9:10 pm
18 Oct 2018

Men's European Team Championship (Division 2) 2017, Talihalli, Helsinki, Finland

Actions:    Show history

26 - 29 April 2017

Official event website

Final:
[3] WALES bt [4] DENMARK 3/0  
Emyr Evans bt Jesper Ratzer 11-3, 11-4, 11-5
Joel Makin bt Kristian Frost 11-5, 11-6, 11-9
Peter Creed bt Lau Ulrik Kiehn 11-5, 11-6, 11-9
David Haley v Theis Houlberg (match withdrawn)
 
3rd place play-off:
[2] IRELAND bt [1] NETHERLANDS 3/1  
Conor O'Hare lost to Bart Ravelli 4-11, 8-11, 4-11
Arthur Gaskin bt Dylan Bennett 11-6, 11-2, 12-10
Michael Craig bt Marc ter Sluis 11-7, 11-3, 11-1
Brian Byrne bt Rene Mijs 5-11, 11-9 ret.
 
5th place play-off:
[7] HUNGARY bt [8] ISRAEL 3/1  
Peter Hoffman lost to Nadav Raziel 6-11, 3-11, 8-11
Mark Krajcsak bt Daniel Poleshchuk 11-1, 11-2, 11-6
Balázs Farkas bt Roee Avraham 11-6, 11-6, 11-9
Dávid Boros bt Nir Cohen 9-11, 11-4, 11-9, 15-13
 
7th place play-off:
[5] BELGIUM bt [6] AUSTRIA 3/1  
Lowie Delbeke lost to Marcus Greslehner 8-11, 6-11, 11-6, 9-11
Jan van den Herrewegen bt Aqeel Rehman 6-11, 11-8, 11-7, 9-11, 11-4
Tiago Goriely bt Jakob Dirnberger 13-11, 6-11, 11-4, 11-8
Mats Raemen bt Daniel Haider 11-4, 13-11, 11-5
 
9th place play-off:
[12] ITALY bt [11] PORTUGAL 2/2 (Italy win 150-146 on points countback)  
Andrea Torricini bt Pedro Pinto 11-2, 11-5, 11-7
Yuri Farneti lost to Rui Soares 12-14, 11-6, 11-9, 8-11, 7-11
Dimitri Diamadopoulos bt Claudio Pinto 6-11, 8-11, 11-8, 11-8, 12-10
Gianluca Poggiali lost to Tomas Silva 9-11, 5-11, 6-11
 
11th place play-off:
[10] NORWAY bt [9] UKRAINE 2/2 (Norway win 8-7 on games countback)  
Trym Ackerstrom Aasness bt Dmytro Pogrebniak 11-0, 11-9, 8-11, 11-7
Adrian Ostbye lost to Denys Podvornyi 9-11, 11-8, 13-11, 4-11, 10-12
Sindre Roaldsøy lost to Valerii Fedoruk 8-11, 12-14, 8-11
Kim Are Killingberg bt Artur Sikora 11-9, 11-2, 11-4
*****
Semi-finals:
[3] WALES bt [1] NETHERLANDS 3/1  
David Haley lost to Bart Ravelli 8-11, 9-11, 11-8, 8-11
Joel Makin bt Piedro Schweertman 11-4, 11-9, 11-4
Peter Creed bt Dylan Bennett 11-8 ret.
Emyr Evans bt Rene Mijs 11-9, 11-8, 11-5
[4] DENMARK bt [2] IRELAND 3/1  
Jesper Ratzer lost to Michael Craig 4-11, 4-11, 11-8, 8-11
Kristian Frost bt Arthur Gaskin 6-11, 11-5, 11-7, 11-8
Rasmus Møller Nielsen bt Brian Byrne 11-9, 11-9, 5-11, 8-11, 12-10
Lau Ulrik Kiehn bt Steve Richardson 11-3, 6-11, 11-6, 11-5
 
5th - 8th place play-offs:
[7] HUNGARY bt [5] BELGIUM 2/2 (Hungary win 7-5 on games countback)  
Dávid Boros lost to Mats Raemen 9-11, 7-11, 3-11
Mark Krajcsak bt Jan van den Herrewegen 11-7, 11-6, 11-5
Balázs Farkas bt Tiago Goriely 11-6, 11-7, 12-10
Peter Hoffman lost to Lowie Delbeke 7-11, 11-8, 9-11
[8] ISRAEL bt [6] AUSTRIA 3/1  
Ron Levy bt Paul Mairinger 11-4, 11-3, 11-3
Daniel Poleshchuk lost to Aqeel Rehman 7-11, 16-18, 5-11
Roee Avraham bt Jakob Dirnberger 9-11, 11-6, 11-6, 2-11, 11-3
Nadav Raziel bt Marcus Greslehner 11-3, 7-11, 11-7, 11-8
 
9th - 12th place play-offs:
[12] ITALY bt [9] UKRAINE 3/1  
Gianluca Poggiali lost to Dmytro Pogrebniak 13-15, 6-11, 5-11
Yuri Farneti bt Denys Podvornyi 11-5, 11-7, 11-3
Dimitri Diamadopoulos bt Kostiantyn Rybalchenko 11-4, 11-7, 11-5
Andrea Torricini bt Valerii Fedoruk 9-11, 11-8, 11-4, 11-5
[11] PORTUGAL bt [10] NORWAY 3/1  
Pedro Dâmaso lost to Kim Are Killingberg 9-11, 5-11, 2-11
Rui Soares bt Adrian Ostbye 11-7, 11-4, 11-6
Claudio Pinto bt Sindre Roaldsøy 8-11, 11-7, 11-6, 11-8
Pedro Pinto bt Trym Ackerstrom Aasness 12-10, 1-11, 11-6, 6-11, 11-6
[12] ITALY bt [10] NORWAY 3/1  
Luca Brezza lost to Kim Are Killingberg 10-12, 5-11, 5-11
Yuri Farneti bt Adrian Ostbye 11-3, 12-10, 11-5
Dimitri Diamadopoulos bt Sindre Roaldsøy 11-6, 11-6, 11-3
Andrea Torricini bt Trym Ackerstrom Aasness 12-10, 10-12, 11-3, 11-6
[11] PORTUGAL bt [9] UKRAINE 3/1  
Tomas Silva bt Dmytro Pogrebniak 8-11, 10-12, 11-8, 11-5, 11-9
Rui Soares bt Denys Podvornyi 11-6, 11-2, 11-2
Claudio Pinto bt Kostiantyn Rybalchenko 11-5, 11-5, 11-6
Pedro Pinto lost to Valerii Fedoruk 6-11, 6-11, 3-11
*****
Quarter-finals:
[1] NETHERLANDS bt [7] HUNGARY 4/0  
Dylan Bennett bt Balázs Farkas 3-11, 11-3, 11-8, 11-9
Piedro Schweertman bt Mark Krajcsak 7-11, 11-4, 7-11, 11-9, 12-10
Bart Ravelli bt Dávid Boros 11-3, 11-0, 11-5
Rene Mijs bt Peter Hoffman 11-4, 11-8, 11-3
[3] WALES bt [5] BELGIUM 3/0  
Peter Creed bt Lowie Delbeke 11-3, 11-4, 11-9
Joel Makin bt Jan van den Herrewegen 11-9, 9-11, 9-11, 11-2, 11-3
David Haley bt Cedric de Vos 11-8, 11-3, 11-2
Emyr Evans v Mats Raemen (match withdrawn)
[4] DENMARK bt [6] AUSTRIA 3/1  
Rasmus Møller Nielsen bt Jakob Dirnberger 11-9, 11-8, 11-4
Kristian Frost bt Aqeel Rehman 11-6, 6-11, 11-7, 11-8
Jesper Ratzer lost to Paul Mairinger 4-11, 9-11, 5-11
Lau Ulrik Kiehn bt Marcus Greslehner 9-11, 11-4, 11-8
[2] IRELAND bt [8] ISRAEL 3/1  
Brian Byrne bt Roee Avraham 4-11, 11-9, 11-1, 11-7
Arthur Gaskin bt Daniel Poleshchuk 14-12, 11-2, 11-4
Michael Craig lost to Ron Levy 14-12 ret.
Steve Richardson bt Nadav Raziel 11-4, 2-11, 11-5
*****
Qualifying rounds - Pool A:
[1] NETHERLANDS bt [9] UKRAINE 4/0  
Bart Ravelli bt Valerii Fedoruk 11-9, 11-4, 11-7
Piedro Schweertman bt Denys Podvornyi 11-8, 11-3, 11-3
Marc ter Sluis bt Dmytro Pogrebniak 11-3, 5-11, 12-14, 11-6, 11-3
Rene Mijs bt Kostiantyn Rybalchenko 11-9, 13-11, 11-1
[8] ISRAEL bt [9] UKRAINE 3/1  
Nadav Raziel lost to Valerii Fedoruk 11-6, 1-11, 3-11, 6-11
Daniel Poleshchuk bt Denys Podvornyi 11-8, 11-4, 11-9
Ron Levy bt Dmytro Pogrebniak 11-5, 11-7, 11-4
Roee Avraham bt Kostiantyn Rybalchenko 11-9, 10-12, 11-4, 11-4
[1] NETHERLANDS bt [8] ISRAEL 4/0  
Dylan Bennett bt Roee Avraham 12-10, 11-8, 11-8
Piedro Schweertman bt Daniel Poleshchuk 11-9, 11-7, 15-13
Bart Ravelli bt Nir Cohen 11-4, 11-6, 11-3
Rene Mijs bt Nadav Raziel 11-8, 11-6, 9-11, 11-8
Final positions: 1 Netherlands, 2 Israel, 3 Ukraine
 
Pool B:
[2] IRELAND bt [10] NORWAY 4/0  
Conor O'Hare bt Trym Ackerstrom Aasness 11-8, 11-9, 11-7
Arthur Gaskin bt Adrian Ostbye 11-4, 11-5, 11-7
Michael Craig bt Bjørn Rune Østerhus 11-1, 11-5, 11-5
Brian Byrne bt Sindre Roaldsøy 11-4, 12-10, 11-5
[7] HUNGARY bt [10] NORWAY 3/1  
Peter Hoffman lost to Trym Ackerstrom Aasness 3-11, 4-11, 11-9, 9-11
Mark Krajcsak bt Adrian Ostbye 11-4, 9-11, 11-8, 11-3
Dávid Boros bt Kim Are Killingberg 7-11, 11-2, 11-9, 4-11, 11-4
Balázs Farkas bt Sindre Roaldsøy 15-13, 11-1, 11-5
[2] IRELAND drew with [7] HUNGARY 2/2  
Brian Byrne lost to Balázs Farkas 7-11, 4-11, 14-12, 11-6, 7-11
Arthur Gaskin lost to Mark Krajcsak 14-16, 11-9, 10-12, 10-12
Michael Craig bt Dávid Boros 11-5, 11-3, 11-3
Conor O'Hare bt Peter Hoffman 11-1, 11-8, 8-11, 9-11, 11-7
Final positions: 1 Ireland, 2 Hungary, 3 Norway
 
Pool C:
[3] WALES bt [11] PORTUGAL 4/0  
Emyr Evans bt Tomas Silva 11-4, 11-5, 11-3
Joel Makin bt Rui Soares 11-0, 11-8, 11-5
Elliott Morris Devred bt Pedro Dâmaso 11-7, 11-6, 11-5
Peter Creed bt Pedro Pinto 11-6, 11-1, 11-4
[6] AUSTRIA bt [11] PORTUGAL 4/0  
Marcus Greslehner bt Pedro Pinto 15-13, 11-8, 11-13, 11-7
Aqeel Rehman bt Rui Soares 9-11, 11-8, 11-3, 8-11, 12-10
Daniel Haider bt Tomas Silva 11-7, 11-3, 11-4
Jakob Dirnberger bt Claudio Pinto 12-10, 11-1, 11-5
[3] WALES bt [6] AUSTRIA 4/0  
Peter Creed bt Jakob Dirnberger 11-6, 11-9, 12-10
Joel Makin bt Aqeel Rehman 11-7, 11-4, 8-11, 11-5
David Haley bt Daniel Haider 11-9, 11-5, 11-4
Emyr Evans bt Marcus Greslehner 11-3, 11-4, 11-4
Final positions: 1 Wales, 2 Austria, 3 Portugal
 
Pool D:
[4] DENMARK bt [12] ITALY 4/0  
Lau Ulrik Kiehn bt Andrea Torricini 11-9, 13-11, 3-11, 11-4
Kristian Frost bt Yuri Farneti 11-8, 11-7, 11-8
Jesper Ratzer bt Luca Brezza 11-6, 11-4, 11-4
Rasmus Møller Nielsen bt Dimitri Diamadopoulos 11-3, 11-3, 11-8
[12] ITALY drew with [5] BELGIUM 2/2  
Andrea Torricini bt Lowie Delbeke 12-10, 11-6, 11-4
Yuri Farneti lost to Jan van den Herrewegen 11-9, 6-11, 7-11, 3-11
Gianluca Poggiali lost to Mats Raemen 8-11, 1-11, 2-11
Dimitri Diamadopoulos bt Tiago Goriely 11-6, 11-4, 11-6
[4] DENMARK bt [5] BELGIUM 3/1  
Rasmus Møller Nielsen bt Tiago Goriely 11-4, 11-3, 11-8
Kristian Frost bt Jan van den Herrewegen 13-11, 11-9, 11-7
Theis Houlberg lost to Mats Raemen 11-7, 4-11, 7-11, 12-10, 9-11
Lau Ulrik Kiehn bt Lowie Delbeke 11-7, 11-7, 11-5
Final positions: 1 Denmark, 2 Belgium, 3 Italy