8:37 pm
20 Jun 2018

Men's Dunlop English Junior U19 Championship 2018, University of Hull Sports and Fitness Centre, Hull, England

Actions:    Show history

Junior, 9 - 11 March 2018

Official event website

Final:
[2] Nick Wall (Yorks) bt [1] Tom Walsh (Sussex) 11-8, 6-11, 11-6, 12-10 (53m)
 
Third place play-off:
[3/4] James Wyatt (Bucks) bt Elliot Ridge (Yorks) 11-9, 6-11, 11-2, 11-6
 
Semi-finals:
[1] Tom Walsh (Sussex) bt [3/4] James Wyatt (Bucks) 11-7, 11-13, 11-5, 11-3
[2] Nick Wall (Yorks) bt Elliot Ridge (Yorks) 11-6, 11-5, 11-4
 
Quarter-finals:
[1] Tom Walsh (Sussex) bt Aaron Allpress (Essex) 7-11, 11-5, 11-2, 4-11, 11-6
[3/4] James Wyatt (Bucks) bt Michael Andrews (D & C) 11-9, 11-5, 11-7
Elliot Ridge (Yorks) bt Ben Merchant (Yorks) 11-4, 11-4, 12-10
[2] Nick Wall (Yorks) bt Michael Mattimore (Northumbria) 11-7, 11-7, 11-9
 
2nd round:
[1] Tom Walsh (Sussex) bt Cameron Haddow (Suffolk) 11-2, 11-7, 11-2
Aaron Allpress (Essex) bt Ben Cross (D & C) 11-8, 11-8, 11-6
Michael Andrews (D & C) bt Hasnaat Farooqi (Herts) 7-11, 9-11, 11-8, 11-2, 11-5
[3/4] James Wyatt (Bucks) bt Harry Anderson (Yorks) 11-6, 11-4, 11-5
Ben Merchant (Yorks) bt [3/4] Curtis Malik (Sussex) w/o
Elliot Ridge (Yorks) bt Lucas Hughes (Sussex) 14-12, 11-9, 11-2
Michael Mattimore (Northumbria) bt Joseph Blackmur (Essex) 8-11, 11-1, 11-5, 11-6
[2] Nick Wall (Yorks) bt Oscar Beach (Lancs) 12-10, 11-7, 11-8
 
1st round:
[1] Tom Walsh (Sussex) bye
Cameron Haddow (Suffolk) bt David Collins (D & C) 11-7, 11-8, 7-11, 11-8
Ben Cross (D & C) bt Samuel Gibbon (D & C) 11-4, 11-9, 11-4
Aaron Allpress (Essex) bt James Crowther (Yorks) 11-4, 11-5, 11-2
Michael Andrews (D & C) bt Benedict Schumacher (Dorset) 11-2, 11-2, 11-8
Hasnaat Farooqi (Herts) bt Daniel Wells (Lincs) w/o
Harry Anderson (Yorks) bt Ed Miles (Kent) 11-6, 11-8, 11-9
[3/4] James Wyatt (Bucks) bye
[3/4] Curtis Malik (Sussex) bye
Ben Merchant (Yorks) bt Keane Appleton (Cumbria) 11-4, 11-2, 11-1
Lucas Hughes (Sussex) bt Rayyan Haq (Lancs) 11-7, 11-9, 10-12, 11-9
Elliot Ridge (Yorks) bt Joseph Twigge (Yorks) 11-4, 11-3, 11-5
Michael Mattimore (Northumbria) bt Christopher Lea (Merseyside) 11-2, 11-4, 11-3
Joseph Blackmur (Essex) bt Carlton Oldham (Lancs) 11-9, 4-11, 11-4, 16-14
Oscar Beach (Lancs) bt Julian Standish (Essex) 6-11, 11-6, 11-7, 11-6
[2] Nick Wall (Yorks) bye