10:15 am
21 Nov 2017

World Junior Championships Draws Predict Egyptian Double In NZ

15 Jun 2017

Egyptians are seeded to win both individual titles in the WSF World Junior Squash Championships next month in New Zealand - claiming a seventh successive women's title and reclaiming the men's trophy after three years in Peruvian or Malaysian hands.

The annual World Squash Federation event will take place at Devoy Squash & Fitness Centre in the city of Tauranga from 19-24 July - followed by the Women's World Junior Team Championship from 25-29 July.

Youssef Ibrahim and Hania El Hammamy are top seeds in the men's and women's events, respectively - and both reached the semi-finals of the 2016 championships in Poland. Ibrahim, an 18-year-old left-hander from Cairo, is ranked 119 in the world - and is expected to face second seed Mohammad Al Sarraj in the final. The 18-year-old from Amman would be the first Jordanian to reach the event's final.

El Hammamy, also from Cairo but only 16 years old, will arrive in New Zealand as the reigning British Junior U19 Open champion. The world No.36 is predicted to line up against compatriot Zeina Mickawy in the final. From Alexandria, the 18-year-old was runner-up to El Hammamy in the British Junior Open final in January.

Full draws as follows:

Men's 1st round:
[1] Youssef Ibrahim (EGY) bye
Eid Alotaibi (KSA) v Salaheldin Eltorgman (CAN)
Ronald Palomino (COL) bye
Aryaman Adik (IND) bye
Ahmed Elmashad (EGY) bye
Nils Schwab (GER) bye
Glenn Yates (RSA) bye
[9/16] Ong Sai Hung (MAS) bye
[9/16] Tom Walsh (ENG) bye
Blaine Verhage (RSA) v Nicolas Serna (COL)
Dylan Tymkiw (ARG) bye
Nicholas Calvert (AUS) bye
Sanjay Jeeva (BEL) bye
Siow Yee Xian (MAS) bye
Lwamba Chileshe (NZL) v Zeeshan Zeb (PAK)
[5/8] Andrew Douglas (USA) bye
[5/8] Abhay Singh (IND) bye
Gabe Yam (NZL) v Jacob Ford (AUS)
Martin Rios (COL) bye
Harrison Gill (USA) bye
Cole Becker (USA) bye
Maksymilian Wielgus (POL) bye
Keanu Langford (RSA) v Jeremías Azaña (ARG)
[9/16] Mohamed Elshamy (EGY) bye
[9/16] Adam Corcoran (ENG) bye
Maaz Jamal Khatri (AUS) bye
Abdulmajeed Boureggah (KSA) bye
Finn Trimble (NZL) bye
Abdul Malik Imran (PAK) bye
Yash Fadte (IND) bye
Jesper Phillips (NOR) v Matías Kupferberg (ARG)
[3/4] Marwan Tarek (EGY) bye
[3/4] Victor Crouin (FRA) bye
Juan Cortés (ARG) v Mohammad Almwled (KSA)
Shahrul Izham Nurhaqiem (MAS) bye
Lachlan Coxsedge (AUS) bye
Mansoor Zaman (Jnr) (PAK) bye
Tobias Weggen (GER) bye
Eric Kim (USA) bye
[9/16] Darren Rahul Pragasam (MAS) bye
[9/16] Roman Allinckx (SUI) bye
Rafa Yam (NZL) v Murray Schepers (RSA)
Luis Alejandro Mancilla (COL) bye
Aly Hussein (EGY) bye
In Woo Lee (KOR) bye
Juan Barreyro (ARG) bye
Tiber Worth (USA) v Matthew Lucente (NZL)
[5/8] Adhitya Raghavan (IND) bye
[5/8] Kyle Finch (ENG) bye
Mikael Ismail (RSA) v Ethan Eyles (AUS)
Tushar Shahani (IND) bye
Hafiz Zhafri (MAS) bye
Quinn Udy (NZL) bye
Inaki de Larrauri (COL) bye
Nasser Alhazmi (KSA) v Miguel Gonzalo Pujol (ARG)
[9/16] Mostafa Asal (EGY) bye
[9/16] Jorge Gomez (MEX) bye
Matias Knudsen (COL) bye
Veer Chotrani (IND) bye
Abbas Zeb (PAK) bye
Salim Khan (USA) bye
William Curtis (AUS) bye
Luke van Vuuren (RSA) v Mitchell Kempton (NZL)
[2] Mohammad Al Sarraj (JOR) bye

Women's 1st round:
[1] Hania El Hammamy (EGY) bye
Emma Lundy (IRL) v Ashita Bhengra (IND)
Emme Leonard (USA) bye
Ka Wing Ho (HKG) bye
Kaitlyn Watts (NZL) bye
Courtney Mather (AUS) bye
Danielle Shone (RSA) bye
[9/16] Chan Yiwen (MAS) bye
[9/16] Zoe Foo Yuk Han (MAS) bye
Samita Sivakumar (IND) v Eva Nistler (GER)
Charlotte Orcutt (CAN) bye
Fanny Segers (FRA) bye
Anika Jackson (NZL) bye
Sarah Lüdin (SUI) bye
Dong Ju Song (KOR) v Izane Louw (RSA)
[5/8] Sivasangari Subramaniam (MAS) bye
[5/8] Satomi Watanabe (JPN) bye
Elle Ruggiero (USA) v Andrea Toth (CAN)
Saskia Beinhard (GER) bye
Alexandra Haydon (AUS) bye
Alice Green (ENG) bye
Ellie McVeigh (IRL) bye
Amalia Rios (COL) bye
[9/16] Lucy Turmel (ENG) bye
[9/16] Marina Stefanoni (USA) bye
Teagan Roux (RSA) bye
Maelle Fuhrer (FRA) bye
Jasmine Hutton (ENG) bye
Hyoju Seo (KOR) bye
Aishwarya Bhattacharya (IND) bye
Jessica Osborne (AUS) v Camden Te Kani-McQueen (NZL)
[3/4] Nada Abbas (EGY) bye
[3/4] Rowan Reda Araby (EGY) bye
Grace Pattison (AUS) v Alice Kramer (GER)
Laila Sedky (USA) bye
Nicole Kendall (CAN) bye
Jana Shiha (EGY) bye
Chae Won Song (KOR) bye
Lauriane Maingot (FRA) bye
[9/16] Akanksha Salunkhe (IND) bye
[9/16] Elise Lazarus (ENG) bye
Rhiarne Taiapa (NZL) bye
Lujan Palacios (PAR) bye
Chan Sin Yuk (HKG) bye
Grace Doyle (USA) bye
Lauren Aspinall (AUS) bye
Lily Lloyd (IRL) v Helena Coetzee (RSA)
[5/8] Andrea Lee (MAS) bye
[5/8] Amina Yousry (EGY) bye
Jennifer Preece (RSA) v Laura Neill (IRL)
Shehana Vithana (AUS) bye
Kristýna Fialová (CZE) bye
Cheng Nga Ching (HKG) bye
Kacenka Tycova (GER) bye
Anna Hughes (NZL) bye
[9/16] Lui Hiu Lam (HKG) bye
[9/16] Aifa Azman (MAS) bye
Emma Jinks (CAN) bye
Chloé Mourier (FRA) bye
Sunayna Kuruvilla (IND) bye
Faith Sithole (RSA) bye
Nadia Hubbard (NZL) bye
Sanya Vats (IND) v Elisabeth Ross (USA)
[2] Zeina Mickawy (EGY) bye