1:50 pm
17 Oct 2018

Men's Dunlop British National Championship 2018, National Squash Centre, Manchester, England

Actions:    Show history

13 - 18 February 2018

Official event website

Final:
[1] Nick Matthew (Yorks) bt [2] James Willstrop (Yorks) 11-7, 12-10, 8-11, 11-6 (69m)
 
Semi-finals:
[1] Nick Matthew (Yorks) bt [5/8] Chris Simpson (Yorks) 6-11, 11-2, 11-9, 11-6 (64m)
[2] James Willstrop (Yorks) bt [3/4] Daryl Selby (Essex) 11-9, 11-4, 11-2 (35m)
 
Quarter-finals:
[1] Nick Matthew (Yorks) bt [5/8] Joshua Masters (Kent) 11-7, 11-5, 11-5 (36m)
[5/8] Chris Simpson (Yorks) bt [3/4] Greg Lobban (Scotland) 11-8, 11-1, 11-6 (35m)
[3/4] Daryl Selby (Essex) bt [Q] Emyr Evans (Wales) 11-9, 11-9, 11-8 (38m)
[2] James Willstrop (Yorks) bt Richie Fallows (Essex) 6-11, 11-5, 11-5, 11-7 (49m)
 
1st round:
[1] Nick Matthew (Yorks) bt [Q] Patrick Rooney (Merseyside) 11-7, 11-5, 11-9 (46m)
[5/8] Joshua Masters (Kent) bt [Q] Charlie Lee (Surrey) 11-6, 11-8, 11-7 (36m)
[5/8] Chris Simpson (Yorks) bt George Parker (Leics) 11-6, 11-7, 11-9 (50m)
[3/4] Greg Lobban (Scotland) bt Adam Murrills (Cheshire) 12-10, 6-11, 5-11, 11-8, 11-7 (68m)
[3/4] Daryl Selby (Essex) bt [LL] Matthew Parks (Lancs) 11-1, 11-4, 11-7 (17m)
[Q] Emyr Evans (Wales) bt [5/8] Peter Creed (Wales) 15-13, 11-4 ret. (29m)
Richie Fallows (Essex) bt [5/8] Ben Coleman (Essex) 11-5, 11-5, 11-9 (51m)
[2] James Willstrop (Yorks) bt [Q] Lyell Fuller (Devon) 11-7, 11-2, 11-6 (35m)
 
Qualifying finals:
Lyell Fuller (Devon) bt Rory Stewart (Scotland) 11-9, 14-12, 20-18 (67m)
Charlie Lee (Surrey) bt Kyle Finch (Hants) 11-3, 11-7, 11-3 (36m)
Emyr Evans (Wales) bt Julian Tomlinson (Lancs) 11-7, 11-4, 12-10 (50m)
Patrick Rooney (Merseyside) bt Matthew Parks (Lancs) 11-7, 11-2, 11-2 (16m)
 
3rd qualifying round:
Lyell Fuller (Devon) bt Arron Ken (Merseyside) 11-4, 11-2, 11-3 (18m)
Rory Stewart (Scotland) bt Oliver Rawlins (Worcs) 11-7, 11-6, 11-8 (35m)
Kyle Finch (Hants) bt Mike Lowrey (Cumbria) 11-3, 11-3, 11-3 (20m)
Charlie Lee (Surrey) bt Nick Wall (Yorks) 11-7, 11-6, 11-4 (30m)
Emyr Evans (Wales) bt Charlie Cowie (Lancs) 11-0, 11-6, 11-6 (27m)
Julian Tomlinson (Lancs) bt Robert Dadds (Cambs) 11-6, 11-4, 11-7 (31m)
Matthew Parks (Lancs) bt Stuart George (Scotland) w/o
Patrick Rooney (Merseyside) bt Richard King (Avon) 11-8, 11-0, 11-3 (22m)
 
2nd qualifying round:
Lyell Fuller (Devon) bye
Arron Ken (Merseyside) bt Robert Thirst (Norfolk) 8-11, 11-2, 9-11, 11-8, 11-4 (45m)
Oliver Rawlins (Worcs) bt Josh Owen (Warwicks) w/o
Rory Stewart (Scotland) bt Simon Herbert (Leics) 11-9, 12-10, 11-7 (27m)
Kyle Finch (Hants) bt Matthew Sidaway (Lancs) 8-11, 11-6, 11-1, 11-9 (33m)
Mike Lowrey (Cumbria) bt Brad Garrett (ENG) 11-4, 11-5, 11-1 (18m)
Nick Wall (Yorks) bt Elliott Morris Devred (Wales) 11-6, 11-7, 11-7 (27m)
Charlie Lee (Surrey) bt Chris Ogden (Cheshire) 11-1, 11-2, 11-0 (17m)
Emyr Evans (Wales) bt Josh Taylor (Leics) 11-7, 11-4, 12-10 (42m)
Charlie Cowie (Lancs) bt Dylan Martens (Northants) 11-5, 11-6, 11-3 (22m)
Julian Tomlinson (Lancs) bt Luke Parker (Leics) 12-14, 11-5, 11-4, 11-8 (61m)
Robert Dadds (Cambs) bt Ben Smith (Lincs) 11-9, 8-11, 8-11, 11-2, 11-8 (44m)
Stuart George (Scotland) bt Kevin Moran (Scotland) w/o
Matthew Parks (Lancs) bt Alex Gould (Merseyside) 7-11, 11-6, 10-12, 11-7, 12-10 (40m)
Richard King (Avon) bt Steve Mason (Cambs) 9-11, 11-4, 11-3, 11-8 (39m)
Patrick Rooney (Merseyside) bt Liam Gutcher (Northumbria) 11-4, 11-5, 11-5 (27m)
 
1st qualifying round:
Lyell Fuller (Devon) bye
Arron Ken (Merseyside) bt Daniel Wells (Lincs) 11-7, 7-11, 8-11, 13-11, 11-7 (51m)
Robert Thirst (Norfolk) bt Harry Anderson (Yorks) w/o
Josh Owen (Warwicks) bye
Oliver Rawlins (Worcs) bye
Simon Herbert (Leics) bt Nick Parks (Cheshire) 11-8, 11-9, 11-7 (21m)
Rory Stewart (Scotland) bye
Kyle Finch (Hants) bye
Matthew Sidaway (Lancs) bt Oliver Horton (Essex) 11-7, 11-9, 11-5 (20m)
Mike Lowrey (Cumbria) bye
Brad Garrett (ENG) bt Martin Ross (Scotland) w/o
Nick Wall (Yorks) bye
Elliott Morris Devred (Wales) bye
Chris Ogden (Cheshire) bt Sam Todd (Yorks) w/o
Charlie Lee (Surrey) bye
Emyr Evans (Wales) bye
Josh Taylor (Leics) bt Carlton Oldham (Lancs) 11-7, 11-2, 11-5 (21m)
Charlie Cowie (Lancs) bye
Dylan Martens (Northants) bye
Julian Tomlinson (Lancs) bye
Luke Parker (Leics) bt Cai Younger (Northumbria) 8-11, 11-0, 11-3, 11-8 (32m)
Ben Smith (Lincs) bt Oliver Harris (Cheshire) w/o
Robert Dadds (Cambs) bye
Kevin Moran (Scotland) bye
Stuart George (Scotland) bye
Alex Gould (Merseyside) bye
Matthew Parks (Lancs) bye
Steve Mason (Cambs) bye
Richard King (Avon) bye
Liam Gutcher (Northumbria) bt Youssef Abdalla (Essex) w/o
Patrick Rooney (Merseyside) bye