12:40 am
15 Dec 2017

Women's WSF World Junior Team Championship 2017, Devoy Squash & Fitness Centre, Tauranga, New Zealand

Actions:    Show history

Junior, 25 - 29 July 2017

Official event website

Final:
[1] EGYPT bt [2] MALAYSIA 2/0  
Hania El Hammamy bt Sivasangari Subramaniam 11-8, 11-8, 6-11, 11-9 (44m)
Rowan Reda Araby bt Andrea Lee 11-4, 11-4, 9-11, 11-7 (37m)
Amina Yousry v Zoe Foo Yuk Han (match withdrawn)
 
3rd place:
[3] ENGLAND & [4] HONG KONG CHINA  
 
5th place play-off:
[5] USA bt [6] INDIA 2/1  
Marina Stefanoni bt Akanksha Salunkhe 11-2, 11-9, 11-4 (17m)
Grace Doyle lost to Sunayna Kuruvilla 11-7, 9-11, 7-11, 7-11 (34m)
Elle Ruggiero bt Aishwarya Bhattacharya 11-7, 11-5, 11-8 (20m)
 
7th place play-off:
[8] NEW ZEALAND bt [10] GERMANY 2/0  
Kaitlyn Watts bt Saskia Beinhard 7-11, 11-6, 13-11, 11-7 (37m)
Anna Hughes bt Kacenka Tycova 11-6, 11-4, 11-7 (22m)
Camden Te Kani-McQueen v Alice Kramer (match withdrawn)
 
9th place play-off:
[7] CANADA bt [9] AUSTRALIA 3/0  
Emma Jinks bt Lauren Aspinall 11-4, 3-11, 11-8, 11-2 (24m)
Andrea Toth bt Alexandra Haydon 11-5, 11-8, 11-8 (21m)
Nicole Kendall bt Shehana Vithana 11-9, 11-7 (14m)
 
11th place play-off:
[13] SOUTH AFRICA bt [12] REPUBLIC OF KOREA w/o  
 
13th place play-off:
[11] FRANCE bt [14] IRELAND 2/1  
Chloé Mourier bt Lily Lloyd 11-5, 11-5, 11-6 (20m)
Fanny Segers lost to Laura Neill 12-14, 5-11, 7-11 (22m)
Lauriane Maingot bt Ellie McVeigh 9-11, 11-8, 11-8, 11-6 (36m)
*****
Semi-finals:
[1] EGYPT bt [4] HONG KONG CHINA 2/0  
Amina Yousry bt Chan Sin Yuk 11-4, 11-3, 11-7 (17m)
Hania El Hammamy bt Lui Hiu Lam 11-4, 11-6, 11-1 (19m)
Rowan Reda Araby v Cheng Nga Ching (match withdrawn)
[2] MALAYSIA bt [3] ENGLAND 2/0  
Aifa Azman bt Jasmine Hutton 6-11, 12-10, 12-10, 11-6 (43m)
Sivasangari Subramaniam bt Lucy Turmel 11-8, 11-8, 11-4 (31m)
Andrea Lee v Elise Lazarus (match withdrawn)
 
5th - 8th place play-offs:
[6] INDIA bt [10] GERMANY 2/0  
Aishwarya Bhattacharya bt Alice Kramer 11-4, 11-4, 11-5 (17m)
Akanksha Salunkhe bt Saskia Beinhard 11-5, 11-6, 5-11, 11-2 (21m)
Sunayna Kuruvilla v Kacenka Tycova (match withdrawn)
[5] USA bt [8] NEW ZEALAND 2/0  
Laila Sedky bt Camden Te Kani-McQueen 11-7, 15-13, 11-8 (29m)
Marina Stefanoni bt Kaitlyn Watts 11-9, 12-10, 11-8 (31m)
Grace Doyle v Anna Hughes (match withdrawn)
 
9th - 12th place play-offs:
[9] AUSTRALIA bt [13] SOUTH AFRICA 2/1  
Shehana Vithana bt Helena Coetzee 7-11, 11-4, 7-11, 11-4, 17-15 (42m)
Lauren Aspinall lost to Faith Panashe Sithole 8-11, 9-11, 7-11 (24m)
Alexandra Haydon bt Jennifer Preece 11-8, 11-9, 11-6 (24m)
[7] CANADA bt [12] REPUBLIC OF KOREA 2/1  
Charlotte Orcutt bt Chae Won Song 11-3, 11-2, 11-4 (16m)
Emma Jinks bt Hyoju Seo 11-7, 12-10, 9-11, 11-7 (35m)
Nicole Kendall lost to Dong Ju Song 12-14, 11-4, 4-11 (20m)
*****
Quarter-finals:
[1] EGYPT bt [10] GERMANY 3/0  
Rowan Reda Araby bt Kacenka Tycova 11-6, 11-4, 11-4 (15m)
Hania El Hammamy bt Saskia Beinhard 11-6, 11-4, 11-0 (18m)
Zeina Mickawy bt Eva Nistler 11-2, 11-4 (10m)
[4] HONG KONG CHINA bt [6] INDIA 2/1  
Chan Sin Yuk lost to Sunayna Kuruvilla 11-9, 6-11, 3-11, 7-11 (31m)
Lui Hiu Lam bt Akanksha Salunkhe 11-5, 11-2, 11-4 (17m)
Ho Ka Wing bt Aishwarya Bhattacharya 11-8, 11-5, 11-7 (22m)
[3] ENGLAND bt [5] USA 2/1  
Elise Lazarus bt Grace Doyle 12-10, 11-4, 11-9
Lucy Turmel lost to Marina Stefanoni 11-8, 11-9, 8-11, 5-11, 3-11 (48m)
Jasmine Hutton bt Elle Ruggiero 11-6, 11-4, 11-3 (20m)
[2] MALAYSIA bt [8] NEW ZEALAND 3/0  
Andrea Lee bt Anika Jackson 11-1, 11-5, 11-2 (14m)
Sivasangari Subramaniam bt Kaitlyn Watts 11-4, 11-6, 11-6 (21m)
Zoe Foo Yuk Han bt Camden Te Kani-McQueen 7-11, 15-13, 11-9 (24m)
 
9th - 16th place play-offs:
[9] AUSTRALIA bye  
[13] SOUTH AFRICA bt [14] IRELAND 3/0  
Jennifer Preece bt Ellie McVeigh 12-10, 11-9, 14-12 (31m)
Faith Panashe Sithole bt Laura Neill 11-6, 11-9, 11-6
Helena Coetzee bt Emma Lundy 13-15, 11-9, 11-9 (28m)
[12] REPUBLIC OF KOREA bt [11] FRANCE 2/1  
Dong Ju Song bt Maelle Fuhrer 11-6, 11-7, 11-1 (23m)
Hyoju Seo bt Fanny Segers 11-9, 11-4, 11-6 (21m)
Chae Won Song lost to Lauriane Maingot 11-6, 4-11, 4-11 (19m)
[7] CANADA bye  
*****
Qualifying rounds - Pool A:
[1] EGYPT bt [9] AUSTRALIA 3/0  
Rowan Reda Araby bt Lauren Aspinall 11-3, 11-3, 11-7 (15m)
Zeina Mickawy bt Shehana Vithana 11-6, 11-3, 11-7 (18m)
Amina Yousry bt Alexandra Haydon 11-2, 11-1, 11-7 (17m)
[1] EGYPT bt [8] NEW ZEALAND 3/0  
Hania El Hammamy bt Kaitlyn Watts 11-5, 11-8, 11-8 (24m)
Zeina Mickawy bt Camden Te Kani-McQueen 11-4, 11-5, 11-3 (13m)
Amina Yousry bt Anika Jackson 11-5, 11-2, 11-5 (15m)
[8] NEW ZEALAND bt [9] AUSTRALIA 2/1  
Anna Hughes lost to Alexandra Haydon 6-11, 7-11, 6-11 (37m)
Camden Te Kani-McQueen bt Courtney Mather 11-4, 13-11, 11-7 (18m)
Kaitlyn Watts bt Lauren Aspinall 11-3, 11-8, 11-4 (20m)
Final positions: 1 Egypt, 2 New Zealand, 3 Australia
 
Pool B:
[2] MALAYSIA bt [10] GERMANY 3/0  
Andrea Lee bt Saskia Beinhard 11-8, 11-3, 11-4 (18m)
Aifa Azman bt Eva Nistler 11-1, 11-5, 11-2 (14m)
Zoe Foo Yuk Han bt Alice Kramer 11-3, 11-2, 11-3 (16m)
[2] MALAYSIA bt [7] CANADA 3/0  
Zoe Foo Yuk Han bt Nicole Kendall 11-3, 11-6, 11-3 (15m)
Aifa Azman bt Charlotte Orcutt 11-5, 11-1, 11-6 (17m)
Sivasangari Subramaniam bt Emma Jinks 11-3, 11-6, 11-1 (15m)
[10] GERMANY bt [7] CANADA 2/1  
Kacenka Tycova bt Andrea Toth 10-12, 11-6, 11-9, 12-10
Alice Kramer lost to Nicole Kendall 2-11, 8-11, 2-11
Saskia Beinhard bt Emma Jinks 11-1, 11-6, 11-4
Final positions: 1 Malaysia, 2 Germany, 3 Canada
 
Pool C:
[3] ENGLAND bt [11] FRANCE 3/0  
Lucy Turmel bt Maelle Fuhrer 11-7, 11-5, 11-3 (22m)
Jasmine Hutton bt Chloé Mourier 11-5, 11-0, 11-6 (20m)
Elise Lazarus bt Lauriane Maingot 11-5, 11-7, 7-11, 11-5 (26m)
[6] INDIA bt [13] SOUTH AFRICA 3/0  
Akanksha Salunkhe bt Faith Panashe Sithole 11-6, 15-13, 11-4 (19m)
Aishwarya Bhattacharya bt Helena Coetzee 11-7, 11-5, 11-7 (16m)
Sunayna Kuruvilla bt Jennifer Preece 11-5, 11-5, 11-5 (20m)
[3] ENGLAND bt [6] INDIA 3/0  
Lucy Turmel bt Akanksha Salunkhe 11-1, 11-5, 11-5 (18m)
Jasmine Hutton bt Aishwarya Bhattacharya 11-4, 11-5, 11-4 (18m)
Elise Lazarus bt Sunayna Kuruvilla 11-9, 11-8, 10-12, 11-8
[13] SOUTH AFRICA bt [11] FRANCE 2/1  
Faith Panashe Sithole bt Fanny Segers 11-6, 11-5, 11-7 (17m)
Helena Coetzee lost to Lauriane Maingot 6-11, 6-11, 5-11 (27m)
Jennifer Preece bt Maelle Fuhrer 8-11, 11-5, 11-4, 11-7 (29m)
[6] INDIA bt [11] FRANCE 2/1  
Sunayna Kuruvilla bt Maelle Fuhrer 11-5, 11-6, 11-2 (17m)
Ashita Bhengra bt Chloé Mourier 8-11, 11-4, 11-9, 11-8 (30m)
Akanksha Salunkhe lost to Fanny Segers 11-4, 11-6, 9-11 ret.
[3] ENGLAND bt [13] SOUTH AFRICA 3/0  
Jasmine Hutton bt Helena Coetzee 11-4, 11-4, 11-7 (16m)
Alice Green bt Teagan Roux 11-0, 11-5, 11-3 (14m)
Elise Lazarus bt Faith Panashe Sithole 11-3, 11-8, 11-5 (19m)
Final positions: 1 England, 2 India, 3 South Africa, 4 France
 
Pool D:
[4] HONG KONG CHINA bt [12] REPUBLIC OF KOREA 3/0  
Lui Hiu Lam bt Hyoju Seo 11-5, 7-11, 11-1, 11-2 (23m)
Chan Sin Yuk bt Chae Won Song 11-1, 11-8, 11-1 (13m)
Cheng Nga Ching bt Dong Ju Song 10-12, 11-4, 11-6, 11-9 (30m)
[5] USA bt [14] IRELAND 3/0  
Grace Doyle bt Laura Neill 11-7, 11-4, 11-1 (20m)
Laila Sedky bt Emma Lundy 11-3, 11-6, 11-5 (16m)
Elle Ruggiero bt Lily Lloyd 11-2, 11-4, 11-3 (18m)
[4] HONG KONG CHINA bt [5] USA 2/1  
Chan Sin Yuk bt Grace Doyle 11-3, 9-11, 11-8, 8-11, 11-5 (42m)
Ho Ka Wing bt Elle Ruggiero 5-11, 11-4, 11-2, 12-10 (27m)
Lui Hiu Lam lost to Marina Stefanoni 9-11, 4-11, 7-11 (17m)
[12] REPUBLIC OF KOREA bt [14] IRELAND 3/0  
Dong Ju Song bt Ellie McVeigh 11-6, 11-7, 7-11, 9-11, 11-9 (46m)
Chae Won Song bt Lily Lloyd 9-11, 11-7, 11-7, 11-7 (29m)
Hyoju Seo bt Laura Neill 11-7, 11-8, 11-3 (18m)
[4] HONG KONG CHINA bt [14] IRELAND 3/0  
Chan Sin Yuk bt Lily Lloyd 11-0, 11-5, 11-4 (14m)
Ho Ka Wing bt Emma Lundy 11-4, 11-7, 11-3 (18m)
Cheng Nga Ching bt Ellie McVeigh 11-4, 11-7, 11-4 (21m)
[5] USA bt [12] REPUBLIC OF KOREA 3/0  
Elle Ruggiero bt Dong Ju Song 11-7, 10-12, 11-3, 11-6 (34m)
Laila Sedky bt Chae Won Song 11-4, 11-2, 11-4 (16m)
Marina Stefanoni bt Hyoju Seo 11-9, 11-4, 11-2 (19m)
Final positions: 1 Hong Kong China, 2 USA, 3 Republic of Korea, 4 Ireland