6:20 am
19 Dec 2018

England Retain European U15 & U17 Titles In Prague

11 May 2010

England held onto their titles in the European Junior U15 & U17 Squash Championships in the Czech Republic - but the favourites were taken the full distance by second seeds France in the U17 final at Hamrsport in Prague.

England reached the final of the U17 championship after 3/0 wins over Scotland and Belgium, while France also recorded convincing 3/0 victories over Portugal and Germany en-route to their third final meeting with England in the past four years.

But France took an immediate lead when Damien Volland defeated England number one Ollie Holland in straight games. Emily Whitlock, the 16-year-old British U17 champion who boasts two ESF Junior circuit U19 titles this season, brought the top seeds back into contention with a 13-11, 11-8, 11-8 win over France's Melissa Alves.

The final match was a tense affair in which England's Matthew Sidaway recovered from a game down to take a 2/1 lead over France's second string boy Alexandre Cogno.

But the 16-year-old Frenchman levelled the match after winning the fourth before 15-year-old Sidaway regained the upper hand to march through to an individual 9-11, 11-6, 11-9, 6-11, 11-1 win and a 2/1 title triumph for his country.

It was the fourth U17 title in a row for England - and the fourth U15 crown in succession after a comprehensive 3/0 win over Hungary in the other final. But it was a notable success for Hungary in reaching the final for the first time in their history from a position of 17th seeds after a previous best finish of 6th place in 2007.

But Richie Fallows put England firmly in control in the tie after beating Lenard Puski 11-4, 11-2, 11-4 - followed by an 11-4, 11-6, 11-5 win by Eleanor Lake over Csenge Kiss-Mate which ensured England's fourth title triumph in succession.

In the best-of-three 'dead rubber', Hamish Falconer despatched bt Gergo Papp Nandor 11-4, 11-4 to continue England's undefeated run through the championship.

U15 Final:
[1] ENGLAND bt [17] HUNGARY 3/0
Richie Fallows bt Lenard Puski 11-4, 11-2, 11-4
Eleanor Lake bt Csenge Kiss-Mate 11-4, 11-6, 11-5
Hamish Falconer bt Gergo Papp Nandor 11-4, 11-4

3rd place play-off:
[4] ISRAEL bt [6] FINLAND 2/1
Daniel Polychuk bt Miko Aijanen 11-3, 11-4, 11-3
Eden Yona lost to Emilia Soini 4-11, 3-11, 5-11
Roee Avraham bt Jami Aijanen 11-3, 11-9, 3-11, 7-11, 11-9

5th place play-off:
[2] CZECH REPUBLIC bt [5] WALES 2/1
Jan Ryba bt Emyr Evans 11-0, 11-5, 11-6
Kristina Alexova bt Jenny Haley 11-8, 11-4, 11-9
Jan Fiala lost to Owain Taylor 3-11, 8-11, 3-11

7th place play-off:
[3] FRANCE bt [10] BELGIUM 3/0
Baptiste Masotti bt Tiago Gorielly 7-11, 11-5, 11-6, 11-5
Marion Andriamifidy bt Tinne Gilis 11-2, 11-1, 11-3
Auguste Dussourd bt Thomas Mahieu 7-11, 11-9, 11-7

U17 Final:
[1] ENGLAND bt [2] FRANCE 2/1
Ollie Holland lost to Damien Volland 9-11, 4-11, 8-11
Emily Whitlock bt Melissa Alves 13-11, 11-8, 11-8
Matthew Sidaway bt Alexandre Cogno 9-11, 11-6, 11-9, 6-11, 11-1

3rd place play-off:
[3] BELGIUM bt [5] GERMANY 2/1
Tom de Mulder bt Andre Ergenz 11-1, 11-9, 11-2
Nele Gilis lost to Caroline Sayegh 7-11, 5-11, 6-11
Jan van der Herrewegen bt Johannes Herz 11-3, 11-4, 11-7

5th place play-off:
[17] PORTUGAL bt [4] CZECH REPUBLIC 3/0
Rui Soares bt Martin Svec 6-11, 11-7, 11-5, 13-11
Camille Lanier bt Denisa Peleskova 11-9, 11-6, 8-11, 11-6
Pedro Pinto bt Michal Valenta 11-5, 4-11, 11-3

7th place play-off:
[6] SWITZERLAND bt [10] SCOTLAND 2/1
Manu Wanner lost to David Jones 5-11, 10-12, 10-12
Marijana Mitrovic bt Morgan McGuire 11-9, 7-11, 6-11, 11-8, 11-6
Michael Shpakov bt Jamie Henderson 11-3, 11-8, 11-9