3:20 am
16 Nov 2018

Venezuela Earn Place In Last 16 In Quito

4 Aug 2010

Making only their fourth ever appearance in the Men's World Junior Team Squash Championship, Venezuela ensured a top 16 finish for the first time after upsetting South Africa in the final qualifying round of the World Squash Federation event in the Ecuador capital Quito.

South Africa, the 12th seeds, took the lead against 17/24 seeds Venezuela when squad number one Paul Rodrigues beat Daniel Prato in straight games in Pool E.

But after it was realised that South Africa had lodged an incorrect team order, the remaining two matches were handed to Venezuela - leaving the 12th seeds the ignominy of a finish outside the top 16 for the first time since 1998, and Venezuela the chance to achieve their best ever result.

New Zealand also exceeded their seeded expectations after beating sixth seeds Mexico 2/1 in Pool F. Paul Coll gave the 11th seeds the best start with a 6-11, 11-6, 6-11, 11-8, 11-5 win over Mexican Miled Zarazua. Mexico fought back when Mario Yanez beat Kiwi Michael Sunderland in four games - then Ricardo Lopez took a 2/0 lead in the deciding match.

But Lance Beddoes is made of sterner stuff. The 17-year-old from Auckland battled back to draw level, before clinching the deciding game to beat Lopez 6-11, 3-11, 11-6, 11-9, 11-8 and put New Zealand into a commanding position in the last 16 play-off line-up.

Last sixteen round line-up:
[1] EGYPT v [15] COLOMBIA
[7] FRANCE v [8] USA
[4] INDIA v [14] NETHERLANDS
[5] CANADA v [6] MEXICO
[11] NEW ZEALAND v [17/24] VENEZUELA
[3] ENGLAND v [13] WALES
[9] GERMANY v [10] AUSTRALIA
[2] PAKISTAN v [16] SOUTH KOREA

17th - 24th place play-offs:
[17/24] IRELAND v [17/24] CAYMAN ISLANDS
[17/24] ECUADOR v [17/24] GUATEMALA
[12] SOUTH AFRICA v [17/24] KUWAIT
[17/24] BRAZIL v [17/24] JAPAN

Official event website: www.mundialjunior2010.squashecuador.com/

Final qualifying rounds - Pool A:
[16] SOUTH KOREA bt [17/24] IRELAND 2/1
Go Young-Jo lost to Gary Power 6-11, 9-11, 11-8, 4-11
Jeong Dae-Hoon bt Michael Stewart 11-7, 11-8, 12-10
JaeJin Yoo bt Rory Birtwistle 11-7, 7-11, 11-2, 11-3
Final positions: 1 Egypt, 2 South Korea, 3 Ireland

Pool B:
[2] PAKISTAN bt [15] COLOMBIA 3/0
Danish Atlas Khan bt Alfonso Marroquin 11-8, 11-5, 11-6
Waqas Mehboob bt Andrews Felipe de Frutos 11-2, 11-3, 11-1
Nasir Iqbal bt Simon Martinez 11-7, 11-3, 11-5
Final positions: 1 Pakistan, 2 Colombia, 3 Japan

Pool C:
[14] NETHERLANDS bt [17/24] KUWAIT 2/1
Rick Penders bt Hasan Al-Taqi 8-11, 11-0, 11-3, 11-6
Marc ter Sluis lost to Yousef Saleh 3-11, 11-3, 6-11, 3-11
Tim van der Pluijm bt Nasser Al-Rashid 11-9, 11-9, 7-11, 6-11, 11-9
Final positions: 1 England, 2 Netherlands, 3 Kuwait

Pool D:
[4] INDIA bt [13] WALES 2/1
Aditya Jagtap bt David Haley 7-11, 11-9, 11-9, 11-6
Ramit Tandon bt Sam Huxtable 11-8, 11-7, 11-6
Ravi Dixit lost to Sam Fenwick 6-11, 11-7, 0-11, 0-11
Final positions: 1 India, 2 Wales, 3 Ecuador

Pool E:
[5] CANADA bt [12] SOUTH AFRICA 2/1
Andrew Schnell bt Paul Rodrigues 11-7, 11-4, 11-9
Arjun Gupta lost to Craig Stephens 11-5, 10-12, 7-11, 9-11
Nick Sachvie bt Athan Page 11-9, 11-8, 11-5
[17/24] VENEZUELA bt [12] SOUTH AFRICA 2/1
Daniel Prato lost to Paul Rodrigues 3-11, 1-11, 3-11
Wilfredo Arcia bt Craig Stephens w/o
Alejandro Suarez bt Durandt Martin w/o
Final positions: 1 Canada, 2 Venezuela, 3 South Africa

Pool F:
[6] MEXICO bt [17/24] GUATEMALA 3/0
Miled Zarazua bt Luis Pedro Flores 11-2, 11-5, 11-2
Luis Quintal Valdiva bt Josue Enriquez 11-9, 11-3, 11-4
Mario Yanez bt Antonio de la Torre 11-7, 11-6, 11-4
[11] NEW ZEALAND bt [6] MEXICO 2/1
Paul Coll bt Miled Zarazua 6-11, 11-6, 6-11, 11-8, 11-5
Michael Sunderland lost to Mario Yanez 12-10, 3-11, 3-11, 6-11
Lance Beddoes bt Ricardo Lopez 6-11, 3-11, 11-6, 11-9, 11-8
Final positions: 1 New Zealand, 2 Mexico, 3 Guatemala

Pool G:
[7] FRANCE bt [10] AUSTRALIA 2/1
Lucas Serme bt Jacob Alexander 11-7, 11-5, 11-8
Damien Volland bt Walter Koteka 11-7, 11-7, 9-11, 11-4
Arthur Moineau lost to Sam Fife 9-11, 5-11, 1-11
[10] AUSTRALIA bt [17/24] BRAZIL 3/0
Jacob Alexander bt Josimar Silva 17-15, 11-5, 11-7
Walter Koteka w/o
Sam Fife bt Pedro Veiga 11-6, 11-4, 11-0
Final positions: 1 France, 2 Australia, 3 Brazil

Pool H:
[8] USA bt [17/24] CAYMAN ISLANDS 3/0
Brandon McLaughlin bt Cameron Stafford 11-8, 11-4, 11-6
Ash Egan bt Nicholas Cameron 11-4, 11-3, 11-1
Dylan Murray bt Alex Fraser 11-6, 11-6, 11-2
[9] GERMANY bt [8] USA 2/1
Rudi Rohrmuller bt Brandon McLaughlin 11-2, 11-4, 11-9
Sven Lemmermann bt Christopher Jung 12-10, 9-11, 7-11, 11-7, 11-8
Valentin Rapp lost to Dylan Murray 9-11, 3-11, 4-11
Final positions: 1 Germany, 2 USA, 3 Cayman Islands