6:51 pm
18 Nov 2018

Men's Commonwealth Games 2018, Oxenford Studios, Gold Coast, Australia

Commonwealth Games

Actions:    Show history

5 - 9 April 2018

Official event website

Final:
[4] James Willstrop (ENG) bt [2] Paul Coll (NZL) 11-9, 11-4, 11-6 (47m)
 
Third place play-off:
[12] Nafiizwan Adnan (MAS) bt [11] Joel Makin (WAL) 11-7, 6-11, 9-11, 11-4, 11-5 (81m)
 
Semi-finals:
[4] James Willstrop (ENG) bt [12] Nafiizwan Adnan (MAS) 11-6, 12-10, 11-4 (49m)
[2] Paul Coll (NZL) bt [11] Joel Makin (WAL) 6-11, 9-11, 11-9, 11-2, 11-8 (106m)
 
Quarter-finals:
[12] Nafiizwan Adnan (MAS) bt [1] Nick Matthew (ENG) 11-7, 6-11, 12-10, 4-11, 11-6 (81m)
[4] James Willstrop (ENG) bt [7] Cameron Pilley (AUS) 7-11, 12-10, 7-11, 11-6, 11-6 (95m)
[11] Joel Makin (WAL) bt [8] Alan Clyne (SCO) 11-9, 4-11, 8-11, 11-8, 12-10 (99m)
[2] Paul Coll (NZL) bt [5] Daryl Selby (ENG) 11-5, 11-9, 7-11, 11-5 (77m)
 
3rd round:
[1] Nick Matthew (ENG) bt [16] Vikram Malhotra (IND) 11-6, 8-11, 11-6, 11-6 (43m)
[12] Nafiizwan Adnan (MAS) bt [6] Ryan Cuskelly (AUS) w/o
[7] Cameron Pilley (AUS) bt Lewis Walters (JAM) 11-3, 11-4, 11-8 (38m)
[4] James Willstrop (ENG) bt [10] Campbell Grayson (NZL) 11-8, 6-11, 11-7, 11-7 (70m)
[11] Joel Makin (WAL) bt Christopher Binnie (JAM) 11-4, 11-5, 11-2 (32m)
[8] Alan Clyne (SCO) bt Rex Hedrick (AUS) 11-7, 11-3, 11-7 (47m)
[5] Daryl Selby (ENG) bt [9] Greg Lobban (SCO) 11-6, 11-2, 6-11, 11-7 (55m)
[2] Paul Coll (NZL) bt Ivan Yuen (MAS) 11-5, 11-6, 11-4 (39m)
 
2nd round:
[1] Nick Matthew (ENG) bt Ian Rukunya (UGA) 11-2, 11-6, 11-2 (20m)
[16] Vikram Malhotra (IND) bt Xavier Koenig (MRI) 11-4, 11-3, 11-0 (16m)
[12] Nafiizwan Adnan (MAS) bt Evan Williams (NZL) 7-11, 11-5, 11-8, 11-6 (50m)
[6] Ryan Cuskelly (AUS) bt Othneil Bailey (SVG) 11-2, 11-4, 11-3 (18m)
[7] Cameron Pilley (AUS) bt Ernest Jombla (SLE) 11-7, 11-3, 11-2 (18m)
Lewis Walters (JAM) bt Daniel Zammit-Lewis (MLT) 11-7, 11-9, 11-4 (33m)
[10] Campbell Grayson (NZL) bt Kevin Moran (SCO) 11-9, 11-0, 11-9 (31m)
[4] James Willstrop (ENG) bt Farhan Zaman (PAK) 11-5, 11-1, 11-7 (27m)
Christopher Binnie (JAM) bt [3] Saurav Ghosal (IND) 5-11, 7-11, 11-8, 11-9, 12-10 (74m)
[11] Joel Makin (WAL) bt Micah Franklin (BER) 11-6, 11-3, 11-3 (29m)
Rex Hedrick (AUS) bt Sunil Seth (GUY) 11-4, 11-2, 11-3 (32m)
[8] Alan Clyne (SCO) bt Tayyab Aslam (PAK) 11-6, 11-7, 9-11, 11-7 (60m)
[5] Daryl Selby (ENG) bt Michael Kawooya (UGA) 11-4, 11-5, 11-7 (21m)
[9] Greg Lobban (SCO) bt Ravindu Laksiri (SRI) 11-8, 11-8, 11-6 (24m)
Ivan Yuen (MAS) bt [14] Harinder Pal Sandhu (IND) 11-8, 11-6, 11-1 (33m)
[2] Paul Coll (NZL) bt Kelvin Ndhlovu (ZAM) 11-5, 11-7, 11-2 (26m)
 
1st round:
[1] Nick Matthew (ENG) bye
Ian Rukunya (UGA) bt Stephen Henry (FIJ) 11-2, 11-3, 11-2 (17m)
Xavier Koenig (MRI) bt Yusif Mansaray (SLE) 11-3, 11-3, 11-8 (18m)
[16] Vikram Malhotra (IND) bt Manda Chilambwe (ZAM) 11-6, 11-5, 11-2 (26m)
[12] Nafiizwan Adnan (MAS) bye
Evan Williams (NZL) bt Jacob Kelly (CAY) 11-9, 11-5, 13-11 (27m)
Othneil Bailey (SVG) bt Hardeep Reel (KEN) 12-14, 4-11, 11-4, 11-6, 13-11 (37m)
[6] Ryan Cuskelly (AUS) bye
[7] Cameron Pilley (AUS) bye
Ernest Jombla (SLE) bt Klaus Pragassen (SEY) 13-15, 11-4, 11-7, 6-11, 11-9 (39m)
Daniel Zammit-Lewis (MLT) bt Kale Wilson (TRI) 13-11, 11-8, 11-8 (32m)
Lewis Walters (JAM) bt [15] Peter Creed (WAL) 7-11, 11-7, 11-6, 11-9 (48m)
[10] Campbell Grayson (NZL) bt Jason-Ray Khalil (GUY) 11-3, 12-10, 11-2 (24m)
Kevin Moran (SCO) bt Jules Snagg (SVG) 11-7, 11-8, 17-15 (27m)
Farhan Zaman (PAK) bt Joe Chapman (IVB) 11-6, 9-11, 11-4, 11-6 (27m)
[4] James Willstrop (ENG) bye
[3] Saurav Ghosal (IND) bye
Christopher Binnie (JAM) bt Jason Doyle (SVG) 11-5, 11-6, 11-8 (23m)
Micah Franklin (BER) bt James Fayia (SLE) 11-2, 11-3, 11-1 (15m)
[11] Joel Makin (WAL) bt Sailesh Pala (FIJ) 11-3, 11-3, 11-4 (18m)
Rex Hedrick (AUS) bt [13] Eain Yow Ng (MAS) 13-11, 6-11, 8-11, 11-9, 12-10 (93m)
Sunil Seth (GUY) bt Shawn Simpson (BAR) 11-8, 11-8, 8-11, 11-4 (32m)
Tayyab Aslam (PAK) bt Neville Sorrentino (IVB) 11-3, 11-4, 11-4 (15m)
[8] Alan Clyne (SCO) bye
[5] Daryl Selby (ENG) bye
Michael Kawooya (UGA) bt Madako Junior Suari (PNG) 12-10, 11-3, 11-6 (23m)
Ravindu Laksiri (SRI) bt Romit Parshottam (FIJ) 11-2, 11-2, 11-5 (12m)
[9] Greg Lobban (SCO) bye
[14] Harinder Pal Sandhu (IND) bt Cameron Stafford (CAY) 11-3, 11-13, 11-6, 11-8 (45m)
Ivan Yuen (MAS) bt Mandela Patrick (TRI) 11-4, 11-2, 11-6 (22m)
Kelvin Ndhlovu (ZAM) bt Christian Navas (GIB) 11-4, 11-0, 11-3
[2] Paul Coll (NZL) bye