9:18 pm
21 Aug 2018

Walsh Wins Early Worlds Upset In Poland

7 Aug 2016

England's unseeded Tom Walsh caused the first upset in an opening day of intense action in the VDC Dental-Care WSF World Junior Squash Championships by claiming an unexpected place in the men's third round of the World Squash Federation event being held in the Polish city of Bielsko-Biała for the first time.

It took exactly 100 matches at the nine-court Enjoy Squash club - two rounds in the men's event and one in the women's - to provide the last 32 rounds in both events.

Walsh, a 17-year-old from Brighton making his championship debut, eased past Argentina's Rodrigo Bonzo in the first round before recovering from a game down against Egyptian Ziad Sakr to take out the 9/16 seed 11-13, 11-7, 11-8, 12-10 in the second round

The unheralded Englishman will now face fellow non-seed In Woo Lee for a place in the last 16. The 17-year-old from Bucheon despatched German Tobias Weggen in his second round clash to become the first Korean to reach the world championship's 3rd round.

Whilst Egypt will be represented by five players in the men's third round, Iran is celebrating an historic sole first appearance in the event's last 32 after Sajad Zareian, a 9/16 seed from Tehran, overcame New Zealander Scott Galloway 11-4, 10-12, 11-4, 11-9.

All sixteen seeds safely survived their early encounters in the women's competition. One standout match saw Fereshteh Eghtedari fight back from 2/1 down to beat Australian Alexandra Haydon 11-9, 9-11, 7-11, 11-7, 11-6 to become only the second Iranian girl to make the event's second round.

History was also made when Lynette Vai beat Swiss opponent Ambre Allinckx 11-3, 11-8, 12-10 to become the first player from Papua New Guinea to reach the event's 2nd round. The 18-year-old from Port Moresby will now line up against Japan's 9/16 seed Satomi Watanabe for a place in the last 16.

Men's 3rd round line-up:
[1] Saadeldin Abouaish (EGY) v Ng Ka Yiu (HKG)
[9/16] Sajad Zareian (IRI) v Alex Eustace (AUS)
[9/16] Kyle Finch (ENG) v Adithya Raghavan (IND)
[5/8] Benjamin Aubert (FRA) v Ahsan Ayaz (PAK)
[5/8] Mohammad Al Sarraj (JOR) v Matthew Henderson (CAN)
[9/16] Marwan Tarek Abdelhamid (EGY) v Spencer Lovejoy (USA)
[9/16] Samuel Scherl (USA) v Abbas Shoukat (PAK)
[3/4] Israr Ahmed (PAK) v Abdalah El Masry (EGY)
[3/4] Youssef Ibrahim Abdallah (EGY) v Andrew Douglas (USA)
[9/16] Victor Crouin (FRA) v Ong Sai Hung (MAS)
[9/16] Charlie Lee (ENG) v Gabriel Morgan (USA)
[5/8] Ryunosuke Tsukue (JPN) v Jamie Oakley (NZL)
[5/8] Karim Magdy (EGY) v Kashif Asif (PAK)
[9/16] Velavan Senthilkumar (IND) v Michael Mehl (CAN)
Tom Walsh (ENG) v In Woo Lee (KOR)
[2] Eain Yow Ng (MAS) v Abhay Singh (IND)

Women's 2nd round line-up:
[1] Nouran Gohar (EGY) v Chan Sin Yuk (HKG)
[9/16] Lucy Turmel (ENG) v Zeina Mickawy (EGY)
[9/16] Zoe Foo Yuk Han (MAS) v Jessica Graham (AUS)
[5/8] Eleanor Epke (NZL) v Maria Tovar Perez (COL)
[5/8] Amina Yousry (EGY) v Elise Lazarus (ENG)
[9/16] Casey Wong (USA) v Kristýna Fialová (CZE)
[9/16] Céline Walser (SUI) v Sadia Gul (PAK)
[3/4] Sivasangari Subramaniam (MAS) v Saskia Beinhard (GER)
[3/4] Rowan Reda Araby (EGY) v Fereshteh Eghtedari (IRI)
[9/16] Marina Stefanoni (USA) v Jasmine Hutton (ENG)
[9/16] Satomi Watanabe (JPN) v Lynette Vai (PNG)
[5/8] Andrea Lee (MAS) v Nikola V??íšová (CZE)
[5/8] Amelia Henley (ENG) v Chae Won Song (KOR)
[9/16] Tinne Gilis (BEL) v Grace Pattison (AUS)
[9/16] Hiu Lam Lui (HKG) v Aifa Azman (MAS)
[2] Hania El Hammamy (EGY) v Marija Shpakova (SUI)

Official event website: wsfworldjuniors.org/

Men's 1st round:
[1] Saadeldin Abouaish (EGY) bye
Ricardo Toscano (GUA) bt Stephen Hearst (IRL) 11-8, 11-6, 11-5
William Curtis (AUS) bt Jan Siegle (GER) 3-11, 11-6, 11-8, 11-8
Ng Ka Yiu (HKG) bt Jeremías Azaña (ARG) 11-7, 11-9, 11-7
Alex Eustace (AUS) bye
Aryaman Adik (IND) bt Mikolaj Korsak (POL) 11-1, 11-6, 11-4
Scott Galloway (NZL) bt Yannick Wilhelmi (SUI) 11-6, 11-6, 11-8
[9/16] Sajad Zareian (IRI) bye
[9/16] Kyle Finch (ENG) bye
Sanjay Jeeva (BEL) bt Ravi Seth (CAN) 18-16, 11-6, 11-4
Marcus Sim Wei Jie (MAS) bt Richard-John Kuhn (RSA) 12-10, 11-4, 11-7
Adithya Raghavan (IND) bt Abedalkader Jeitan (JOR) 13-11, 11-6, 11-6
Ahsan Ayaz (PAK) bt Joseph White (AUS) 11-7, 11-2, 11-7
Maksymilian Wielgus (POL) bt Nils Roesch (SUI) 11-8, 11-9, 11-9
Han Dong Ryu (KOR) bt Callum Lawton (ZIM) 11-5, 11-5, 11-2
[5/8] Benjamin Aubert (FRA) bye
[5/8] Mohammad Al Sarraj (JOR) bye
Ronald Palomino (COL) bt Ondrej Jansky (CZE) 11-7, 11-4, 11-8
Juan Barreyro (ARG) bt Roberto Urruela Bowen (GUA) 11-2, 11-4, 11-3
Matthew Henderson (CAN) bt Harley Lam (HKG) 11-5, 4-11, 11-7, 11-5
Spencer Lovejoy (USA) bye
Harrison Gill (USA) bt Nicholas Wall (ENG) 18-16, 11-6, 11-5
Sébastien Bonmalais (FRA) bt Ethan Alfalfa Porter (ZIM) 11-1, 11-1, 11-4
[9/16] Marwan Tarek Abdelhamid (EGY) bye
[9/16] Samuel Scherl (USA) bye
Harry Falconer (ENG) bt Sam Sayes (NZL) 9-11, 11-8, 6-11, 12-10, 11-3
Loïc Hennard (GER) bt Sipho Ncube (RSA) 11-9, 6-11, 11-8, 14-12
Abbas Shoukat (PAK) bye
Abdalah El Masry (EGY) bt Pedro Gomes (BRA) w/o
Noel Heaton (CAN) bt Luca Zatti (SUI) 11-9, 11-7, 11-7
Mohd Farez Izwan (MAS) bt Piotr Hemmerling (POL) w/o
[3/4] Israr Ahmed (PAK) bye
[3/4] Youssef Ibrahim Abdallah (EGY) bye
Alex Oswald (AUS) bt Callan Mackenzie Hall (RSA) 11-8, 7-11, 11-1, 11-3
Mehran Javed (PAK) bt Hamza Alzubaidi (JOR) 11-7, 12-10, 6-11, 11-8
Andrew Douglas (USA) bt Adam Corcoran (ENG) 11-7, 14-12, 5-11, 11-6
Richard Hollins (SCO) bye
Ong Sai Hung (MAS) bt Mateusz Szewczyk (POL) 11-3, 11-9, 11-7
Ranjit Singh (IND) bt Roman Allinckx (SUI) 11-13, 11-5, 11-4, 11-8
[9/16] Victor Crouin (FRA) bye
[9/16] Charlie Lee (ENG) bye
Nilo Vidal (ESP) bt Robin Ebert (GER) 11-8, 11-9, 11-7
Rahul Sehrawat (CAN) bt Nicholas Joughin (ZIM) 11-2, 11-1, 11-0
Gabriel Morgan (USA) bye
Jamie Oakley (NZL) bt Filip Jarota (POL) 11-4, 11-6, 11-5
Robin Mann (IND) bt Lai Cheuk Nam Matthew (HKG) 11-8, 11-8, 9-11, 7-11, 11-3
Matías Kupferberg (ARG) bt Darren Rahul Pragasam (MAS) w/o
[5/8] Ryunosuke Tsukue (JPN) bye
[5/8] Karim Magdy (EGY) bye
Christoph Zust (SUI) bt Ibrahim Abdulaban (JOR) 10-12, 11-5, 11-3, 13-11
Matias Knudsen (COL) bt Nicholas Calvert (AUS) 11-5, 11-3, 11-5
Kashif Asif (PAK) bt Eric Kim (USA) 11-7, 11-5, 11-3
Michael Mehl (CAN) bye
Adam Shean (RSA) bt Chan Wui Ki Lincoln (HKG) 11-8, 9-11, 11-4, 11-9
Junior Enríquez Franco (GUA) bt Rohan Mandil (FRA) 12-10, 11-9, 11-5
[9/16] Velavan Senthilkumar (IND) bye
[9/16] Ziad Sakr (EGY) bye
Tom Walsh (ENG) bt Rodrigo Bonzo (ARG) 11-3, 11-0, 11-7
In Woo Lee (KOR) bt Luke Mannion (ZIM) 11-1, 11-4, 11-2
Tobias Weggen (GER) bye
Abhay Singh (IND) bt Cedric de Vos (BEL) 11-4, 13-11, 13-11
Alireza Shameli (IRI) bt Jon van der Kreek (AUS) 11-4, 11-7, 11-6
Finn Trimble (NZL) bt Mateusz Osojca (POL) 11-1, 11-5, 11-1
[2] Eain Yow Ng (MAS) bye
2nd round:
[1] Saadeldin Abouaish (EGY) bt Ricardo Toscano (GUA) 11-5, 11-4, 11-3
Ng Ka Yiu (HKG) bt William Curtis (AUS) 6-11, 13-11, 11-5, 11-6
Alex Eustace (AUS) bt Aryaman Adik (IND) 11-6, 5-11, 11-4, 12-10
[9/16] Sajad Zareian (IRI) bt Scott Galloway (NZL) 11-4, 10-12, 11-4, 11-9
[9/16] Kyle Finch (ENG) bt Sanjay Jeeva (BEL) 11-13, 11-5, 11-4, 12-10
Adithya Raghavan (IND) bt Marcus Sim Wei Jie (MAS) 12-10, 14-12, 11-6
Ahsan Ayaz (PAK) bt Maksymilian Wielgus (POL) 11-3, 11-0, 11-3
[5/8] Benjamin Aubert (FRA) bt Han Dong Ryu (KOR) 11-5, 11-1, 12-10
[5/8] Mohammad Al Sarraj (JOR) bt Ronald Palomino (COL) 8-11, 11-6, 11-9, 11-7
Matthew Henderson (CAN) bt Juan Barreyro (ARG) 12-10, 11-6, 11-9
Spencer Lovejoy (USA) bt Harrison Gill (USA) 8-11, 11-1, 11-9, 11-9
[9/16] Marwan Tarek Abdelhamid (EGY) bt Sébastien Bonmalais (FRA) 11-13, 11-2, 13-11, 11-8
[9/16] Samuel Scherl (USA) bt Harry Falconer (ENG) 11-5, 11-8, 11-9
Abbas Shoukat (PAK) bt Loïc Hennard (GER) 11-4, 11-4, 11-6
Abdalah El Masry (EGY) bt Noel Heaton (CAN) 12-10, 11-6, 11-6
[3/4] Israr Ahmed (PAK) bt Mohd Farez Izwan (MAS) 11-4, 11-2, 11-4
[3/4] Youssef Ibrahim Abdallah (EGY) bt Alex Oswald (AUS) 13-11, 5-11, 11-2, 11-4
Andrew Douglas (USA) bt Mehran Javed (PAK) 10-12, 11-7, 11-8, 11-7
Ong Sai Hung (MAS) bt Richard Hollins (SCO) 11-5, 11-7, 8-11, 6-11, 11-6
[9/16] Victor Crouin (FRA) bt Ranjit Singh (IND) 11-5, 11-9, 11-3
[9/16] Charlie Lee (ENG) bt Nilo Vidal (ESP) 11-0, 11-2, 11-6
Gabriel Morgan (USA) bt Rahul Sehrawat (CAN) 11-7, 11-5, 11-9
Jamie Oakley (NZL) bt Robin Mann (IND) 11-8, 11-8, 11-7
[5/8] Ryunosuke Tsukue (JPN) bt Matías Kupferberg (ARG) 11-2, 11-5, 11-1
[5/8] Karim Magdy (EGY) bt Christoph Zust (SUI) 11-3, 11-3, 11-6
Kashif Asif (PAK) bt Matias Knudsen (COL) 11-8, 11-6, 11-4
Michael Mehl (CAN) bt Adam Shean (RSA) 11-9, 11-6, 11-4
[9/16] Velavan Senthilkumar (IND) bt Junior Enríquez Franco (GUA) 11-6, 8-11, 11-3, 8-11, 11-3
Tom Walsh (ENG) bt [9/16] Ziad Sakr (EGY) 11-13, 11-7, 11-8, 12-10
In Woo Lee (KOR) bt Tobias Weggen (GER) 8-11, 11-6, 11-8, 11-4
Abhay Singh (IND) bt Alireza Shameli (IRI) 11-8, 5-11, 12-10, 4-11, 11-7
[2] Eain Yow Ng (MAS) bt Finn Trimble (NZL) 11-2, 11-4, 11-4

Women's 1st round:
[1] Nouran Gohar (EGY) bye
Chan Sin Yuk (HKG) bt Hyoju Seo (KOR) 11-6, 9-11, 11-6, 11-5
Zeina Mickawy (EGY) bt Mariam Kamal (USA) 11-4, 11-8, 11-7
[9/16] Lucy Turmel (ENG) bt Sunayna Kuruvilla (IND) 11-6, 11-6, 11-8
[9/16] Zoe Foo Yuk Han (MAS) bt Dominika Lubi?ska (POL) 11-1, 11-1, 11-3
Jessica Graham (AUS) bt Denisa Rohunová (CZE) 11-8, 11-9, 11-9
Maria Tovar Perez (COL) bt Faith Sithole (RSA) 11-6, 11-2, 9-11, 11-5
[5/8] Eleanor Epke (NZL) bt Ashita Bhengra (IND) 11-6, 11-4, 11-9
[5/8] Amina Yousry (EGY) bye
Elise Lazarus (ENG) bt Cheng Nga Ching (HKG) 11-9, 11-5, 11-4
Kristýna Fialová (CZE) bt Carley Barton (ZIM) 11-5, 11-1, 11-4
[9/16] Casey Wong (USA) bt Ailee Nayeri (IRI) 12-10, 11-7, 11-7
[9/16] Céline Walser (SUI) bt Seunghee Oh (KOR) 11-1, 12-10, 11-7
Sadia Gul (PAK) bt Lauren Aspinall (AUS) 11-6, 11-7, 6-11, 11-7
Saskia Beinhard (GER) bt Jui Kalgutkar (IND) 8-11, 11-6, 11-6, 11-5
[3/4] Sivasangari Subramaniam (MAS) bye
[3/4] Rowan Reda Araby (EGY) bye
Fereshteh Eghtedari (IRI) bt Alexandra Haydon (AUS) 11-9, 9-11, 7-11, 11-7, 11-6
Jasmine Hutton (ENG) bt Akanksha Salunkhe (IND) 12-10, 11-2, 3-11, 11-7
[9/16] Marina Stefanoni (USA) bt Emilia Kaniewska (POL) 11-7, 11-2, 11-2
[9/16] Satomi Watanabe (JPN) bt Grace Gear (ENG) 6-11, 11-4, 11-5, 11-9
Lynette Vai (PNG) bt Ambre Allinckx (SUI) 11-3, 11-8, 12-10
Nikola V??íšová (CZE) bt Kuzivakwashe Madungwe (ZIM) 11-6, 11-6, 11-4
[5/8] Andrea Lee (MAS) bt Tang Yan Yi (HKG) 11-9, 11-7, 11-4
[5/8] Amelia Henley (ENG) bt Noel Lee (RSA) 11-3, 11-1, 11-3
Chae Won Song (KOR) bt Karolina Füzy (CZE) 9-11, 11-8, 11-4, 13-11
Grace Pattison (AUS) bt Alice Kramer (GER) 11-3, 11-8, 8-11, 11-3
[9/16] Tinne Gilis (BEL) bt Haley Scott (USA) 11-8, 11-4, 8-11, 11-1
[9/16] Hiu Lam Lui (HKG) bt Adya Advani (IND) 9-11, 11-9, 12-10, 11-8
Aifa Azman (MAS) bt Wai Yhann Au Yeong (SIN) 11-3, 11-4, 11-5
Marija Shpakova (SUI) bt Grace Doyle (USA) 12-10, 11-8, 11-7
[2] Hania El Hammamy (EGY) bye