5:24 am
29 Jun 2017

Elias & Mohamed Set For Dutch Delight

25 Jul 2015

Peruvian Diego Elias and Egyptian Habiba Mohamed will begin their bids to retain their world squash titles when the 2015 World Junior Individual Squash Championships get underway tomorrow (Sunday) in Eindhoven in the Netherlands.

More than 170 teenagers from 34 nations will compete in the World Squash Federation event at the 15-court Squashtime Centre from 26-30 July.

Elias made history a year ago in Namibia when he became Peru's first world squash champion after breezing through the 2014 World Junior Championship field without dropping game. The 18-year-old from Lima has already made his mark on the PSA World Tour where he has achieved a career-high world No.43 ranking after picking up three titles.

Earlier this month in Toronto, Elias confounded the draw in the Pan American Games squash event by winning the silver medal - becoming the youngest player ever to reach the final.

Top seed Elias begins his 2015 campaign with a second round match against South African Jean-Pierre van der Merwe.

Alexandria-born Habiba Mohamed has a formidable world record in her sights as she bids to win the women's world junior title for the second time - aged just 16!

Already ranked in the world top 20 - and the youngest ever winner of a WSA World Tour title at the age of 14 years and five months - Mohamed could become the first ever four-time winner of the world junior title.

Favourite Mohamed gets her 2015 campaign underway with a second round match against home hope Suzanne Peters.

Men's World Individual Championship 1st round draw:
[1] Diego Elias (PER) bye
Jean-Pierre van der Merwe (RSA) bt Sajad Zareian (IRI) w/o
Adrien Grondin (FRA) bye
Umair Zaman (QAT) bye
Timothy Brownell (USA) bye
Bart Horstman (NED) v Yvi Roggen (BEL)
Matias Knudsen (COL) v Tor Christoffersen (SWE)
[9/16] Dimitri Steinmann (SUI) bye
[9/16] Youssef Ibrahim Abdallah (EGY) bye
Thijs Roukens (NED) bt Yanick Buric (CZE) w/o
Aishwary Singh (IND) v Nilo Vidal (ESP)
Luke Jones (NZL) bye
Kyle Finch (ENG) bye
Theis Houlberg (DEN) bye
Abdullahi Alhaji Musa (NGR) v Mohammad Ali (KUW)
[5/8] Israr Ahmed (PAK) bye
[5/8] Eain Yow Ng (MAS) bye
Christoph Zust (SUI) v Filip Kocárek (CZE)
Tobias Weggen (GER) bye
Tess Jutte (NED) bye
Velavan Senthilkumar (IND) bye
Justin Wesson (RSA) bt Mohammad Alterki (KUW) w/o
Juan Laguna (COL) v Bradley Masters (ENG)
[9/16] Mohammad Alsarraj (JOR) bye
[9/16] Solayman Nowrozi (AUS) bye
Nicholas Goth-Errington (SWE) v Gabriel Morgan (USA)
Mathias Grondin (FRA) v Jorge Gomez (MEX)
Asim Khan (PAK) bye
Ali Ahmad Aber (KUW) bye
Mohammad Reza Jafarzadeh (IRI) bye
Abdulwahab Al-Ishaq (QAT) v Charlie Lee (ENG)
[3/4] Amr Arafa (EGY) bye
[3/4] Youssef Soliman (EGY) bye
Dmytro Pogrebnyak (UKR) v Abbas Shoukat (PAK)
Yannik Omlor (GER) bye
Cedric de Vos (BEL) bye
Balázs Farkas (HUN) bye
Roman Allinckx (SUI) bt Amirhossein Feizpour (IRI) w/o
Vikas Mehra (IND) v Eissa Mohammad (KUW)
[9/16] Benjamin Aubert (FRA) bye
[9/16] Adham Madi (EGY) bye
John Henryz (SWE) v Dewald van Niekerk (RSA)
Jan Kurzmeyer (SUI) v Santiago Orozco (COL)
Sam Ejtemai (AUS) bye
Enzo Corigliano (FRA) bye
Max Reed (USA) bye
Thijs van der Pluijm (NED) v Adithya Raghavan (IND)
[5/8] Patrick Rooney (ENG) bye
[5/8] Saadeldin Abouaish (EGY) bye
Sean Hughes (USA) v Sanjay Jeeva (BEL)
Donny van Hal (NED) bye
Dominik Dubsky (CZE) bye
Miko Äijänen (FIN) bye
Filip Hultman (SWE) bt Alireza Shameli (IRI) w/o
Amadeo Costa (SUI) v Casper Kloster Skaarenborg (DEN)
[9/16] James Peach (ENG) bye
[9/16] Sandeep Ramachandran (IND) bye
Ryunosuke Tsukue (JPN) v Khaled Al-Jenaidel (KUW)
Olamilekan Sunday Oyewole (NGR) v Victor Crouin (FRA)
Ahsan Ayaz (PAK) bye
Syed Azlan Amjad (QAT) bye
Ronald Palomino (COL) bye
Spencer Lovejoy (USA) v Anton Larsson (SWE)
[2] Tayyab Aslam (PAK) bye

Women's World Individual Championship 1st round draw:
[1] Habiba Mohamed (EGY) bye
Suzanne Peters (NED) bt Sogol Samoodi (IRI) w/o
Sarah Mekhalfi (FRA) bye
Kaitlyn Watts (NZL) bye
Laura Tovar (COL) bye
Sunayna Kuruvilla (IND) v Victoria Leow (AUS)
Eleonore Evans (USA) v Lui Hiu Lam Bubble (HKG)
[9/16] Chloe Chemtob (CAN) bye
[9/16] Lucy Beecroft (ENG) bye
Saskia Beinhard (GER) v Daniek Krukkert (NED)
Carley Barton (ZIM) v Casey Wong (USA)
Celine Walser (SUI) bye
Riina Koskinen (FIN) bye
Eliška Jirásková (CZE) v Inge Coetzee (RSA)
Kato Verwilt (BEL) v Jui Kalgutkar (IND)
[5/8] Hania El Hammamy (EGY) bye
[5/8] Sabrina Sobhy (USA) bye
Tara Shannon (CAN) v Faith Sithole (RSA)
Lauren Clarke (NZL) bye
Zoe Foo Yuk Han (MAS) bye
Andrea Lee (MAS) bye
Henrietta Huuhka (FIN) v Samantha Calvert (AUS)
Elin Harlow (WAL) v Sunday Veronica (NGR)
[9/16] Amelia Henley (ENG) bye
[9/16] Mayar Hany (EGY) bye
Juee Bhide (NZL) v Maddie O'Connor (CAN)
Elena Wagenmans (NED) v Maria Fernanda Rivera (MEX)
Cindy Merlo (SUI) bye
Ho Ka Wing (HKG) bye
Adya Advani (IND) bye
Lucy Turmel (ENG) v Elise Romba (FRA)
[3/4] Salma Hany Ibrahim (EGY) bye
[3/4] Mariam Metwally (EGY) bye
Shannon O'Donovan (ZIM) v Sarah Ludin (SUI)
Mariska Wiese (RSA) bye
Ailee Nayeri (IRI) bye
Harshit Jawanda (IND) bye
Nadia Hubbard (NZL) v Fleur Maas (NED)
Grace Thomas (CAN) v Julie Rossignol (FRA)
[9/16] Reeham Sedky (USA) bye
[9/16] Lakeesha Rarere (AUS) bye
Sara Vallejo (COL) v Nea Falck (FIN)
Laura Paquemar (FRA) v Juliette Permentier (NED)
Sivasangari Subramaniam (MAS) bye
Nazihah Hanis (MAS) bye
Nikita Joshi (IND) v Annika Engstrom (SWE)
Nele Hatschek (GER) v Cheng Nga Ching (HKG)
[5/8] Georgina Kennedy (ENG) bye
[5/8] Tinne Gilis (BEL) bye
Kayley Leonard (USA) bye
Sophie Mehta (CAN) v Marija Shpakova (SUI)
Lowri Roberts (WAL) bye
Abbie Palmer (NZL) bye
Titiloayo Akinyele (NGR) v Lauren Aspinall (AUS)
Akanksha Salunkhe (IND) v Kuzivakwashe Madungwe (ZIM)
[9/16] Choi Uen Shan (HKG) bye
[9/16] Eleanor Epke (NZL) bye
Maarit Ekholm (FIN) v Christine Christoffersen (DEN)
Cassey Preece (RSA) v Mari Taylor (ENG)
Satomi Watanabe (JPN) bye
Sanne Veldkamp (NED) bye
Laura Gamblin (FRA) bye
Rachael Gibson (AUS) v Haley Scott (USA)
[2] Nouran Gohar (EGY) bye

Official event website: wsfworldjuniors.com/