3:01 am
17 Nov 2018

Egypt Start Strongly In World Junior Team Championship In Quito

3 Aug 2010

After claiming gold, silver and bronze medals in the individual competition, favourites Egypt made a powerful start in the Men's World Junior Team Squash Championship with two 3/0 victories on the opening day of qualifying action in the World Squash Federation event in the Ecuador capital Quito.

Led both times by individual championship runner-up Ali Farag, Egypt brushed aside Ireland and South Korea to ensure a winning finish in Pool A.

Third seeds England also began well, storming to 3/0 wins over Kuwait and Netherlands in Pool C.

Official event website: www.mundialjunior2010.squashecuador.com/

Qualifying rounds - Pool A:
[1] EGYPT bt [17/24] IRELAND 3/0
Zahed Mohamed bt Conor O'Shea 11-2, 11-2, 11-6
Ali Farag bt Rory Birtwistle 11-8, 11-4, 11-7
Marwan El Shorbagy bt Michael Stewart 11-5, 11-3, 11-5

[1] EGYPT bt [16] SOUTH KOREA 3/0
Zahed Mohamed bt Daegil Her 11-5, 13-11, 11-6
Ali Farag bt JaeJin Yoo 11-6, 11-6, 11-6
Marwan El Shorbagy bt Jeong Dae-Hoon 11-5, 11-5, 11-3

Pool B:
[15] COLOMBIA bt [17/24] JAPAN 2/1
Simon Martinez lost to Tomotaka Endo 4-11, 4-11, 5-11
Juan Vargas Heredia bt Ryosei Kobayashi 6-11, 11-5, 11-4, 11-8
Alfonso Marroquin bt Gunjl Hayate 11-5, 5-11, 11-3, 12-14, 11-3

[2] PAKISTAN bt [17/24] JAPAN 3/0
Waqas Mehboob bt Taiki Kaido 11-7, 11-4, 11-1
Danish Atlas Khan bt Ryosei Kobayashi 11-4, 11-2, 11-6
Nasir Iqbal bt Tomotaka Endo 11-4, 11-5, 11-8

Pool C:
[3] ENGLAND bt [17/24] KUWAIT 3/0
Declan James bt Yousef Saleh 12-10, 11-8, 11-6
Nathan Lake bt Hasan Al-Taqi 11-8, 11-4, 11-2
James Earles bt Yousef Gharib 11-5, 11-1, 11-1

[3] ENGLAND bt [14] NETHERLANDS 3/0
James Earles bt Tomas de Paauw 11-7, 11-5, 11-6
Charles Sharpes bt Rick Penders 11-2, 11-5, 11-2
Nathan Lake bt Tim van der Pluijm 11-5, 11-3, 11-9

Pool D:
[13] WALES bt [17/24] ECUADOR 3/0
Sam Huxtable bt Alejandro Castro 11-6, 11-9, 7-11, 9-11, 11-9
Sam Fenwick bt Ernesto Davila 11-6, 11-9, 11-4
Nyall Driscoll bt Santiago Sevilla 11-8, 11-5, 11-3

[4] INDIA bt [17/24] ECUADOR 3/0
Mahesh Mangaonkar bt Rodrigo Merino 11-2, 11-3, 11-4
Ravi Dixit bt Ernesto Davila 12-10, 11-5, 11-1
Ramit Tandon bt Alejandro Castro 11-5, 11-2, 11-2

Pool E:
[5] CANADA bt [17/24] VENEZUELA 3/0
Tyler Osborne bt Wilfredo Arcia 11-7, 11-3, 11-3
Andrew Schnell bt Daniel Prato 11-0, 11-0, 11-3
Nick Sachvie bt Alejandro Suarez 11-1, 11-2, 11-3

Pool F:
[11] NEW ZEALAND bt [17/24] GUATEMALA 3/0
Bryce Redman bt Antonio de la Torre 11-2, 11-5, 11-2
Paul Coll bt Bryan Bonilla 11-3, 12-10, 11-4
Lance Beddoes bt Luis Pedro Flores 11-3, 11-2, 11-8

Pool G:
[7] FRANCE bt [17/24] BRAZIL 3/0
Alexandre Cogno w/o
Lucas Serme bt Josimar Silva 11-7, 11-9, 13-15, 11-7
Damien Volland bt Pedro Veiga 11-4, 11-8, 11-3

Pool H:
[9] GERMANY bt [17/24] CAYMAN ISLANDS 3/0
Johannes Thurauf bt Nicholas Cameron 11-1, 11-2, 11-4
Rudi Rohrmuller bt Cameron Stafford 11-6, 11-8, 11-0
Sven Lemmermann bt Alex Fraser 11-1, 11-3, 11-2