8:23 pm
22 Nov 2017

Men's Pan American Team Championship 2017, Tortugas Country Club, Buenos Aires, Argentina

Actions:    Show history

6 - 9 September 2017

Official event website

Final:
[2] MEXICO bt [1] ARGENTINA 2/0  
Cesar Salazar bt Leandro Romiglio 11-8, 11-7, 11-8 (41m)
Arturo Salazar bt Robertino Pezzota 7-11, 12-10, 14-12, 11-7 (61m)
Alfredo Avila v Gonzalo Miranda (match withdrawn)
 
3rd place:
[3/4] COLOMBIA & [3/4] USA  
 
5th place play-off:
[5/8] GUATEMALA bt CHILE w/o  
 
7th place play-off:
[5/8] BRAZIL bt [5/8] CAYMAN ISLANDS w/o  
 
9th place play-off:
BARBADOS bt BERMUDA w/o  
 
11th place play-off:
[5/8] DOMINICAN REPUBLIC bt PANAMA w/o  
*****
Semi-finals:
[1] ARGENTINA bt [3/4] COLOMBIA 2/1  
Leandro Romiglio lost to Miguel Angel Rodriguez 5-11, 9-11, 2-11 (27m)
Robertino Pezzota bt Juan Camilo Vargas 11-5, 12-10, 11-7 (30m)
Gonzalo Miranda bt Andrés Herrera 11-9, 8-11, 11-3, 11-8 (63m)
[2] MEXICO bt [3/4] USA 2/1  
Arturo Salazar bt Christopher Gordon 11-7, 11-4, 11-1 (23m)
Alfredo Avila lost to Chris Hanson 10-12, 2-11, 3-11 (34m)
Eric Galvez bt Faraz Khan 11-9, 11-3, 11-4 (42m)
*****
Quarter-finals:
[1] ARGENTINA bt [5/8] GUATEMALA 2/0  
Leandro Romiglio bt Josue Enriquez 11-4, 11-2, 11-4 (23m)
Gonzalo Miranda bt Alejandro Enriquez 7-11, 11-8, 11-4, 11-3 (51m)
Robertino Pezzota v Mauricio Sedano (match withdrawn)
[3/4] COLOMBIA bt [5/8] BRAZIL 2/1  
Miguel Angel Rodriguez bt Diego Gobbi 11-5, 11-6, 11-4 (26m)
Andrés Herrera lost to Pedro Mometto 7-11, 9-11, 11-7, 6-11 (64m)
Juan Camilo Vargas bt Rafael Alarcon 11-4, 10-12, 12-10, 11-5 (46m)
[3/4] USA bt [5/8] CAYMAN ISLANDS 3/0  
Chris Hanson bt Cameron Stafford 11-6, 11-7, 9-11, 11-7 (39m)
Timothy Brownell bt Alexander Frazer 11-4, 11-5, 11-2 (32m)
Faraz Khan bt Jake Kelly 11-5, 11-9 (18m)
[2] MEXICO bt CHILE 2/0  
Cesar Salazar bt Jaime Pinto 11-9, 11-6, 11-8 (29m)
Eric Galvez bt Rafael Allendes 11-5, 11-5, 11-4 (33m)
Arturo Salazar v Sebastian Gallegos (match withdrawn)
*****
Last sixteen round:
[1] ARGENTINA bye  
[5/8] GUATEMALA bt BERMUDA 2/1  
Josue Enriquez lost to Micah Franklin 8-11, 11-8, 7-11, 9-11 (43m)
bye
Mauricio Sedano bt Noah Browne 11-9, 11-6, 11-9 (30m)
[5/8] BRAZIL bt [5/8] DOMINICAN REPUBLIC 2/0  
Rafael Alarcon bt Christopher Fernandez 11-4, 11-6, 11-8 (26m)
Ronivaldo Santos bt Freddy Hernandez 11-9, 11-3, 11-5 (19m)
Pedro Mometto v Amado Hernández (match withdrawn)
[3/4] COLOMBIA bye  
[3/4] USA bye  
[5/8] CAYMAN ISLANDS bt BARBADOS 2/0  
Cameron Stafford bt Shawn Simpson 11-1, 11-8, 11-4 (19m)
bye
Jake Kelly v Rhett Cumberbatch (match withdrawn)
CHILE bt PANAMA 2/0  
Jaime Pinto bt Pedro Altamiranda 11-6, 11-6, 11-7 (17m)
Rafael Allendes bt Alejandro Andres 11-1, 11-7, 11-3 (17m)
Sebastian Gallegos v Andres Mendez (match withdrawn)
[2] MEXICO bye  
*****
Qualifying rounds - Pool A:
[5/8] CAYMAN ISLANDS bt PANAMA 3/0  
Alexander Frazer bt Alejandro Andres 11-5, 11-7, 11-3 (20m)
Cameron Stafford bt Pedro Altamiranda 11-2, 11-2, 11-6 (17m)
Jake Kelly bt Andres Mendez 11-2, 11-6, 11-4 (21m)
[1] ARGENTINA bt PANAMA 3/0  
Juan Pablo Roude bt Alejandro Andres 11-4, 11-9, 11-2 (28m)
Leandro Romiglio bt Pedro Altamiranda 12-10, 9-11, 11-7, 11-7 (27m)
Robertino Pezzota bt Andres Mendez 11-3, 11-1, 11-3 (19m)
[1] ARGENTINA bt [5/8] CAYMAN ISLANDS 3/0  
Juan Pablo Roude bt Christian Dube 11-3, 11-5, 11-1 (22m)
Leandro Romiglio bt Cameron Stafford 11-6, 11-4, 8-11, 5-11, 11-8 (42m)
Gonzalo Miranda bt Jake Kelly 11-2, 11-6, 9-11, 12-10 (33m)
Final positions: 1 Argentina, 2 Cayman Islands, 3 Panama
 
Pool B:
[5/8] BRAZIL bt BERMUDA 2/1  
bye
Diego Gobbi lost to Micah Franklin 11-5, 1-11, 10-12, 11-5, 11-13 (60m)
Rafael Alarcon bt Noah Browne w/o
[2] MEXICO bt [5/8] BRAZIL 3/0  
Alfredo Avila bt Pedro Mometto 11-9, 11-3, 11-9 (23m)
Cesar Salazar bt Diego Gobbi 11-7, 9-11, 11-4, 11-8 (41m)
Arturo Salazar bt Rafael Alarcon w/o
[2] MEXICO bt BERMUDA 2/1  
bye
Arturo Salazar bt Micah Franklin 11-7, 8-11, 11-3, 11-4 (28m)
Alfredo Avila lost to Noah Browne w/o
Final positions: 1 Mexico, 2 Brazil, 3 Bermuda
 
Pool C:
[3/4] USA bt CHILE 2/1  
Timothy Brownell bt Rafael Allendes 11-4, 11-5, 11-8
Chris Hanson lost to Jaime Pinto 5-11, 9-11, 6-11 (26m)
Faraz Khan bt Sebastian Gallegos 11-5, 11-5, 11-7 (33m)
CHILE bt [5/8] DOMINICAN REPUBLIC 3/0  
Rafael Allendes bt Amado Hernández 11-0, 11-0, 11-2 (17m)
Jaime Pinto bt Christopher Fernandez 12-10, 11-4, 12-10 (20m)
Sebastian Gallegos bt Gonzalo Tapiz 11-3, 9-11, 9-11, 11-4, 11-7 (38m)
[3/4] USA bt [5/8] DOMINICAN REPUBLIC 2/1  
Christopher Gordon lost to Christopher Fernandez 4-11, 4-11 ret. (12m)
Faraz Khan bt Amado Hernández 11-6, 11-0, 11-1 (27m)
Timothy Brownell bt Freddy Hernandez 11-2, 11-3, 11-2 (16m)
Final positions: 1 USA, 2 Chile, 3 Dominican Republic
 
Pool D:
[5/8] GUATEMALA bt BARBADOS 3/0  
bye
Josue Enriquez bt Shawn Simpson 9-11, 11-4, 11-2, 11-6 (27m)
Mauricio Sedano bt Rhett Cumberbatch 7-11, 11-8, 5-11, 11-4, 11-3 (43m)
[3/4] COLOMBIA bt [5/8] GUATEMALA 3/0  
Andrés Herrera bt Luis Quisquinay 11-9, 11-9, 11-3 (30m)
Miguel Angel Rodriguez bt Mauricio Sedano 11-6, 11-7, 11-4 (20m)
Juan Camilo Vargas bt Alejandro Enriquez 11-2, 7-11, 5-11, 11-3, 13-11 (59m)
[3/4] COLOMBIA bt BARBADOS 2/1  
bye
Miguel Angel Rodriguez bt Shawn Simpson 11-6, 11-2, 11-7 (20m)
Juan Camilo Vargas lost to Rhett Cumberbatch 5-11, 7-11, 7-11 (19m)
Final positions: 1 Colombia, 2 Guatemala, 3 Barbados