6:48 pm
24 Jul 2017

Men's Cologne U19 Junior Cup 2017, ACR Sportcenter-Köln, Cologne, Germany

(also known as Pioneer Junior U19 Cup)

Actions:    Show history

Junior, 5 - 10 July 2017

Official event website

Final:
[1] Andrew Douglas (USA) bt Cole Becker (USA) 11-7, 11-9, 11-6 (42m)
 
Third place play-off:
[3/4] Roman Allinckx (SUI) bt [3/4] Magnus Laursen (DEN) 8-11, 6-11, 11-5, 11-9, 11-3 (69m)
 
Semi-finals:
[1] Andrew Douglas (USA) bt [3/4] Roman Allinckx (SUI) 11-3, 11-5, 11-1 (38m)
Cole Becker (USA) bt [3/4] Magnus Laursen (DEN) 7-11, 9-11, 11-2, 11-9, 11-4 (63m)
 
Quarter-finals:
[1] Andrew Douglas (USA) bt [5/8] Tobias Weggen (GER) 11-7, 13-11, 11-8 (44m)
[3/4] Roman Allinckx (SUI) bt [5/8] James Wyatt (ENG) 11-3, 11-9, 11-4 (33m)
[3/4] Magnus Laursen (DEN) bt Yali Shass (ISR) 11-7, 5-11, 12-10, 2-11, 11-8 (64m)
Cole Becker (USA) bt [2] Michael Mehl (CAN) 8-11, 11-6, 12-10, 11-5 (54m)
 
3rd round:
[1] Andrew Douglas (USA) bt Yusef Forster (ENG) 11-2, 11-5, 11-8
[5/8] Tobias Weggen (GER) bt [9/16] Nicholas Goth-Errington (SWE) 11-7, 11-5, 11-7
[5/8] James Wyatt (ENG) bt [9/16] Cedric de Vos (BEL) 11-8, 4-11, 11-2, 11-7
[3/4] Roman Allinckx (SUI) bt [9/16] Matous Sochurek (CZE) 11-4, 11-7, 6-11, 11-2
[3/4] Magnus Laursen (DEN) bt Paul Broadberry (ENG) 6-11, 11-6, 11-7, 11-6
Yali Shass (ISR) bt Joel Jalovaara (FIN) 11-3, 11-7, 11-6
Cole Becker (USA) bt [9/16] Edwin Clain (FRA) 11-6, 11-4, 8-11, 11-6
[2] Michael Mehl (CAN) bt [9/16] Sven Stettler (SUI) 11-2, 4-11, 11-2, 11-7
 
2nd round:
[1] Andrew Douglas (USA) bt Justin Ghaeli (CAN) 11-1, 11-6, 11-5
Yusef Forster (ENG) bt [9/16] Frank Goossens (NED) 11-7, 11-9, 11-8
[9/16] Nicholas Goth-Errington (SWE) bt Timofey Shpakov (SUI) 11-7, 11-4, 11-2
[5/8] Tobias Weggen (GER) bt Aryan Parekh (IND) 9-7 ret.
[5/8] James Wyatt (ENG) bt Adrien Douillard (FRA) 11-9, 11-7, 11-2
[9/16] Cedric de Vos (BEL) bt William Kuhn (CAN) 11-4, 11-7, 11-2
[9/16] Matous Sochurek (CZE) bt Sebastian Pedersen (DEN) 11-8, 11-8, 11-7
[3/4] Roman Allinckx (SUI) bt Theo Pelonomi (BOT) 11-3, 11-6, 11-7
[3/4] Magnus Laursen (DEN) bt Alvaro Garcia (PER) 11-3, 11-7, 11-8
Paul Broadberry (ENG) bt [9/16] Nils Roesch (SUI) 11-9, 9-11, 11-6, 11-7
Joel Jalovaara (FIN) bt [9/16] Hamad Al-Amri (QAT) 8-11, 11-9, 11-9, 11-9
Yali Shass (ISR) bt [5/8] Thijs Roukens (NED) 11-9, 3-11, 11-6, 11-8
Cole Becker (USA) bt [5/8] Michael Andrews (ENG) 11-9, 4-11, 11-5, 11-4
[9/16] Edwin Clain (FRA) bt Daniel Friedewald (GER) 11-3, 11-4, 13-11
[9/16] Sven Stettler (SUI) bt Wiatt Hinton (USA) 11-9, 11-2, 11-8
[2] Michael Mehl (CAN) bt Vikas Mehra (IND) 7-11, 11-4, 11-5, 4-11, 11-6
 
1st round:
[1] Andrew Douglas (USA) bye
Justin Ghaeli (CAN) bt Kevin Bernet (SUI) 12-10, 11-9, 11-8
Yusef Forster (ENG) bt William Jaekle (USA) 11-3, 11-2, 11-3
[9/16] Frank Goossens (NED) bt Walter Herold Veedla (EST) 11-1, 11-1, 11-1
[9/16] Nicholas Goth-Errington (SWE) bye
Timofey Shpakov (SUI) bt Ferdinand Schreier (GER) 5-11, 11-2, 11-8, 9-11, 11-5
Aryan Parekh (IND) bt Margus Lomp (EST) 11-6, 11-2, 11-4
[5/8] Tobias Weggen (GER) bye
[5/8] James Wyatt (ENG) bye
Adrien Douillard (FRA) bt Dustin Kortmann (GER) 11-1, 11-2, 11-2
William Kuhn (CAN) bt Paul Wingelsdorf (GER) 11-7, 5-11, 11-6, 8-11, 11-7
[9/16] Cedric de Vos (BEL) bye
[9/16] Matous Sochurek (CZE) bt Mark Richmond (ENG) 11-3, 11-9, 11-4
Sebastian Pedersen (DEN) bt Liam Leidekker (CAN) 11-7, 11-4, 3-11, 11-8
Theo Pelonomi (BOT) bt Gus Prager (USA) 11-8, 9-11, 6-11, 11-9, 11-7
[3/4] Roman Allinckx (SUI) bye
[3/4] Magnus Laursen (DEN) bye
Alvaro Garcia (PER) bt Valentin Alberti (FRA) 11-6, 11-4, 11-6
Paul Broadberry (ENG) bt Rasmus Sirkiä (FIN) 11-3, 11-1, 11-9
[9/16] Nils Roesch (SUI) bt Charles Culhane (USA) 11-5, 11-7, 11-4
[9/16] Hamad Al-Amri (QAT) bye
Joel Jalovaara (FIN) bt William Mattson (USA) 11-6, 11-7, 11-7
Yali Shass (ISR) bt James Taylor (SCO) 11-2, 11-7, 11-3
[5/8] Thijs Roukens (NED) bye
[5/8] Michael Andrews (ENG) bye
Cole Becker (USA) bt Seppe Willems (BEL) 11-1, 11-2, 11-0
Daniel Friedewald (GER) bt Baptiste Schrauwen (BEL) 11-6, 11-6, 11-8
[9/16] Edwin Clain (FRA) bye
[9/16] Sven Stettler (SUI) bt William Dewire (USA) 11-9, 11-6, 11-0
Wiatt Hinton (USA) bt Dennis Krukkert (NED) 11-7, 11-9, 11-9
Vikas Mehra (IND) bt John Curry (USA) 11-2, 11-2, 11-8
[2] Michael Mehl (CAN) bye