-4, 11-1, 11-6 (20m)
Tinne Gilis bt Franziska Hennes 11-4, 11-6, 11-7 (23m)
Final positions: 1 France, 2 Belgium, 3 Wales, 4 Germany