7:07 am
22 Aug 2018

Men's European Team Championship 2018, Hasta la Vista, Wroclaw, Poland

Actions:    Show history

2 - 5 May 2018

Official event website

Final:
[1] FRANCE bt [2] ENGLAND 2/2 (France win 7-4 on games countback)  
Mathieu Castagnet bt James Willstrop 11-2, 11-6, 11-4 (38m)
Gregory Gaultier bt Nick Matthew 11-7, 11-6, 11-7 (54m)
Lucas Serme lost to Daryl Selby 10-12, 3-11, 2-11 (56m)
Baptiste Masotti lost to Declan James 8-11, 11-9 ret.
 
3rd place play-off:
[5] SPAIN bt [3] GERMANY 4/0  
Iker Pajares Bernabeu bt Raphael Kandra 7-11, 11-8, 11-8, 11-6 (59m)
Borja Golan bt Simon Rösner 9-11, 11-7, 11-4, 11-8 (66m)
Edmon Lopez bt Valentin Rapp 11-4, 11-5 ret.
Carlos Cornes bt Lucas Wirths 11-6 ret.
 
5th place play-off:
[4] SCOTLAND bt [7] WALES w/o  
 
7th place play-off:
[8] DENMARK bt [6] CZECH REPUBLIC w/o  
*****
Semi-finals:
[1] FRANCE bt [3] GERMANY 3/0  
Baptiste Masotti bt Yannik Omlor 11-3, 11-2, 11-8 (27m)
Gregory Gaultier bt Simon Rösner 12-14, 11-3, 11-5, 11-7 (46m)
Lucas Serme bt Valentin Rapp 11-8, 11-8 (21m)
Mathieu Castagnet v Raphael Kandra (match withdrawn)
[2] ENGLAND bt [5] SPAIN 2/1  
Tom Richards bt Carlos Cornes 11-7, 11-6, 11-2 (29m)
James Willstrop lost to Borja Golan 7-11, 11-8, 7-11, 4-11 (37m)
Declan James bt Bernat Jaume 11-9, 11-6, 11-8 (39m)
Daryl Selby v Iker Pajares Bernabeu (match withdrawn)
 
5th - 8th place play-offs:
[4] SCOTLAND bt [6] CZECH REPUBLIC 3/1  
Rory Stewart bt Viktor Byrtus 11-8, 11-5, 11-5 (34m)
Greg Lobban bt Daniel Mekbib 11-5, 11-4, 11-4 (29m)
Kevin Moran lost to Ondrej Uherka 6-11, 8-11, 2-11 (30m)
Alan Clyne bt Martin Svec 11-6, 11-6, 8-11, 11-7 (41m)
[7] WALES bt [8] DENMARK 2/2 (Wales win 8-6 on games countback)  
Elliott Morris Devred bt Thomas Laursen 11-9, 11-5, 11-4 (24m)
Joel Makin bt Kristian Frost 11-4, 11-1, 11-8 (44m)
Emyr Evans lost to Lau Ulrik Kiehn 11-6, 10-12, 10-12, 2-11 (40m)
Peter Creed lost to Rasmus Møller Nielsen 11-7, 5-11, 7-11, 7-11 (54m)
[7] WALES bt [4] SCOTLAND 2/2 (Wales win 167-166 on points countback)  
Peter Creed bt Alan Clyne 12-10, 12-10, 2-11, 17-15 (71m)
Joel Makin bt Greg Lobban 11-3, 8-11, 11-4, 11-7 (54m)
Emyr Evans lost to Rory Stewart 12-10, 15-17, 7-11, 6-11 (62m)
Elliott Morris Devred lost to Stuart George 10-12, 12-14, 11-8, 10-12 (41m)
[6] CZECH REPUBLIC bt [8] DENMARK 2/2 (Czech Republic win 142-131 on points countback)  
Ondrej Uherka lost to Rasmus Møller Nielsen 5-11, 5-11, 9-11 (36m)
Daniel Mekbib lost to Kristian Frost 11-3, 11-8, 1-11, 11-13, 2-11 (59m)
Jakub Solnicky bt Lau Ulrik Kiehn 7-11, 11-1, 11-6, 14-16, 11-5 (48m)
Viktor Byrtus bt Thomas Laursen 11-8, 11-3, 11-2 (23m)
*****
Qualifying rounds - Pool A:
[1] FRANCE bt [8] DENMARK 4/0  
Baptiste Masotti bt Thomas Laursen 11-5, 11-6, 11-3 (18m)
Mathieu Castagnet bt Rasmus Møller Nielsen 11-8, 11-5, 11-2 (20m)
Victor Crouin bt Theis Houlberg 11-6, 11-5, 11-2 (19m)
Lucas Serme bt Lau Ulrik Kiehn 11-2, 11-3, 11-3 (15m)
[5] SPAIN bt [4] SCOTLAND 3/1  
Edmon Lopez bt Kevin Moran 11-5, 11-7, 11-3 (30m)
Borja Golan bt Greg Lobban 7-11, 11-9, 11-8, 11-2 (62m)
Carlos Cornes bt Rory Stewart 15-13, 11-1, 9-11, 11-8 (53m)
Iker Pajares Bernabeu lost to Alan Clyne 9-11, 7-11, 11-8, 11-9, 3-11 (77m)
[1] FRANCE bt [5] SPAIN 4/0  
Lucas Serme bt Edmon Lopez 11-1, 11-2, 11-4 (10m)
Gregory Gaultier bt Borja Golan 11-2, 11-1, 11-7 (18m)
Baptiste Masotti bt Carlos Cornes 11-3, 11-7, 11-5 (22m)
Mathieu Castagnet bt Iker Pajares Bernabeu 11-1, 11-5, 11-3 (12m)
[4] SCOTLAND bt [8] DENMARK 3/1  
Kevin Moran lost to Lau Ulrik Kiehn 11-9, 7-11, 11-4, 9-11, 5-11 (54m)
Greg Lobban bt Kristian Frost 11-7, 11-9, 11-8 (48m)
Rory Stewart bt Thomas Laursen 11-6, 11-5, 11-5 (25m)
Alan Clyne bt Rasmus Møller Nielsen 11-8, 11-8, 11-6 (35m)
[1] FRANCE bt [4] SCOTLAND 4/0  
Victor Crouin bt Chris Leiper 11-2, 11-2, 11-8 (24m)
Gregory Gaultier bt Greg Lobban 11-3, 11-9, 11-4 (29m)
Mathieu Castagnet bt Alan Clyne 11-3, 11-1, 11-5 (32m)
Lucas Serme bt Stuart George 11-5, 11-4, 11-8 (29m)
[5] SPAIN bt [8] DENMARK 3/1  
Carlos Cornes bt Theis Houlberg 11-4, 11-6, 11-6 (29m)
Borja Golan bt Kristian Frost 11-4, 11-7, 11-6 (40m)
Iker Pajares Bernabeu bt Rasmus Møller Nielsen 11-6, 11-9, 11-5 (35m)
Edmon Lopez lost to Lau Ulrik Kiehn 9-11, 8-11, 4-11 (15m)
Final positions: 1 France, 2 Spain, 3 Scotland, 4 Denmark
 
Pool B:
[2] ENGLAND bt [7] WALES 4/0  
Declan James bt David Haley 11-4, 11-5, 11-7 (30m)
Nick Matthew bt Joel Makin 11-4, 12-10, 11-7 (47m)
Tom Richards bt Elliott Morris Devred 11-8, 11-6, 11-7 (31m)
Daryl Selby bt Peter Creed 11-7, 13-11, 11-8 (41m)
[3] GERMANY bt [6] CZECH REPUBLIC 3/1  
Valentin Rapp bt Jakub Solnicky 11-8, 3-11, 8-11, 11-9, 11-7 (67m)
Simon Rösner bt Daniel Mekbib 12-10, 11-6, 11-7 (21m)
Lucas Wirths lost to Viktor Byrtus 5-11, 11-8, 8-11, 7-11 (40m)
Raphael Kandra bt Ondrej Uherka 9-11, 11-3, 11-9, 10-12, 11-6 (55m)
[2] ENGLAND bt [6] CZECH REPUBLIC 4/0  
Declan James bt Jakub Solnicky 11-2, 9-11, 8-11, 11-8, 11-3 (42m)
James Willstrop bt Daniel Mekbib 11-3, 9-11, 11-3, 8-11, 11-6 (44m)
Tom Richards bt Viktor Byrtus 11-8, 11-4, 11-9 (24m)
Daryl Selby bt Ondrej Uherka 11-3, 11-5, 11-7 (27m)
[3] GERMANY bt [7] WALES 3/1  
Valentin Rapp lost to Emyr Evans 2-11, 8-11, 7-11 (33m)
Simon Rösner bt Joel Makin 11-9, 11-9, 11-8 (49m)
Lucas Wirths bt Elliott Morris Devred 11-9, 12-10, 14-12 (43m)
Raphael Kandra bt Peter Creed 16-14, 11-4, 11-6 (36m)
[2] ENGLAND bt [3] GERMANY 3/1  
Tom Richards bt Yannik Omlor 12-10, 11-6, 11-4 (27m)
Nick Matthew lost to Simon Rösner 5-11, 11-6, 9-11 ret. (76m)
James Willstrop bt Raphael Kandra 4-11, 17-15, 11-6, 9-11, 11-7 (62m)
Declan James bt Lucas Wirths 11-4, 11-3, 11-5 (30m)
[7] WALES bt [6] CZECH REPUBLIC 4/0  
Elliott Morris Devred bt Jakub Solnicky 11-7, 12-10, 11-2 (32m)
Joel Makin bt Daniel Mekbib 11-3, 11-5, 11-4 (27m)
Peter Creed bt Martin Svec 11-1, 11-2, 11-5 (23m)
Emyr Evans bt Ondrej Uherka 11-6, 11-6, 11-3 (32m)
Final positions: 1 England, 2 Germany, 3 Wales, 4 Czech Republic