10:34 pm
22 Feb 2019

Men's AJ Bell British National Championship 2019, University of Nottingham, Nottingham, England

Actions:    Show history

12 - 17 February 2019

Official event website

Final:
[1] James Willstrop (ENG) bt [2] Daryl Selby (ENG) 11-5, 7-11, 11-5, 11-7 (60m)
 
Semi-finals:
[1] James Willstrop (ENG) bt [5] Greg Lobban (SCO) 9-11, 12-10, 11-6, 11-3 (56m)
[2] Daryl Selby (ENG) bt [7] Adrian Waller (ENG) 8-11, 6-11, 11-7, 11-5, 11-6 (77m)
 
Quarter-finals:
[1] James Willstrop (ENG) bt [8] Nathan Lake (ENG) 11-4, 11-3, 11-8 (30m)
[5] Greg Lobban (SCO) bt Richie Fallows (ENG) 11-5, 13-11, 12-10 (49m)
[7] Adrian Waller (ENG) bt [4] Tom Richards (ENG) 11-4, 7-11, 17-15, 11-3 (57m)
[2] Daryl Selby (ENG) bt [6] Chris Simpson (ENG) 7-11, 11-8, 12-14, 11-3, 11-8 (98m)
 
1st round:
[1] James Willstrop (ENG) bt [Q] Harry Falconer (ENG) 11-2, 11-2, 11-2 (22m)
[8] Nathan Lake (ENG) bt Robert Downer (ENG) 11-1, 11-4, 11-0 (31m)
[5] Greg Lobban (SCO) bt [Q] Nick Wall (ENG) 11-8, 11-9, 11-8 (40m)
Richie Fallows (ENG) bt [LL] Josh Owen (ENG) 11-4, 13-11, 11-7 (28m)
[4] Tom Richards (ENG) bt Patrick Rooney (ENG) 7-11, 6-11, 11-2, 11-6, 11-4 (46m)
[7] Adrian Waller (ENG) bt [Q] Mark Fuller (ENG) 11-6, 11-7, 11-5 (51m)
[6] Chris Simpson (ENG) bt Joshua Masters (ENG) 11-7, 11-6, 8-11, 11-9 (51m)
[2] Daryl Selby (ENG) bt [Q] Rory Stewart (SCO) 9-11, 12-14, 11-6, 11-9, 11-8 (87m)
 
Qualifying finals:
Rory Stewart (SCO) bt Robert Dadds (ENG) 11-2, 11-5, 11-9 (22m)
Harry Falconer (ENG) bt Sam Todd (ENG) 11-6, 7-11, 11-8, 11-9 (43m)
Mark Fuller (ENG) bt Fergus Richards (SCO) 11-3, 8-11, 11-8, 11-13, 11-7 (66m)
Nick Wall (ENG) bt Josh Owen (ENG) 10-12, 2-11, 11-6, 11-4, 11-6 (41m)
 
3rd qualifying round:
Rory Stewart (SCO) bt Jayden Gough (WAL) 14-16, 11-2, 11-6, 11-5 (46m)
Robert Dadds (ENG) bt Samuel Hay (ENG) 11-8, 11-3, 11-7 (30m)
Harry Falconer (ENG) bt Martin Ross (SCO) 11-5, 11-7, 11-5 (27m)
Sam Todd (ENG) bt Gbenga Adeyi (ENG) 11-8, 11-5, 11-6 (23m)
Mark Fuller (ENG) bt Carlton Oldham (ENG) 11-9, 11-4, 11-3 (24m)
Fergus Richards (SCO) bt Benjamin Sockett (ENG) 11-4, 11-3, 11-7 (26m)
Nick Wall (ENG) bt Simon Herbert (ENG) 11-8, 11-8, 11-2 (27m)
Josh Owen (ENG) bt Michael Andrews (ENG) 15-13, 11-4, 11-8 (27m)
 
2nd qualifying round:
Rory Stewart (SCO) bt Ben Smith (ENG) 13-11, 11-4, 11-4 (25m)
Jayden Gough (WAL) bt Matthew Bolt (ENG) 11-5, 11-2, 12-14, 11-1 (32m)
Samuel Hay (ENG) bt Robert Thirst (ENG) 11-6, 11-4, 11-5 (24m)
Robert Dadds (ENG) bt Richard King (ENG) 11-4, 11-4, 11-4 (21m)
Harry Falconer (ENG) bt Tom Bamford (ENG) 11-3, 11-5, 6-11, 11-4 (29m)
Martin Ross (SCO) bt Tom Bailey (ENG) 11-5, 11-3, 12-10 (36m)
Gbenga Adeyi (ENG) bt Josh Hall (ENG) 11-2, 11-4, 11-8 (18m)
Sam Todd (ENG) bt Adam Turner (ENG) 11-4, 11-4, 11-6 (24m)
Mark Fuller (ENG) bt Oscar Hill (IOM) 11-1, 11-1, 11-4 (21m)
Carlton Oldham (ENG) bt James Wilkinson (ENG) 11-8, 12-10, 11-6 (30m)
Benjamin Sockett (ENG) bt Mark Toseland (ENG) 11-7, 11-0, 13-11 (23m)
Fergus Richards (SCO) bt Nick Ratnarajah (ENG) 11-7, 11-2, 11-8 (26m)
Nick Wall (ENG) bt Luke Halliwell (ENG) 11-0, 11-0, 11-1 (13m)
Simon Herbert (ENG) bt Luke van den Berg (RSA) 11-3, 11-2, 11-3 (17m)
Josh Owen (ENG) bt Bryn Turk (ZIM) 11-3, 11-1, 11-6 (16m)
Michael Andrews (ENG) bt Adam Pritchard (ENG) 11-9, 11-4, 11-5 (21m)
 
1st qualifying round:
Ben Smith (ENG) bt Lewis Anderson (ENG) 11-8, 13-11, 5-11, 11-9 (38m)
Gbenga Adeyi (ENG) bt Paul Broadberry (ENG) 11-7, 9-11, 11-8, 11-3 (33m)