5:28 pm
23 Feb 2019

Japan & Brazil In World Junior Breakthroughs

15 Jul 2012

After sensational upsets on the final day of qualifying in the Doha WSF Men's World Junior Team Squash Championship in Doha, both Japan and Brazil will record their highest-ever finishes in the World Squash Federation championship being staged at the Khalifa International Tennis & Squash Complex in the Qatar capital.

The delighted Japanese team made sure of their best-ever finish by beating eighth-seeded Colombia 2/1. Tomotaka Endo put the team into the lead with an 11-8, 11-7, 11-9 victory over Colombian Nicolas Valderrama, before Ryosei Kobayashi won an exciting top string clash 11-9, 11-6, 9-11, 11-4 in 43 minutes against Juan Camilo Vargas to clinch victory.

The success puts Japan - whose previous best finish was 16 in 2006 - in second place in Pool E and sees the 13/18 seeds line up against fellow 13/18 seeds Germany in the play-offs for the top 12 places.

Germany made their breakthrough against Australia in Pool D, upsetting the ninth seeds 2/1. The defeat leaves former champions Australia certain to record their lowest finish in the 32-year history of the competition.

In five previous appearances in the event since 1994, Brazil have not finished higher than 23rd. But the team recovered from losing the first match against France to beat the No7 seeds 2/1 to secure second place in Pool F.

The win takes the 13/18 seeds through to a place in the top 12 play-offs - where they will face tenth seeds Canada.

Fourth seeds India beat both Australia and hosts Qatar to take charge of Pool D.

Meanwhile the top three seeds Egypt, Pakistan and England wasted no time in completing their third straight 3-0 wins to finish top of their respective pools to take up favoured positions in the play-off draw.

Play-off line-ups:

1st - 12th place play-offs:
[1] EGYPT bye
[10] CANADA v [13/18] BRAZIL
[4] INDIA bye
[5] HONG KONG CHINA v [11] NEW ZEALAND
[6] USA v [12] KUWAIT
[3] ENGLAND bye
[13/18] JAPAN v [13/18] GERMANY
[2] PAKISTAN bye

13th - 20th place play-offs:
ARGENTINA bye
ZIMBABWE bye
[9] AUSTRALIA bye
[7] FRANCE v IRAQ
[8] COLOMBIA v [13/18] SWITZERLAND
[13/18] BELGIUM bye
QATAR v GUATEMALA
[13/18] SOUTH AFRICA bye

Full coverage on the official website: www.wsfworldjuniors.com

Final qualifying rounds - Pool A:
[1] EGYPT bt ARGENTINA 3/0
Fares Mohamed Dessouki bt Gonzalo Gallardo 11-1, 11-6, 11-1 (15m)
Mohamed Abouelghar bt Rodrigo Obregon 11-7, 12-10, 11-7 (22m)
Mazen Hesham Ga Sabry bt Francisco Obregon 11-8, 11-4, 11-7 (20m)
[12] KUWAIT bt [13/18] SWITZERLAND 3/0
Athbi Khalid Hamad bt Yannick Lindemann 11-7, 7-11, 11-6, 11-8 (41m)
Yousif Nizar Saleh bt Robin Gadola 11-7, 7-11, 11-4, 11-8 (52m)
Yousif Ali bt Manuel Wanner 13-11, 10-12, 10-12, 11-9, 15-13 (51m)

Final positions: 1 Egypt, 2 Kuwait, 3 Argentina, 4 Switzerland

Pool B:
[2] PAKISTAN bt IRAQ 3/0
Tayyab Aslam bt Hasanain Obaid Dakheel 11-6, 11-4, 11-6 (20m)
Nasir Iqbal bt Mohammed Ferman Hasan 11-8, 11-4, 11-6 (26m)
Syed Hamzah Shah Bukhari bt Saifuldeen Ahmed Salman 11-6, 11-3, 11-4 (17m)
[11] NEW ZEALAND bt [13/18] SOUTH AFRICA 3/0
Todd Redman bt Luke Willemse 11-7, 13-11, 6-11, 5-11, 11-4 (58m)
Jonathan Barnett bt Ruan Olivier 11-6, 8-11, 7-11, 11-8, 11-3 (65m)
Zachary Millar bt Nell van der Merwe 11-5, 12-10, 7-11, 11-8 (36m)

Final positions: 1 Pakistan, 2 New Zealand, 3 South Africa, 4 Iraq

Pool C:
[3] ENGLAND bt ZIMBABWE 3/0
Matthew Sidaway bt David A Fisher 11-0, 11-3, 11-0 (17m)
Thomas Ford bt Faisal Hassan 11-0, 11-5, 11-5 (16m)
Richie Fallows bt Alex Roscoe 11-2, 11-0, 11-3 (18m)
[10] CANADA bt [13/18] BELGIUM 2/1
Zachary Leman bt Vincent Hitchins 11-3, 11-5, 11-6 (28m)
Cameron Seth lost to Jan van den Herrewegen 10-12, 6-11, 11-4, 6-11 (53m)
Tyler Olson bt Jordy Camps 11-4, 11-3, 11-4 (23m)

Final positions: 1 England, 2 Canada, 3 Belgium, 4 Zimbabwe

Pool D:
[4] INDIA bt [9] AUSTRALIA 3/0
Kush Kumar bt Thomas Calvert 11-3, 11-7, 11-6 (18m)
Mahesh Mangaonkar bt Rhys Dowling 11-5, 11-4, 11-6 (30m)
Vrishab Kotian bt T J Rarere 11-4, 11-8, 11-5 (21m)
[13/18] GERMANY bt QATAR 2/1
Lucas Wirths bt Faisal Al-Marri 11-2, 11-4, 11-3 (20m)
Felix Auer lost to Abdulla Mohd Al Tamimi 9-11, 5-11, 8-11 (26m)
Andre Ergenz bt Sadam Mehawesh 11-1, 11-5, 11-1 (16m)
[4] INDIA bt QATAR 3/0
Kush Kumar bt Abdulwahab Al-Ishaq 11-3, 11-5, 11-3 (17m)
Mahesh Mangaonkar bt Abdulla Mohd Al Tamimi 11-7, 11-3, 11-9 (35m)
Abhishek Pradhan bt Sadam Mehawesh 11-2, 11-2, 11-2 (12m)
[13/18] GERMANY bt [9] AUSTRALIA 2/1
Lucas Wirths bt Thomas Calvert 11-4, 11-13, 11-2, 11-2 (43m)
Felix Auer lost to Rhys Dowling 11-4, 5-11, 8-11, 7-11 (41m)
Andre Ergenz bt T J Rarere 11-3, 7-11, 13-11, 11-4 (43m)

Final positions: 1 India, 2 Germany, 3 Australia, 4 Qatar

Pool E:
[5] HONG KONG CHINA bt [8] COLOMBIA 3/0
Ho Tze Ho bt Edgar Ramirez Bautista 13-11, 11-3, 11-5 (31m)
Yip Tsz Fung bt Juan Camilo Vargas 11-3, 11-4, 11-6 (20m)
Yeung Ho Wai bt Andres Felipe de Frutos 11-4, 11-4, 11-7 (15m)
[13/18] JAPAN bt [8] COLOMBIA 2/1
Tomotaka Endo bt Nicolas Valderrama 11-8, 11-7, 11-9 (35m)
Ryosei Kobayashi bt Juan Camilo Vargas 11-9, 11-6, 9-11, 11-4 (43m)
Taiki Kaido lost to Andres Felipe de Frutos 11-5, 11-13, 4-11, 4-11 (25m)

Final positions: 1 Hong Kong China, 2 Japan, 3 Colombia

Pool F:
[6] USA bt [7] FRANCE 3/0
Thomas Dembinski bt Baptiste Masotti 11-7, 11-6, 11-3 (30m)
Peter Dylan Murray bt Damien Volland 4-11, 11-9, 7-11, 11-4, 11-9 (53m)
Edward Columbia bt Alexandre Cogno 11-7, 11-9, 7-11, 11-7 (42m)
[13/18] BRAZIL bt GUATEMALA 3/0
Cassiano de Jesus Silva bt Rodrigo Arreaga 11-5, 11-1, 11-4 (21m)
Josimar Silva bt Josue Enriquez 9-11, 8-11, 11-5, 11-3, 11-7 (47m)
Pedro Veiga bt Jose Rodriguez 11-2, 11-6, 11-8 (18m)
[6] USA bt GUATEMALA 3/0
Devin McLaughlin bt Ricardo Toscano 11-2, 11-2, 11-1 (16m)
Edward Columbia bt Josue Enriquez 11-9, 10-12, 9-11, 11-8, 11-9 (53m)
Thomas Dembinski bt Jose Rodriguez 11-7, 11-5, 11-3 (20m)
[13/18] BRAZIL bt [7] FRANCE 2/1
Cassiano de Jesus Silva lost to Auguste Dussourd 7-11, 5-11, 5-11 (25m)
Josimar Silva bt Damien Volland 11-9, 7-11, 11-4, 4-11, 11-5 (53m)
Pedro Veiga bt Alexandre Cogno 11-2, 8-11, 11-6, 11-4 (44m)

Final positions: 1 USA, 2 Brazil, 3 France, 4 Guatemala