1:09 pm
14 Dec 2017

Egypt Set To Strike Double World Junior Championships Gold In Poland

9 Jul 2016

Egypt are set to strike double gold for the fourth time since 2011 when the 2016 WSF World Junior Squash Championships take place in Bielsko-Biała in Poland from 7-11 August.

In the Individual draws announced today by the World Squash Federation, 18-year-old Saadeldin Abouaish, from Cairo, is seeded to win the men's title for the first time, whilst Nouran Gohar - also 18 and from Cairo - is strong favourite to defend her women's title.

The championships, which will precede the WSF Men's World Junior Team Championship, are taking place in Poland for the second time since 2013 and will be held at the nine-court Enjoy Squash.

Abouaish, ranked 188 in the world and a semi-finalist in the 2015 championship, is making his third appearance in the event. The Cairo teenager is expected to meet Malaysian Eain Yow Ng in the final. Ranked 39 places higher in the world, Ng was also a semi-finalist in 2015 - two months before clinching the gold medal in the Commonwealth Youth Games in Samoa.

World No.5 Gohar, the highest-ranked player ever seeded to win a world junior title (pictured above after winning the 2015 title), is bidding for a place in the final for the third year in a row - where she is due to face compatriot Habiba Mohamed for the third time! Mohamed is only 17 years old - yet claimed the title for the first time aged just 15 in Namibia in 2014.

Men's 1st round draw:
[1] Saadeldin Abouaish (EGY) bye
Ricardo Toscano (GUA) v Stephen Hearst (IRL)
Jan Siegle (GER) v William Curtis (AUS)
Jeremías Azaña (ARG) v Ng Ka Yiu (HKG)
Samuel Scherl (USA) bye
Mikolaj Korsak (POL) v Aryaman Adik (IND)
Scott Galloway (NZL) v Yannick Wilhelmi (SUI)
[9/16] Sajad Zareian (IRI) bye
[9/16] Kyle Finch (ENG) bye
Ravi Seth (CAN) v Sanjay Jeeva (BEL)
Marcus Sim Wei Jie (MAS) v Richard-John Kuhn (RSA)
Abedalkader Jeitan (JOR) v Adithya Raghavan (IND)
Spencer Lovejoy (USA) v Joseph White (AUS)
Nils Roesch (SUI) v Maksymilian Wielgus (POL)
Callum Lawton (ZIM) v Han Dong Ryu (KOR)
[5/8] Benjamin Aubert (FRA) bye
[5/8] Mohammad Al Sarraj (JOR) bye
Ronald Palomino (COL) v Ondrej Jansky (CZE)
Juan Barreyro (ARG) v Roberto Urruela Bowen (GUA)
Harley Lam (HKG) v Matthew Henderson (CAN)
Alex Eustace (AUS) bye
Harrison Gill (USA) v Nicholas Wall (ENG)
Ethan Alfalfa Porter (ZIM) v Sébastien Bonmalais (FRA)
[9/16] Marwan Tarek Abdelhamid (EGY) bye
[9/16] Velavan Senthilkumar (IND) bye
Harry Falconer (ENG) v Sam Sayes (NZL)
Sipho Ncube (RSA) v Loïc Hennard (GER)
Abbas Shoukat (PAK) bye
Ahsan Ayaz (PAK) v Pedro Gomes (POR)
Noel Heaton (CAN) v Luca Zatti (SUI)
Piotr Hemmerling (POL) v Mohd Farez Izwan (MAS)
[3/4] Israr Ahmed (PAK) bye
[3/4] Youssef Ibrahim Abdallah (EGY) bye
Callan Mackenzie Hall (RSA) v Alex Oswald (AUS)
Hamzah Alzubaidi (JOR) v Mehran Javed (PAK)
Andrew Douglas (USA) v Adam Corcoran (ENG)
Richard Hollins (SCO) bye
Ong Sai Hung (MAS) v Mateusz Szewczyk (POL)
Ranjit Singh (IND) v Roman Allinckx (SUI)
[9/16] Victor Crouin (FRA) bye
[9/16] Charlie Lee (ENG) bye
Robin Ebert (GER) v Nilo Vidal (ESP)
Nicholas Joughin (ZIM) v Rahul Sehrawat (CAN)
Gabriel Morgan (USA) bye
Filip Jarota (POL) v Jamie Oakley (NZL)
Robin Mann (IND) v Lai Cheuk Nam Matthew (HKG)
Matías Kupferberg (ARG) v Darren Rahul Pragasam (MAS)
[5/8] Ryunosuke Tsukue (JPN) bye
[5/8] Karim Magdy (EGY) bye
Ibrahim Abdulaban (JOR) v Christoph Zust (SUI)
Nicholas Calvert (AUS) v Matias Knudsen (COL)
Kashif Asif (PAK) v Eric Kim (USA)
Michael Mehl (CAN) bye
Chan Wui Ki Lincoln (HKG) v Michael Shean (SCO)
Junior Enríquez Franco (GUA) v Rohan Mandil (FRA)
[9/16] Mostafa Montaser (EGY) bye
[9/16] Ziad Sakr (EGY) bye
Tom Walsh (ENG) v Rodrigo Bonzo (ARG)
In Woo Lee (KOR) v Luke Mannion (ZIM)
Tobias Weggen (GER) bye
Cedric de Vos (BEL) v Abhay Singh (IND)
Jon van der Kreek (AUS) v Alireza Shameli (IRI)
Mateusz Osojca (POL) v Finn Trimble (NZL)
[2] Eain Yow Ng (MAS) bye

Women's 1st round draw:
[1] Nouran Gohar (EGY) bye
Carley Barton (ZIM) v Maria Tovar Perez (COL)
Lucy Turmel (ENG) v Marija Shpakova (SUI)
[9/16] Harshit Jawanda (IND) v Sadia Gul (PAK)
[9/16] Eleanor Epke (NZL) v Tang Yan Yi (HKG)
Mariam Kamal (USA) v Jessica Graham (AUS)
Denisa Rohunova (CZE) v Dominika Lubińska (POL)
[5/8] Andrea Lee (MAS) v Ailee Nayeri (IRI)
[5/8] Rowan Reda Araby (EGY) bye
Elise Lazarus (ENG) v Ambre Allinckx (SUI)
Noel Lee (RSA) v Hyoju Seo (KOR)
[9/16] Casey Wong (USA) v Nikola Věříšová (CZE)
[9/16] Hiu Lam Lui (HKG) v Saskia Beinhard (GER)
Lauren Aspinall (AUS) v Jasmine Hutton (ENG)
Sunayna Kuruvilla (IND) v Wai Yhann Au Yeong (SIN)
[3/4] Sivasangari Subramaniam (MAS) bye
[3/4] Hania El Hammamy (EGY) bye
Faith Sithole (RSA) v Akanksha Salunkhe (IND)
Kristýna Fialová (CZE) v Aifa Azman (MAS)
[9/16] Celine Walser (SUI) v Haley Scott (USA)
[9/16] Satomi Watanabe (JPN) v Chae Won Song (KOR)
Jui Kalgutkar (IND) v Kuzivakwashe Madungwe (ZIM)
Chan Sin Yuk (HKG) v Grace Gear (ENG)
[5/8] Amina Yousry (EGY) v Alexandra Haydon (AUS)
[5/8] Amelia Henley (ENG) v Grace Doyle (USA)
Adya Advani (IND) v Karolina Füzy (CZE)
Fereshteh Eghtedari (IRI) v Alice Kramer (GER)
[9/16] Tinne Gilis (BEL) v Emilia Kaniewska (POL)
[9/16] Zoe Foo Yuk Han (MAS) v Lynette Vai (PNG)
Marina Stefanoni (USA) v Cheng Nga Ching (HKG)
Grace Pattison (AUS) v Seunghee Oh (KOR)
[2] Habiba Mohamed (EGY) bye