8:47 am
17 Dec 2018

Men's Pan American Team Championship 2018, South Sound Squash Club, Georgetown, Cayman Islands

Actions:    Show history

30 August - 1 September 2018

Official event website

Final:
[3/4] MEXICO bt [3/4] COLOMBIA 2/0  
Alfredo Avila bt Juan Camilo Vargas 11-6, 11-8, 11-5 (30m)
Cesar Salazar bt Miguel Angel Rodriguez 11-9, 11-7, 11-3 (39m)
Leonel Cardenas v Edgar Ramirez (match withdrawn)
 
3rd place:
[1] USA & [2] CANADA  
 
5th place play-off:
[5/8] PERU bt [5/8] BRAZIL 2/0  
Alonso Escudero bt Vini Rodrigues 11-7, 11-6, 7-11, 8-11, 11-6 (66m)
Diego Elias bt Diego Gobbi 11-8, 11-7, 11-3 (25m)
Andres Duany v Pedro Mometto (match withdrawn)
 
7th place play-off:
[5/8] ARGENTINA bt [5/8] JAMAICA 2/0  
Leandro Romiglio bt Bruce Burrowes 11-7, 11-3, 11-7 (26m)
Robertino Pezzota bt Lewis Walters 11-5, 8-11, 11-9, 11-6 (45m)
Rodrigo Obregón v Julian Morrison (match withdrawn)
 
9th place play-off:
GUATEMALA bt EL SALVADOR 2/1  
Mauricio Sedano lost to Byron García 11-5, 3-11, 11-8, 9-11, 9-11 (43m)
Josue Enriquez bt Ernesto Molina 11-7, 3-11, 11-5, 11-8 (40m)
Ricardo Toscano bt Jose Andres Lopez 11-6, 8-11, 4-11, 13-11, 11-8 (72m)
 
11th place play-off:
CHILE bt BERMUDA 2/0  
Max Camiruaga bt Micah Franklin 11-7, 11-13, 11-8, 5-11, 11-9 (64m)
Jaime Pinto bt Noah Browne 11-9, 11-4, 11-8 (30m)
Sebastian Gallegos v Nicholas Kyme (match withdrawn)
 
13th place play-off:
PARAGUAY bt CAYMAN ISLANDS 2/0  
Nicolas Caballero bt Jacob Kelly 7-11, 11-7, 11-9, 11-7 (31m)
Francesco Marcantonio bt Cameron Stafford 16-14, 13-11, 11-6 (32m)
Esteban Casarino v Julian Jervis (match withdrawn)
 
15th place play-off:
GUYANA bt BRITISH VIRGIN ISLANDS 2/1  
Richard Chin bt Michael Adamson 11-5, 11-2, 11-5 (21m)
Sunil Seth lost to Joe Chapman 0-1 ret.
Jason-Ray Khalil bt Neville Sorrentino 11-2, 11-2, 11-4 (18m)
 
17th place play-off:
BARBADOS bye  
*****
Semi-finals:
[3/4] MEXICO bt [1] USA 2/0  
Cesar Salazar bt Todd Harrity 11-8, 11-7, 8-11, 11-5 (55m)
Alfredo Avila bt Chris Hanson 11-6, 11-5, 11-5 (35m)
Leonel Cardenas v Timothy Brownell (match withdrawn)
[3/4] COLOMBIA bt [2] CANADA 2/0  
Miguel Angel Rodriguez bt Andrew Schnell 11-6, 12-10, 11-7 (37m)
Juan Camilo Vargas bt Nick Sachvie 9-11, 11-9, 11-8, 11-4 (64m)
Edgar Ramirez v Michael McCue (match withdrawn)
 
5th - 8th place play-offs:
[5/8] BRAZIL bt [5/8] JAMAICA 3/0  
Diego Gobbi bt Christopher Binnie 7-11, 11-3, 6-11, 11-1, 11-9 (53m)
Pedro Mometto bt Lewis Walters 11-4, 11-6, 11-4 (23m)
Rafael Alarcon bt Bruce Burrowes 13-11, 11-9 (19m)
[5/8] PERU bt [5/8] ARGENTINA 2/0  
Diego Elias bt Robertino Pezzota 11-5, 11-7, 11-3 (32m)
Alonso Escudero bt Gonzalo Miranda 6-11, 11-3, 11-5, 11-4 (49m)
Andres Duany v Rodrigo Obregón (match withdrawn)
 
9th - 12th place play-offs:
EL SALVADOR bt CHILE 2/0  
Ernesto Molina bt Sebastian Gallegos 11-6, 11-2, 11-5 (26m)
Israel Ernesto Abrego bt Max Camiruaga 11-9, 11-9, 9-11, 11-6 (44m)
Byron García v Rafael Allendes (match withdrawn)
GUATEMALA bt BERMUDA 2/0  
Alejandro Enriquez bt Micah Franklin 11-13, 8-11, 11-9, 11-9, 11-7 (97m)
Josue Enriquez bt Noah Browne 11-9, 8-11, 11-6, 11-6 (26m)
Mauricio Sedano v Nicholas Kyme (match withdrawn)
 
13th - 16th place play-offs:
CAYMAN ISLANDS bt GUYANA 2/1  
Jacob Kelly bt Jason-Ray Khalil 10-12, 11-6, 9-11, 11-3, 11-4 (50m)
Cameron Stafford lost to Sunil Seth 10-12, 5-11, 10-12 (33m)
Julian Jervis bt Nyron Joseph 11-5, 11-4, 11-3 (26m)
PARAGUAY bt BRITISH VIRGIN ISLANDS 2/1  
Nicolas Caballero bt Michael Adamson 11-6, 11-0, 11-4
Francesco Marcantonio lost to Joe Chapman 13-11, 6-11, 6-11, 6-11 (43m)
Esteban Casarino bt Neville Sorrentino 11-6, 11-1, 11-1 (15m)
*****
Quarter-finals:
[1] USA bt [5/8] BRAZIL 2/0  
Todd Harrity bt Diego Gobbi 11-2, 11-6, 11-7 (35m)
Andrew Douglas bt Vini Rodrigues 11-3, 9-11, 11-9, 11-3 (45m)
Timothy Brownell v Pedro Mometto (match withdrawn)
[3/4] MEXICO bt [5/8] JAMAICA 2/0  
Cesar Salazar bt Christopher Binnie 11-4, 11-7, 11-5 (32m)
Alfredo Avila bt Lewis Walters 11-4, 11-7, 11-3 (33m)
Leonel Cardenas v Bruce Burrowes (match withdrawn)
[3/4] COLOMBIA bt [5/8] ARGENTINA 2/0  
Miguel Angel Rodriguez bt Robertino Pezzota 11-4, 14-12, 11-2 (25m)
Juan Camilo Vargas bt Leandro Romiglio 9-11, 3-11, 11-8, 11-6, 11-6 (66m)
Edgar Ramirez v Gonzalo Miranda (match withdrawn)
[2] CANADA bt [5/8] PERU 2/1  
Andrew Schnell lost to Diego Elias 3-11, 8-11, 7-11 (26m)
Shawn Delierre bt Alonso Escudero 12-10, 11-8, 11-5 (52m)
Nick Sachvie bt Andres Duany 11-5, 11-1, 11-4 (31m)
 
9th - 16th place play-offs:
CHILE bt CAYMAN ISLANDS 2/0  
Jaime Pinto bt Cameron Stafford 11-8, 11-4, 11-8
Max Camiruaga bt Jacob Kelly 11-8, 11-8, 11-13, 11-8 (50m)
Sebastian Gallegos v Julian Jervis (match withdrawn)
EL SALVADOR bt GUYANA 2/0  
Israel Ernesto Abrego bt Sunil Seth 11-6, 11-3, 11-7 (25m)
Ernesto Molina bt Richard Chin 9-11, 11-6, 11-9, 11-7 (41m)
Byron García v Jason-Ray Khalil (match withdrawn)
BERMUDA bt BRITISH VIRGIN ISLANDS 2/0  
Noah Browne bt Joe Chapman 11-8, 7-11, 11-5, 11-7 (46m)
Micah Franklin bt Michael Adamson 11-3, 11-3, 11-0 (24m)
Nicholas Kyme v Neville Sorrentino (match withdrawn)
GUATEMALA bt PARAGUAY 2/0  
Josue Enriquez bt Francesco Marcantonio 8-11, 11-6, 11-9, 11-8 (67m)
Alejandro Enriquez bt Nicolas Caballero 11-2, 11-3, 11-8 (31m)
Mauricio Sedano v Esteban Casarino (match withdrawn)
*****
Last sixteen round:
[1] USA bt CHILE 3/0  
Chris Hanson bt Max Camiruaga 11-2, 11-7, 11-7 (32m)
Timothy Brownell bt Rafael Allendes 11-4, 11-3, 11-3 (32m)
Andrew Douglas bt Sebastian Gallegos 11-9, 2-11, 11-5 (27m)
[5/8] BRAZIL bt CAYMAN ISLANDS 2/0  
Vini Rodrigues bt Cameron Stafford 11-4, 13-11, 12-10 (27m)
Rafael Alarcon bt Julian Jervis 11-7, 11-8, 11-9
Pedro Mometto v Jacob Kelly (match withdrawn)
[5/8] JAMAICA bt GUYANA 3/0  
Christopher Binnie bt Sunil Seth 11-6, 11-7, 12-10 (35m)
Bruce Burrowes bt Nyron Joseph 11-2, 11-3, 8-11, 11-9 (41m)
Lewis Walters bt Jason-Ray Khalil 11-5, 11-9 (19m)
[3/4] MEXICO bt EL SALVADOR 2/0  
Cesar Salazar bt Ernesto Molina 11-8, 11-6, 11-2 (26m)
Jorge Gomez bt Jose Andres Lopez 11-4, 11-3, 11-3 (23m)
Leonel Cardenas v Byron García (match withdrawn)
[3/4] COLOMBIA bt BRITISH VIRGIN ISLANDS 3/0  
Juan Camilo Vargas bt Joe Chapman 11-6, 11-6, 11-4 (25m)
Erick Herrera bt Neville Sorrentino 11-2, 11-6, 11-5 (15m)
Edgar Ramirez bt Michael Adamson 11-1, 11-4 (13m)
[5/8] ARGENTINA bt BERMUDA 2/0  
Robertino Pezzota bt Noah Browne 11-3, 11-7, 11-9 (31m)
Gonzalo Miranda bt Nicholas Kyme 14-12, 11-4, 11-1 (26m)
Leandro Romiglio v Micah Franklin (match withdrawn)
[5/8] PERU bt GUATEMALA 2/0  
Diego Elias bt Josue Enriquez 11-8, 11-1, 11-2 (24m)
Andres Duany bt Mauricio Sedano 11-6, 11-4, 5-11, 11-3 (48m)
Alonso Escudero v Alejandro Enriquez (match withdrawn)
[2] CANADA bt PARAGUAY 2/0  
Andrew Schnell bt Francesco Marcantonio 11-4, 4-11, 11-5, 11-8 (46m)
Michael McCue bt Esteban Casarino 11-3, 11-3, 11-2 (31m)
Nick Sachvie v Nicolas Caballero (match withdrawn)
*****
Qualifying rounds - Pool A:
CHILE bt BARBADOS 2/0  
Jaime Pinto bt Shawn Simpson 11-7, 11-0, 11-8 (25m)
Sebastian Gallegos bt Rhett Cumberbatch 11-4, 11-5, 11-3 (23m)
Max Camiruaga v Khamal Cumberbatch (match withdrawn)
Final positions: 1 Chile, 2 Barbados