11:35 pm
22 Feb 2019

Women's Pan American Team Championship 2018, South Sound Squash Club, Georgetown, Cayman Islands

Actions:    Show history

30 August - 1 September 2018

Official event website

Final:
[1] USA bt [2] CANADA 2/0  
Sabrina Sobhy bt Hollie Naughton 11-8, 11-3, 11-5 (25m)
Amanda Sobhy bt Samantha Cornett 11-6, 11-6, 11-5 (26m)
Haley Mendez v Danielle Letourneau (match withdrawn)
 
3rd place:
[3/4] COLOMBIA & [3/4] MEXICO  
 
5th place play-off:
[5/8] CHILE bt [5/8] GUYANA 2/0  
Anita Pinto bt Mary Fung-A-Fat 12-10, 11-5, 11-8 (24m)
Giselle Delgado bt Nicolette Fernandes 11-7, 11-4, 9-11, 7-11, 12-10
Camila Gallegos v Taylor Fernandes (match withdrawn)
 
7th place play-off:
[5/8] ARGENTINA bt [5/8] BRAZIL 2/1  
Antonella Falcione bt Juliana Pereira 11-7, 11-2, 11-4 (25m)
Fernanda Rocha lost to Thaisa Serafini 6-11, 9-11, 11-5, 7-11 (44m)
Pilar Etchechoury bt Giovanna Veiga 11-9, 11-3, 11-4 (25m)
 
9th place play-off:
ECUADOR bt CAYMAN ISLANDS 2/1  
Maria Caridad Buenano bt Samantha Hennings 11-3, 11-8, 11-8 (23m)
Maria Paula Moya Lopez lost to Marlene West 6-11, 6-11, 8-11 (24m)
Rafaela Albuja bt Eilidh Bridgeman 8-11, 11-7, 7-11, 11-3, 11-9 (49m)
 
11th place play-off:
BERMUDA bt BARBADOS 2/0  
Laura Robinson bt Sumairaa Suleman 11-8, 11-5, 11-7
Emma Keane bt Jada Smith-Padmore 11-13, 11-8, 11-8, 11-5
Alexandra Furtado v Jodi Smith-Padmore (match withdrawn)
 
13th place play-off:
EL SALVADOR bt GUATEMALA 2/1  
Andrea Echeverria bt María Fernanda Pinot 6-11, 11-7, 11-7, 11-9 (32m)
Alexia Echeverria lost to Winifer Bonilla 3-11, 8-11, 6-11 (20m)
Erika Parker bt Libsy Dayana Cardona Paz 11-1, 11-3, 11-3 (11m)
*****
Semi-finals:
[1] USA bt [3/4] COLOMBIA 2/0  
Amanda Sobhy bt Catalina Pelaez 11-5, 11-3, 11-5 (26m)
Sabrina Sobhy bt Laura Tovar 11-2, 6-11, 11-2, 11-5 (28m)
Haley Mendez v Maria Tovar Perez (match withdrawn)
[2] CANADA bt [3/4] MEXICO 2/0  
Samantha Cornett bt Diana Garcia 11-5, 11-4, 4-11, 11-6 (38m)
Hollie Naughton bt Karla Urrutia 11-7, 11-6, 11-8 (32m)
Danielle Letourneau v Dina Anguiano Gomez (match withdrawn)
 
5th - 8th place play-offs:
[5/8] GUYANA bt [5/8] BRAZIL 3/0  
Nicolette Fernandes bt Thaisa Serafini 11-2, 11-4, 11-1
Mary Fung-A-Fat bt Juliana Pereira 11-6, 11-8, 11-5
Taylor Fernandes bt Giovanna Veiga 11-8, 11-4 (14m)
[5/8] CHILE bt [5/8] ARGENTINA 2/0  
Giselle Delgado bt Fernanda Rocha 10-12, 11-5, 11-7, 11-3 (37m)
Anita Pinto bt Antonella Falcione 6-11, 11-4, 11-7, 11-7 (30m)
Camila Gallegos v Pilar Etchechoury (match withdrawn)
 
9th - 12th place play-offs:
ECUADOR bt BARBADOS 3/0  
Maria Caridad Buenano bt Sumairaa Suleman 11-4, 11-7, 11-6 (19m)
Maria Paula Moya Lopez bt Jada Smith-Padmore 11-7, 11-3, 11-4 (20m)
Rafaela Albuja bt Jodi Smith-Padmore 11-7, 13-11 (13m)
CAYMAN ISLANDS bt BERMUDA 3/0  
Samantha Hennings bt Laura Robinson 11-6, 11-6, 11-3 (20m)
Marlene West bt Emma Keane 11-3, 11-4, 11-7 (19m)
Eilidh Bridgeman bt Alexandra Furtado 11-7, 11-1 (12m)
*****
Quarter-finals:
[1] USA bt [5/8] BRAZIL 3/0  
Amanda Sobhy bt Juliana Pereira 11-2, 11-3, 11-3 (15m)
Haley Mendez bt Karen Redfern 11-6, 12-10, 11-6 (24m)
Marina Stefanoni bt Giovanna Veiga 11-5, 11-6 (11m)
[3/4] COLOMBIA bt [5/8] GUYANA 2/1  
Catalina Pelaez lost to Nicolette Fernandes 8-11, 6-11, 10-12 (32m)
Laura Tovar bt Mary Fung-A-Fat 11-4, 11-7, 11-4 (23m)
Maria Tovar Perez bt Ashley Khalil 11-7, 11-4, 11-2 (23m)
[3/4] MEXICO bt [5/8] CHILE 2/0  
Samantha Teran bt Camila Gallegos 11-2, 11-2, 11-7 (16m)
Diana Garcia bt Dafna Oppenheimere 11-3, 11-1
[2] CANADA bt [5/8] ARGENTINA 2/0  
Samantha Cornett bt Fernanda Rocha 11-4, 11-4, 11-1 (19m)
Hollie Naughton bt Pilar Etchechoury 11-5, 11-5, 11-2 (22m)
Nikki Todd v Camila Grasso (match withdrawn)
 
9th - 16th place play-offs:
BARBADOS bye  
ECUADOR bt EL SALVADOR 2/0  
Maria Paula Moya Lopez bt Alexia Echeverria 11-9, 11-5, 10-12, 12-10 (30m)
Maria Caridad Buenano bt Andrea Echeverria 11-4, 4-11, 7-11, 11-3, 11-4 (41m)
Rafaela Albuja v Erika Parker (match withdrawn)
BERMUDA bt GUATEMALA 2/1  
Emma Keane lost to Winifer Bonilla 3-11, 2-11, 1-11 (16m)
Laura Robinson bt María Fernanda Pinot 6-11, 11-5, 11-13, 11-6, 11-7 (35m)
Alexandra Furtado bt Libsy Dayana Cardona Paz 8-11, 13-11, 15-13, 10-12, 11-9 (47m)
CAYMAN ISLANDS bye  
*****
Last sixteen round:
[1] USA bye  
[5/8] BRAZIL bt BARBADOS 3/0  
Thaisa Serafini bt Jada Smith-Padmore 11-3, 11-3, 11-2 (16m)
Karen Redfern bt Jodi Smith-Padmore 11-5, 11-2, 11-2 (14m)
Juliana Pereira bt Sumairaa Suleman 11-6, 11-2 (11m)
[5/8] GUYANA bt ECUADOR 2/0  
Nicolette Fernandes bt Maria Paula Moya Lopez 11-6, 11-5, 11-9 (28m)
Taylor Fernandes bt Rafaela Albuja 11-6, 11-9, 7-11, 11-6 (31m)
Mary Fung-A-Fat v Maria Caridad Buenano (match withdrawn)
[3/4] COLOMBIA bt EL SALVADOR 2/0  
Laura Tovar bt Alexia Echeverria 11-8, 11-5, 13-11 (17m)
Lucia Bautista Sarmiento bt Erika Parker 11-3, 11-2, 9-11, 11-7 (33m)
Maria Tovar Perez v Andrea Echeverria (match withdrawn)
[3/4] MEXICO bt BERMUDA 2/0  
Samantha Teran bt Emma Keane 11-4, 11-4, 11-7
Dina Anguiano Gomez bt Alexandra Furtado 11-1, 11-0, 11-1
Diana Garcia v Laura Robinson (match withdrawn)
[5/8] CHILE bt GUATEMALA 2/0  
Giselle Delgado bt Winifer Bonilla 11-7, 11-1, 11-5 (19m)
Camila Gallegos bt Libsy Dayana Cardona Paz 11-6, 11-3, 11-4 (17m)
Anita Pinto v María Fernanda Pinot (match withdrawn)
[5/8] ARGENTINA bt CAYMAN ISLANDS 2/1  
Fernanda Rocha lost to Marlene West 12-14, 7-11, 6-11 (26m)
Pilar Etchechoury bt Eilidh Bridgeman 11-3, 11-3, 11-3 (23m)
Antonella Falcione bt Samantha Hennings 11-7, 11-4, 11-4 (19m)
[2] CANADA bye