5:38 pm
21 Nov 2017

Top Seeds Safely Through In Quito World Championship

29 Jul 2010

Players from 14 nations will contest the third round of the Men's World Junior Squash Championship in Ecuador after surviving the opening two rounds of the World Squash Federation event at Quito Tennis & Golf Club in the country's capital Quito.

Egypt dominate proceedings with six players through to the last 32, with India and Pakistan represented by four, followed by three from each of USA, England and Mexico.

All top 16 seeds survived their early encounters. England's James Earles was the only player to be taken the full distance, before overcoming stubborn resistance from unseeded South African Athan Page.

Amr Khaled Khalifa and Ali Farag, the two top seeds from Egypt, enjoyed comfortable straight games second round wins - favourite Khalifa despatching South African Durandt Martin 11-3, 11-2, 11-6 and second seed Farag seeing off Germany's Sven Lemmermann 11-4, 11-8, 11-4.

Damien Volland doubled French interest in the third round after upsetting Sam Fife, a 17/32 seed from Australia, 11-5, 6-11, 11-4, 11-8.

Unseeded Mexican Ricardo Lopez Valdiva also recorded a notable upset by beating India's 17/32 seed Abhishek Pradhan 11-8, 11-7, 11-6.

But Karan Malik restored India's pride later when the 18-year-old from Chennai recovered from a game down to overcome Tom de Mulder, a 17/32 seed from Belgium, 6-11, 11-9, 11-1, 11-5.

3rd round line-up:
[1] Amr Khaled Khalifa (EGY) v [17/32] Gary Power (IRL)
[9/16] Jacob Alexander (AUS) v Christopher Jung (USA)
[6] Aditya Jagtap (IND) v [17/32] Lance Beddoes (NZL)
[9/16] James Earles (ENG) v Dylan Murray (USA)
[4] Rudi Rohrmuller (GER) v [17/32] Nasir Iqbal (PAK)
[9/16] Marwan El Shorbagy (EGY) v [17/32] Mano Yanez Tapia (MEX)
[5] Danish Atlas Khan (PAK) v [17/32] Nick Sachvie (CAN)
[9/16] Ramit Tandon (IND) v [17/32] Ali Ashraf El Karargy (EGY)
[9/16] Farhan Zaman (PAK) v [17/32] Nathan Lake (ENG)
[7] Miled Zarazua (MEX) v Paul Rodrigues (RSA)
[9/16] Ravi Dixit (IND) v Damien Volland (FRA)
[3] Lucas Serme (FRA) v [17/32] Mohamed El Sherbini (EGY)
[9/16] Zahed Mohamed (EGY) v Ricardo Lopez Valdiva (MEX)
[8] Charles Sharpes (ENG) v Brandon McLaughlin (USA)
[9/16] Waqas Mehboob (PAK) v Karan Malik (IND)
[2] Ali Farag (EGY) v [17/32] Rick Penders (NED)

2nd round:
[1] Amr Khaled Khalifa (EGY) bt Durandt Martin (RSA) 11-3, 11-2, 11-6
[17/32] Gary Power (IRL) bt Luis Quintal Valdiva (MEX) 9-11, 11-2, 11-9, 10-12, 11-7
[9/16] Jacob Alexander (AUS) bt Arjun Gupta (CAN) 11-7, 11-6, 11-9
Christopher Jung (USA) bt Rodrigo Merrio (ECU) 11-1, 11-1, 11-1
[6] Aditya Jagtap (IND) bt Jeong Dae-Hoon (KOR) 11-4, 11-4, 11-1
[17/32] Lance Beddoes (NZL) bt Yousef Saleh (KUW) 11-6, 13-11, 11-6
[9/16] James Earles (ENG) bt Athan Page (RSA) 8-11, 11-3, 9-11, 11-7, 11-5
Dylan Murray (USA) bt Alexandre Cogno (FRA) 11-9, 11-9, 11-9
[4] Rudi Rohrmuller (GER) bt Taiki Kaido (JPN) 11-3, 11-4, 11-1
[17/32] Nasir Iqbal (PAK) bt Tyler Osborne (CAN) 11-4, 11-8, 11-3
[9/16] Marwan El Shorbagy (EGY) bt Walter Koteka (AUS) 11-4, 11-6, 11-4
[17/32] Mano Yanez Tapia (MEX) bt Craig Stephens (RSA) 11-2, 11-2, 11-3
[5] Danish Atlas Khan (PAK) bt JaeJin Yoo (KOR) 11-5, 11-3, 11-4
[17/32] Nick Sachvie (CAN) bt Ollie Holland (ENG) 11-2, 11-8, 11-9
[9/16] Ramit Tandon (IND) bt Tamataka Endo (JPN) 11-1, 11-3, 11-7
[17/32] Ali Ashraf El Karargy (EGY) bt Cameron Stafford (CAY) 11-5, 11-6, 11-5
[17/32] Nathan Lake (ENG) bt Sam Fenwick (WAL) 15-17, 11-6, 11-6, 11-2
[9/16] Farhan Zaman (PAK) bt Michael Sunderland (NZL) 11-6, 11-3, 11-2
Paul Rodrigues (RSA) bt Valentin Rapp (GER) 14-12, 11-5, 11-6
[7] Miled Zarazua (MEX) bt Conor O'Shea (IRL) 11-2, 11-3, 11-2
Damien Volland (FRA) bt [17/32] Sam Fife (AUS) 11-5, 6-11, 11-4, 11-8
[9/16] Ravi Dixit (IND) bt Alfonso Marroquin (COL) 11-9, 11-5, 1-11, 11-5
[17/32] Mohamed El Sherbini (EGY) bt Andrew Schnell (CAN) 4-11, 15-13, 13-11, 11-9
[3] Lucas Serme (FRA) bt Paul Coll (NZL) 11-4, 11-3, 11-8
Ricardo Lopez Valdiva (MEX) bt [17/32] Abhishek Pradhan (IND) 11-8, 11-7, 11-6
[9/16] Zahed Mohamed (EGY) bt Ryosei Kobayashi (JPN) 11-2, 11-4, 11-4
Brandon McLaughlin (USA) bt Rory Birtwistle (IRL) 11-7, 11-4, 11-2
[8] Charles Sharpes (ENG) bt Mahesh Mangaonkar (IND) 12-10, 9-11, 11-7, 11-1
Karan Malik (IND) bt [17/32] Tom de Mulder (BEL) 6-11, 11-9, 11-1, 11-5
[9/16] Waqas Mehboob (PAK) bt Jack Molloy (AUS) 11-3, 11-6, 11-7
[17/32] Rick Penders (NED) bt Wilfredo Arcia (VEN) 11-6, 11-4, 11-5
[2] Ali Farag (EGY) bt Sven Lemmermann (GER) 11-4, 11-8, 11-4