11:12 pm
29 Apr 2017

Women's World Team Championship 2016, Palais Des Sports Robert Charpentier, Paris, France

Actions:    Show history

WSF, 28 November - 3 December 2016

Official event website

Final:
[1] EGYPT bt [2] ENGLAND 2/1  
Nour El Sherbini lost to Laura Massaro 11-9, 5-11, 6-11, 6-11 (49m)
Nouran Gohar bt Alison Waters 11-6, 11-4, 12-10 (41m)
Raneem El Welily bt Sarah-Jane Perry 12-10, 11-4, 11-6 (31m)
 
3rd place:
[5] FRANCE & [4] HONG KONG CHINA  
 
5th place play-off:
[7] USA bt [3] MALAYSIA 2/0  
Amanda Sobhy bt Nicol David 11-6, 5-11, 11-7, 6-11, 11-9 (53m)
Reeham Sedky bt Delia Arnold 11-7, 9-11, 11-13, 12-10, 11-8 (77m)
Sabrina Sobhy v Rachel Arnold (match withdrawn)
 
7th place play-off:
[8] NEW ZEALAND bt [6] AUSTRALIA 2/1  
Joelle King bt Donna Urquhart 11-6, 12-10, 11-9 (32m)
Megan Craig lost to Rachael Grinham 11-6, 10-12, 8-11, 11-9, 4-11 (46m)
Amanda Landers-Murphy bt Tamika Saxby 11-6, 12-10, 11-1 (26m)
 
9th place play-off:
[9] INDIA bt [10] CANADA 2/0  
Joshna Chinappa bt Hollie Naughton 13-11, 11-5, 7-11, 11-7 (32m)
Dipika Pallikal Karthik bt Samantha Cornett 11-7, 11-5, 11-2 (24m)
Akanksha Salunkhe v Danielle Letourneau (match withdrawn)
 
11th place play-off:
[12] JAPAN bt [11] NETHERLANDS 2/1  
Misaki Kobayashi bt Natalie Grinham 11-8, 10-12, 11-7, 11-7 (32m)
Satomi Watanabe bt Milou van der Heijden 13-11, 11-7, 19-17 (43m)
Risa Sugimoto lost to Tessa ter Sluis 12-10, 8-11, 12-14, 13-15 (44m)
 
13th place play-off:
[17] SPAIN bt [15] GERMANY 2/0  
Xisela Aranda bt Sharon Sinclair 11-6, 8-11, 11-6, 11-8 (42m)
Cristina Gomez bt Franziska Hennes 12-10, 11-9, 11-9 (31m)
Marina de Juan Gallach v Saskia Beinhard (match withdrawn)
 
15th place play-off:
[13] MEXICO bt [14] WALES w/o  
 
17th place play-off:
[16] AUSTRIA bye  
*****
Semi-finals:
[1] EGYPT bt [5] FRANCE 3/0  
Nour El Sherbini bt Camille Serme 11-8, 12-10, 11-9 (41m)
Raneem El Welily bt Laura Pomportes 11-3, 11-3, 11-5 (24m)
Nouran Gohar bt Coline Aumard 11-5, 11-6 (20m)
[2] ENGLAND bt [4] HONG KONG CHINA 2/0  
Laura Massaro bt Annie Au 3-11, 11-7, 11-6, 11-7 (42m)
Sarah-Jane Perry bt Liu Tsz-Ling 11-4, 11-4, 11-9 (25m)
Alison Waters v Joey Chan (match withdrawn)
 
5th - 8th place play-offs:
[7] USA bt [6] AUSTRALIA 2/0  
Amanda Sobhy bt Donna Urquhart 11-7, 11-5, 11-6 (34m)
Sabrina Sobhy bt Christine Nunn 11-6, 11-1, 11-4 (22m)
Olivia Blatchford v Rachael Grinham (match withdrawn)
[3] MALAYSIA bt [8] NEW ZEALAND 2/0  
Nicol David bt Joelle King 11-3, 11-3, 11-5 (23m)
Sivasangari Subramaniam bt Amanda Landers-Murphy 11-5, 11-8, 8-11, 11-6 (36m)
Delia Arnold v Megan Craig (match withdrawn)
 
9th - 12th place play-offs:
[9] INDIA bt [11] NETHERLANDS 3/0  
Dipika Pallikal Karthik bt Tessa ter Sluis 11-5, 11-7, 11-5 (21m)
Joshna Chinappa bt Milou van der Heijden 5-11, 12-10, 11-7, 11-8 (36m)
Sunayna Kuruvilla bt Milja Dorenbos 11-8, 11-5, 11-4
[10] CANADA bt [12] JAPAN 2/1  
Samantha Cornett bt Satomi Watanabe 11-7, 11-2, 6-11, 11-4
Hollie Naughton lost to Misaki Kobayashi 12-10, 4-11, 2-11, 8-11 (30m)
Danielle Letourneau bt Risa Sugimoto 8-11, 11-2, 13-11, 11-6 (33m)
[9] INDIA bt [12] JAPAN 2/1  
Joshna Chinappa bt Misaki Kobayashi 11-4, 11-6, 11-9 (23m)
Sunayna Kuruvilla lost to Risa Sugimoto 7-11, 13-11, 11-6, 10-12, 6-11 (47m)
Dipika Pallikal Karthik bt Satomi Watanabe 11-5, 11-7, 11-9 (31m)
[10] CANADA bt [11] NETHERLANDS 3/0  
Hollie Naughton bt Natalie Grinham 7-11, 11-6, 9-11, 11-6, 11-5 (49m)
Nikki Todd bt Tessa ter Sluis 11-8, 9-11, 8-11, 11-9, 11-7 (42m)
Samantha Cornett bt Milou van der Heijden 11-7, 8-11, 7-11, 11-3, 11-8 (48m)
 
15th - 17th place play-offs:
[13] MEXICO bt [14] WALES 2/1  
Diana Garcia lost to Tesni Evans 4-11, 5-11, 6-11 (24m)
Dina Anguiano Gomez bt Nia Davies 11-4, 11-5, 11-4 (18m)
Luz López Dominguez bt Hannah Davies 10-12, 11-8, 11-9, 10-12, 11-4 (60m)
[14] WALES bt [16] AUSTRIA 2/1  
Tesni Evans bt Birgit Coufal 11-4, 11-5, 11-0 (19m)
Lowri Roberts bt Sabrina Rehman 11-2, 13-11, 11-8 (20m)
Hannah Davies lost to Sandra Polak 12-10, 11-3, 9-11, 8-11, 7-11 (37m)
[13] MEXICO bt [16] AUSTRIA 2/1  
Nayelly Hernandez lost to Birgit Coufal 4-11, 4-11, 7-11 (21m)
Luz López Dominguez bt Sandra Polak 11-8, 11-3, 11-7 (29m)
Dina Anguiano Gomez bt Sabrina Rehman 11-4, 11-8, 6-11, 11-4 (26m)
*****
Quarter-finals:
[1] EGYPT bt [7] USA 3/0  
Nouran Gohar bt Olivia Blatchford 11-3, 11-4, 11-7 (27m)
Nour El Sherbini bt Amanda Sobhy 11-7, 11-9, 4-11, 13-11 (42m)
Raneem El Welily bt Reeham Sedky 12-10, 11-5 (19m)
[5] FRANCE bt [6] AUSTRALIA 3/0  
Coline Aumard bt Rachael Grinham 8-11, 11-6, 11-9, 11-4 (45m)
Camille Serme bt Donna Urquhart 11-6, 11-4, 11-3 (27m)
Laura Pomportes bt Tamika Saxby 11-6, 12-10 (17m)
[4] HONG KONG CHINA bt [3] MALAYSIA 2/1  
Joey Chan bt Delia Arnold 8-11, 11-5, 9-11, 11-3, 11-6 (57m)
Annie Au lost to Nicol David 7-11, 2-11, 4-11 (25m)
Tong Tsz-Wing bt Sivasangari Subramaniam 11-9, 15-17, 13-11, 11-6 (56m)
[2] ENGLAND bt [8] NEW ZEALAND 3/0  
Sarah-Jane Perry bt Megan Craig 11-7, 4-11, 11-6, 11-9 (39m)
Laura Massaro bt Joelle King 11-6, 11-8, 11-3 (27m)
Victoria Lust bt Amanda Landers-Murphy 11-5, 11-7 (11m)
 
13th - 17th place play-offs:
[15] GERMANY bt [13] MEXICO 2/0  
Sharon Sinclair bt Nayelly Hernandez 7-11, 11-9, 11-8, 6-11, 11-7 (51m)
Sina Wall bt Diana Garcia 11-8, 11-6, 11-9 (25m)
Franziska Hennes v Luz López Dominguez (match withdrawn)
[17] SPAIN bt [14] WALES 2/1  
Cristina Gomez bt Hannah Davies 11-5, 11-3, 11-8 (22m)
Xisela Aranda lost to Tesni Evans 4-11, 5-11, 6-11 (25m)
Marina de Juan Gallach bt Lowri Roberts 11-9, 11-8, 11-9 (26m)
[15] GERMANY bt [16] AUSTRIA 3/0  
Sharon Sinclair bt Sandra Polak 12-10, 11-0, 11-7 (20m)
Sina Wall bt Birgit Coufal 8-11, 11-8, 11-6, 11-8 (32m)
Franziska Hennes bt Sabrina Rehman 11-3, 11-9 (14m)
*****
Qualifying rounds - Pool A:
[1] EGYPT bt [9] INDIA 3/0  
Omneya Abdel Kawy bt Sunayna Kuruvilla 11-7, 11-7, 11-2 (18m)
Nour El Sherbini bt Joshna Chinappa 11-5, 11-6, 15-13 (34m)
Nouran Gohar bt Dipika Pallikal Karthik 4-11, 11-7, 11-4, 11-9 (39m)
[8] NEW ZEALAND bt [13] MEXICO 3/0  
Amanda Landers-Murphy bt Luz López Dominguez 11-7, 11-4, 11-7 (25m)
Joelle King bt Diana Garcia 11-5, 11-5, 11-4 (19m)
Megan Craig bt Nayelly Hernandez 11-7, 11-3, 11-3 (14m)
[1] EGYPT bt [8] NEW ZEALAND 3/0  
Omneya Abdel Kawy bt Emma Millar 11-9, 11-9, 11-7 (21m)
Raneem El Welily bt Amanda Landers-Murphy 11-5, 11-8, 11-2 (39m)
Nour El Sherbini bt Megan Craig 11-6, 12-10, 11-3 (22m)
[9] INDIA bt [13] MEXICO 3/0  
Sunayna Kuruvilla bt Dina Anguiano Gomez 11-9, 11-9, 11-7 (21m)
Dipika Pallikal Karthik bt Luz López Dominguez 11-4, 11-7, 11-7 (22m)
Joshna Chinappa bt Diana Garcia 11-7, 11-8, 11-8 (25m)
[1] EGYPT bt [13] MEXICO 3/0  
Raneem El Welily bt Nayelly Hernandez 11-9, 11-6, 11-2 (21m)
Nouran Gohar bt Diana Garcia 11-6, 11-6, 11-5 (21m)
Omneya Abdel Kawy bt Dina Anguiano Gomez 11-5, 11-4, 11-8 (13m)
[8] NEW ZEALAND bt [9] INDIA 2/1  
Megan Craig lost to Dipika Pallikal Karthik 6-11, 7-11, 5-11 (26m)
Joelle King bt Joshna Chinappa 11-5, 11-3, 5-11, 13-11 (45m)
Amanda Landers-Murphy bt Sunayna Kuruvilla 11-9, 11-8, 11-7 (24m)
Final positions: 1 Egypt, 2 New Zealand, 3 India, 4 Mexico
 
Pool B:
[2] ENGLAND bt [10] CANADA 3/0  
Sarah-Jane Perry bt Nikki Todd 11-7, 12-10, 11-7 (22m)
Laura Massaro bt Samantha Cornett 12-10, 11-9, 11-5 (28m)
Alison Waters bt Danielle Letourneau 11-4, 11-6, 11-5 (23m)
[7] USA bt [14] WALES 3/0  
Reeham Sedky bt Lowri Roberts 11-3, 8-11, 11-5, 11-1 (34m)
Amanda Sobhy bt Tesni Evans 6-11, 11-4, 11-6, 7-11, 11-6 (55m)
Olivia Blatchford bt Hannah Davies 11-6, 11-2, 11-3 (19m)
[2] ENGLAND bt [7] USA 2/1  
Sarah-Jane Perry bt Reeham Sedky 9-11, 11-4, 11-7, 10-12, 11-4 (58m)
Alison Waters bt Olivia Blatchford 11-8, 11-3, 11-8 (28m)
Laura Massaro lost to Amanda Sobhy 11-13, 11-8, 8-11, 12-14 (49m)
[10] CANADA bt [14] WALES 2/1  
Danielle Letourneau bt Lowri Roberts 11-3, 11-3, 11-8 (17m)
Samantha Cornett bt Hannah Davies 11-9, 11-5, 11-6 (23m)
Hollie Naughton lost to Tesni Evans 12-10, 11-7, 3-11, 4-11, 2-11 (50m)
[2] ENGLAND bt [14] WALES 2/1  
Sarah-Jane Perry bt Hannah Davies 11-1, 11-5, 11-3 (19m)
Alison Waters lost to Tesni Evans 13-15, 9-11, 5-11 (41m)
Victoria Lust bt Nia Davies 11-2, 11-6, 11-6 (17m)
[7] USA bt [10] CANADA 2/1  
Olivia Blatchford lost to Samantha Cornett 8-11, 7-11, 7-11 (37m)
Amanda Sobhy bt Hollie Naughton 11-2, 11-5, 11-3 (19m)
Sabrina Sobhy bt Danielle Letourneau 11-5, 11-6, 6-11, 11-2 (37m)
Final positions: 1 England, 2 USA, 3 Canada, 4 Wales
 
Pool C:
[3] MALAYSIA bt [11] NETHERLANDS 3/0  
Sivasangari Subramaniam bt Tessa ter Sluis 11-4, 11-7, 11-7 (24m)
Nicol David bt Natalie Grinham 11-6, 11-3, 11-1
Delia Arnold bt Milou van der Heijden 9-11, 11-7, 11-5, 8-11, 11-5 (43m)
[6] AUSTRALIA bt [16] AUSTRIA 3/0  
Tamika Saxby bt Judith van der Merwe 11-1, 11-3, 11-4 (15m)
Donna Urquhart bt Birgit Coufal 11-8, 11-3, 11-6 (19m)
Rachael Grinham bt Sandra Polak 11-2, 11-4, 11-3 (14m)
[3] MALAYSIA bt [6] AUSTRALIA 3/0  
Sivasangari Subramaniam bt Christine Nunn 12-10, 9-11, 15-13, 11-8 (51m)
Delia Arnold bt Rachael Grinham 11-9, 11-9, 11-7 (36m)
Nicol David bt Donna Urquhart 11-8, 11-4, 11-5 (27m)
[11] NETHERLANDS bt [16] AUSTRIA 3/0  
Tessa ter Sluis bt Sabrina Rehman 11-5, 12-10, 11-6 (21m)
Milou van der Heijden bt Sandra Polak 11-2, 11-6, 11-3 (18m)
Natalie Grinham bt Birgit Coufal 11-2, 11-5, 11-3 (15m)
[3] MALAYSIA bt [16] AUSTRIA 3/0  
Delia Arnold bt Sabrina Rehman 11-3, 11-3, 11-8 (21m)
Nicol David bt Sandra Polak 11-3, 11-2, 11-1 (17m)
Rachel Arnold bt Judith van der Merwe 11-7, 11-3, 11-6 (19m)
[6] AUSTRALIA bt [11] NETHERLANDS 2/1  
Rachael Grinham lost to Milou van der Heijden 7-11, 10-12, 13-11, 12-14
Donna Urquhart bt Natalie Grinham 11-4, 11-6, 11-8 (21m)
Tamika Saxby bt Milja Dorenbos 11-2, 6-11, 11-1, 11-6 (26m)
Final positions: 1 Malaysia, 2 Australia, 3 Netherlands, 4 Austria
 
Pool D:
[4] HONG KONG CHINA bt [12] JAPAN 3/0  
Liu Tsz-Ling bt Risa Sugimoto 11-4, 11-7, 11-8 (24m)
Annie Au bt Misaki Kobayashi 11-4, 11-5, 11-5 (21m)
Joey Chan bt Satomi Watanabe 11-4, 7-11, 8-11, 11-7, 11-7 (44m)
[5] FRANCE bt [17] SPAIN 3/0  
Laura Pomportes bt Marina de Juan Gallach 13-11, 11-5, 11-6 (32m)
Camille Serme bt Xisela Aranda 11-4, 11-1, 11-4 (20m)
Coline Aumard bt Cristina Gomez 13-11, 11-8, 9-11, 11-6 (56m)
[5] FRANCE bt [15] GERMANY 3/0  
Laura Pomportes bt Saskia Beinhard 11-5, 11-6, 11-4 (20m)
Camille Serme bt Sina Wall 11-3, 11-4, 11-1 (17m)
Coline Aumard bt Sharon Sinclair 11-6, 11-2, 8-11, 6-11, 11-3 (48m)
[4] HONG KONG CHINA bt [17] SPAIN 2/1  
Tong Tsz-Wing bt Marina de Juan Gallach 11-8, 11-9, 11-0 (30m)
Annie Au bt Xisela Aranda 11-1, 11-9, 11-9 (23m)
Liu Tsz-Ling lost to Cristina Gomez 7-11, 11-7, 10-12, 9-11 (60m)
[4] HONG KONG CHINA bt [15] GERMANY 3/0  
Tong Tsz-Wing bt Franziska Hennes 11-2, 11-3, 11-6 (27m)
Joey Chan bt Sharon Sinclair 11-9, 11-7, 11-4 (27m)
Annie Au bt Sina Wall 11-7, 11-4, 11-5 (20m)
[12] JAPAN bt [17] SPAIN 2/1  
Risa Sugimoto bt Marina de Juan Gallach 11-8, 11-4, 11-8 (32m)
Satomi Watanabe lost to Cristina Gomez 7-11, 5-11, 11-4, 3-11 (41m)
Misaki Kobayashi bt Xisela Aranda 4-11, 13-11, 11-6, 11-6 (42m)
[5] FRANCE bt [12] JAPAN 2/1  
Laura Pomportes bt Mami Sakai 11-3, 11-5, 11-4 (19m)
Chloe Mesic lost to Risa Sugimoto 9-11, 11-2, 3-11, 4-11 (33m)
Camille Serme bt Misaki Kobayashi 11-4, 11-4, 11-6 (21m)
[17] SPAIN bt [15] GERMANY 2/1  
Marina de Juan Gallach lost to Franziska Hennes 13-11, 8-11, 11-6, 10-12, 3-11 (59m)
Cristina Gomez bt Sharon Sinclair 11-5, 11-8, 10-12, 11-2 (36m)
Xisela Aranda bt Sina Wall 5-11, 11-7, 10-12, 11-7, 11-0 (46m)
[12] JAPAN bt [15] GERMANY 2/1  
Satomi Watanabe bt Franziska Hennes 11-1, 11-7, 11-5 (20m)
Misaki Kobayashi bt Sina Wall 11-5, 11-5, 11-3 (18m)
Risa Sugimoto lost to Saskia Beinhard 8-11, 11-8, 18-20, 13-15 (44m)
[5] FRANCE bt [4] HONG KONG CHINA 2/1  
Coline Aumard lost to Joey Chan 4-11, 9-11, 6-11 (37m)
Camille Serme bt Annie Au 11-7, 13-15, 11-9, 11-9 (51m)
Laura Pomportes bt Liu Tsz-Ling 11-6, 15-13, 6-11, 11-7 (48m)
Final positions: 1 France, 2 Hong Kong China, 3 Japan, 4 Spain, 5 Germany