11:42 pm
24 Feb 2018

Seeds Challenged In Chennai World Junior Championships

29 Jul 2009

An action-packed opening day's play in the World Junior Squash Championships - the historic first to combine both men's and women's events simultaneously - led to the fallout of a number of seeds at the ICL Squash Academy in the Indian city of Chennai.

But the country's brightest star Dipika Pallikal, the 17-year-old from Chennai who is seeded to become India's first ever world squash champion, was untroubled in her opening match in the women's championship - taking just 14 minutes to overcome American Natasha Kingshott 11-2, 11-3, 11-1 to take her anticipated place in the third round.

The biggest shocks took place in the other event where Egypt's Mohamed El Shorbagy is expected to become only the second player in history to successfully defend the men's title. The 18-year-old from Alexandria brushed aside England's Nathan Lake 11-6, 10-12, 11-6, 11-4 to take his place in the last sixteen.

However, El Shorbagy's fellow countryman Karim Abdel Gawad failed to live up to expectations. The third seed from Cairo became the biggest casualty when he lost 15-13, 2-11, 11-5, 11-7 in 57 minutes to Pakistan's Nosherwan Khan. The 15-year-old from Peshawar, a 17/32 seed, will now take on France's 9/16 seed Lucas Serme for a place in the quarter-finals.

There was further Pakistani joy when Nasir Iqbal, a 15-year-old from Peshawar, claimed the scalp of seventh seed Henrik Mustonen - beating the 18-year-old Finn, winner of two European Squash Federation Junior circuit titles this month, 11-7, 11-9, 11-13, 7-11, 11-3 in 56 minutes.

But Mexican Miled Zarazua perhaps deserves the day's biggest praise after becoming the only unseeded player to reach the last men's sixteen. The 17-year-old from Mexico City first despatched Indian hope Aditya Jagtap, a 9/16 seed, in straight games, before overcoming Hong Kong's 17/32 seed Choy Kit Lun 11-9, 9-11, 9-11, 11-1, 11-7 in a 50-minute second round match.

Men's 2nd round:
[1] Mohamed El Shorbagy (EGY) bt [17/32] Nathan Lake (ENG) 11-6, 10-12, 11-6, 11-4 (38m)
Miled Zarazua (MEX) bt [17/32] Choy Kit Lun (HKG) 11-9, 9-11, 9-11, 11-1, 11-7 (50m)
[9/16] Raphael Kandra (GER) bt [17/32] Geoffrey Demont (FRA) 11-9, 11-3, 11-5 (35m)
[17/32] Nasir Iqbal (PAK) bt [7] Henrik Mustonen (FIN) 11-7, 11-9, 11-13, 7-11, 11-3 (56m)
[8] Farhan Zaman (PAK) bt [17/32] Ben Coleman (ENG) 11-6, 19-17, 11-8 (43m)
[9/16] Todd Harrity (USA) bt [17/32] Ramit Tandon (IND) 11-5, 11-9, 11-4 (20m)
[9/16] Lucas Vauzelle (FRA) bt Abhishek Pradhan (IND) 12-10, 11-9, 13-11 (37m)
[4] Andrew Wagih Shoukry (EGY) bt [17/32] Johan Detter (SWE) 12-10, 11-4, 11-9 (28m)
[17/32] Nosherwan Khan (PAK) bt [3] Karim Abdel Gawad (EGY) 15-13, 2-11, 11-5, 11-7 (57m)
[9/16] Lucas Serme (FRA) bt [17/32] James Earles (ENG) 11-5, 11-6, 11-6 (30m)
[17/32] Aurangzeb Mehmund (PAK) bt [9/16] Ravi Dixit (IND) 11-9, 11-7, 11-5 (25m)
[5] Alfredo Avila (MEX) bt [17/32] Nelson Chan (HKG) 11-3, 12-10, 11-4 (31m)
[6] Amr Khaled Khalifa (EGY) bt [17/32] Karan Malik (IND) 11-4, 11-3, 11-1 (21m)
[17/32] Antoine-Camille Petrucci (FRA) bt [9/16] Rudi Rohrmuller (GER) 15-13, 11-7, 6-11, 11-9 (54m)
[9/16] Chris Fuller (ENG) bt [17/32] Caspar Grauballe Nielsen (DEN) 11-3, 11-2, 11-8 (27m)
[2] Ivan Yuen (MAS) bt [17/32] Nasser Al-Rashid (KUW) 11-8, 21-19, 11-8 (43m)

Women's 2nd round:
[1] Dipika Pallikal (IND) bt Natasha Kingshott (USA) 11-2, 11-3, 11-1 (14m)
[17/32] Lana Harrison (NZL) bt Lume Landman (RSA) 11-3, 11-1, 11-4 (16m)
[17/32] Milou van der Heijden (NED) bt Yong Sue Ann (MAS) 11-6, 11-9, 11-4 (27m)
Yathreb Adel (EGY) bt [9/16] Tong Tsz-Wing (HKG) 11-5, 8-11, 11-5, 6-11, 13-11 (65m)
[9/16] Nessrine Ariffin (MAS) bt Julia Lecoq (FRA) 11-3, 11-5, 5-11, 11-6 (28m)
Ho Ka Po (HKG) bt [17/32] Christine Nunn (AUS) 11-5, 12-14, 15-13, 11-4 (40m)
[17/32] Julianne Courtice (ENG) bt Vanessa Raj (MAS) 12-10, 11-6, 2-11, 8-11, 11-7 (50m)
[5] Nouran El Torky (EGY) bt Anaka Alankamony (IND) 14-12, 11-0, 11-3 (27m)
[4] Nour El Tayeb (EGY) bt Cyrielle Peltier (FRA) 11-2, 11-8, 11-5 (17m)
[17/32] Sarah Cardwell (AUS) bt Saumya Karki (IND) 6-11, 11-8, 8-11, 14-12, 11-9 (50m)
[17/32] Millie Tomlinson (ENG) bt Ilona Lagerweij (NED) 11-3, 11-0, 11-6 (22m)
[9/16] Samantha Cornett (CAN) bt Cheyna Tucker (RSA) 11-8, 11-7, 11-2 (20m)
[9/16] Salma Hany (EGY) bt Caroline Sayegh (GER) 11-2, 11-5, 13-11 (28m)
[17/32] Liu Tsz-Ling (HKG) bt Robyn Baptiste (RSA) 11-3, 11-6, 11-0 (18m)
[17/32] Rachael Goh (MAS) bt Harita Omprakash (IND) 11-9, 7-11, 11-4, 11-4 (31m)
[7] Olivia Blatchford (USA) bt Jennie Lindstrom (SWE) 11-2, 11-2, 12-10 (16m)
[8] Maria Toor Pakay (PAK) bt Rheanne Niebling (AUS) 11-4, 11-8, 11-6 (21m)
Surbhi Misra (IND) bt [17/32] Lisa-Marie Sedlmeier (GER) 11-2, 11-6, 11-6 (18m)
Elizabeth Eyre (USA) bt [17/32] Tan Yan Xin (MAS) 10-12, 11-7, 11-8, 12-10 (35m)
[9/16] Kimberley Hay (ENG) bt Nada Elkalaawy (EGY) 9-11, 11-1, 11-5, 11-9 (22m)
[9/16] Kanzy Emad El-Defrawy (EGY) bt Aparajitha Balamurukan (IND) 11-4, 11-4, 11-5 (17m)
Amanda Landers-Murphy (NZL) bt [17/32] Melissa Alves (FRA) 11-5, 11-5, 11-5 (20m)
[17/32] Amanda Sobhy (USA) bt Harriet Ingham (ENG) 11-4, 11-4, 11-4 (20m)
[3] Laura Gemmell (CAN) bt Shivangi Paranjpe (IND) 11-6, 11-6, 11-5 (21m)
[6] Low Wee Nee (MAS) bt Damindhi Mudiyanselagie (SRI) 11-8, 11-5, 11-3 (18m)
Carmen Lee (HKG) bt [17/32] Tamika Saxby (AUS) 11-9, 13-15, 12-10, 11-7 (39m)
Emma Millar (NZL) bt [17/32] Rachael Chadwick (ENG) 9-11, 9-11, 11-6, 11-3, 13-11 (41m)
[9/16] Nour El Sherbini (EGY) bt Mao Shihui (SIN) 11-6, 10-12, 11-6, 11-4 (38m)
[9/16] Anwesha Reddy (IND) bt Danielle Letourneau (CAN) 11-6, 7-11, 12-10, 11-5 (27m)
[17/32] Carrie Ramsey (ENG) bt Zoya Khalid (PAK) 13-11, 5-11, 13-11, 11-7 (50m)
[17/32] Catalina Pelaez (COL) bt Megan Craig (NZL) 11-8, 11-3, 11-4 (19m)
[2] Heba El Torky (EGY) bt Alexis Saunders (USA) 11-5, 11-1, 11-4 (17m)