12:51 pm
14 Dec 2018

Men's WSF World Junior Championship 2018, Indian Squash Academy, Chennai, India

Actions:    Show history

Junior, 18 - 23 July 2018

Official event website

Final:
[2] Mostafa Asal (EGY) bt [1] Marwan Tarek (EGY) 11-7, 13-11, 11-4 (46m)
 
Semi-finals:
[1] Marwan Tarek (EGY) bt [3/4] Omar El Torkey (EGY) 11-9, 6-11, 11-8, 2-11, 11-8 (92m)
[2] Mostafa Asal (EGY) bt [3/4] Mostafa El Serty (EGY) 11-3, 11-7, 11-7 (33m)
 
Quarter-finals:
[1] Marwan Tarek (EGY) bt [5/8] Mostafa Montaser (EGY) 11-8, 11-1, 11-5 (31m)
[3/4] Omar El Torkey (EGY) bt [5/8] Nick Wall (ENG) 11-6, 11-3, 11-7 (36m)
[3/4] Mostafa El Serty (EGY) bt [5/8] Darren Rahul Pragasam (MAS) 4-11, 13-11, 6-11, 12-10, 11-6 (57m)
[2] Mostafa Asal (EGY) bt [5/8] Leonel Cardenas (MEX) 12-10, 11-7, 11-9 (50m)
 
4th round:
[1] Marwan Tarek (EGY) bt George Crowne (CAN) 11-6, 11-6, 9-11, 11-4 (49m)
[5/8] Mostafa Montaser (EGY) bt [9/12] Yehia Elnawasany (EGY) 9-11, 11-9, 11-7, 8-11, 12-10 (55m)
[5/8] Nick Wall (ENG) bt [9/12] Matias Knudsen (COL) 11-8, 9-11, 11-5, 11-8 (58m)
[3/4] Omar El Torkey (EGY) bt [13/16] Julien Gosset (CAN) 11-7, 11-3, 9-11, 11-13, 11-9 (56m)
[3/4] Mostafa El Serty (EGY) bt [13/16] Siow Yee Xian (MAS) 11-7, 11-9, 9-11, 11-9 (53m)
[5/8] Darren Rahul Pragasam (MAS) bt [9/12] James Wyatt (ENG) 7-11, 11-7, 15-13, 1-11, 11-7 (59m)
[5/8] Leonel Cardenas (MEX) bt James Flynn (CAN) 11-7, 8-11, 11-5, 11-3 (45m)
[2] Mostafa Asal (EGY) bt [13/16] Yannick Wilhelmi (SUI) 11-9, 11-5, 11-8 (40m)
 
3rd round:
[1] Marwan Tarek (EGY) bt Muhammad Amir Amirul Azhar (MAS) 11-8, 11-8, 11-8 (34m)
George Crowne (CAN) bt [13/16] Curtis Malik (ENG) 4-11, 13-11, 11-4, 11-6 (42m)
[9/12] Yehia Elnawasany (EGY) bt Matthew Lucente (NZL) 11-5, 11-5, 12-14, 11-5 (44m)
[5/8] Mostafa Montaser (EGY) bt Rahul Baitha (IND) 11-4, 11-9, 11-9 (39m)
[5/8] Nick Wall (ENG) bt Michael Creaven (IRL) 11-4, 11-4, 11-7 (30m)
[9/12] Matias Knudsen (COL) bt Abbas Zeb (PAK) 4-11, 11-9, 11-4, 11-3 (46m)
[13/16] Julien Gosset (CAN) bt Chung Yat Long (HKG) 11-5, 11-4, 11-4 (19m)
[3/4] Omar El Torkey (EGY) bt Nils Schwab (GER) 11-5, 11-5, 11-2 (24m)
[3/4] Mostafa El Serty (EGY) bt Ryan Picken (CAN) 11-9, 11-8, 11-9 (37m)
[13/16] Siow Yee Xian (MAS) bt Jared Carter (ENG) 14-12, 11-5, 11-4 (40m)
[9/12] James Wyatt (ENG) bt Yash Fadte (IND) 11-8, 11-6, 5-11, 11-9 (53m)
[5/8] Darren Rahul Pragasam (MAS) bt Gabe Yam (NZL) 12-10, 5-11, 11-9, 2-11, 11-5 (50m)
[5/8] Leonel Cardenas (MEX) bt Haris Qasim (PAK) 11-5, 11-6, 11-1 (36m)
James Flynn (CAN) bt [9/12] Daelum Mawji (USA) 11-9, 11-7, 11-9 (35m)
[13/16] Yannick Wilhelmi (SUI) bt Sam Todd (ENG) 8-11, 8-11, 11-8, 12-10, 11-6 (64m)
[2] Mostafa Asal (EGY) bt Veer Chotrani (IND) 11-9, 11-8, 11-6 (31m)
 
2nd round:
[1] Marwan Tarek (EGY) bt Advait Adik (IND) 11-5, 11-7, 11-7 (30m)
Muhammad Amir Amirul Azhar (MAS) bt Nicholas Calvert (AUS) 11-4, 10-12, 7-11, 11-4, 11-3 (63m)
George Crowne (CAN) bt Ho Ka Hei (HKG) 12-10, 11-2, 11-2 (26m)
[13/16] Curtis Malik (ENG) bt Maximillian Baum (GER) 11-3, 11-7, 11-5 (25m)
[9/12] Yehia Elnawasany (EGY) bt Sam Buckley (IRL) 11-2, 11-6, 11-6 (24m)
Matthew Lucente (NZL) bt Keagan Waugh (RSA) 11-3, 11-6, 11-4 (20m)
Rahul Baitha (IND) bt Nils Roesch (SUI) 11-5, 12-10, 11-8 (32m)
[5/8] Mostafa Montaser (EGY) bt Hafiz Zhafri (MAS) 11-2, 15-13, 11-2 (31m)
[5/8] Nick Wall (ENG) bt Lisandro Ortiz (ARG) 11-2, 11-2, 11-6 (22m)
Michael Creaven (IRL) bt Tiber Worth (USA) 11-8, 11-5, 6-11, 13-11 (54m)
Abbas Zeb (PAK) bt Elijah Thomas (NZL) 11-4, 11-4, 11-3 (22m)
[9/12] Matias Knudsen (COL) bt Alasdair Prott (SCO) 11-1, 11-6, 11-3 (18m)
[13/16] Julien Gosset (CAN) bt Leonardo Vargas (MEX) 13-11, 11-7, 11-5 (37m)
Chung Yat Long (HKG) bt Danial Nurhaqiem (MAS) 7-11, 11-7, 6-11, 11-5, 11-3 (48m)
Nils Schwab (GER) bt Utkarsh Baheti (IND) 8-11, 11-7, 11-9, 5-11, 11-7 (45m)
[3/4] Omar El Torkey (EGY) bt Jacob Ford (AUS) 11-5, 11-2, 11-6 (18m)
[3/4] Mostafa El Serty (EGY) bt Manuel Paquemar (FRA) 11-5, 11-7, 12-10 (32m)
Ryan Picken (CAN) bt Thomas Rosini (USA) 11-7, 11-7, 11-3 (30m)
Jared Carter (ENG) bt Dylan Tymkiw (ARG) 11-6, 11-4, 11-13, 11-5 (45m)
[13/16] Siow Yee Xian (MAS) bt Luis Mancilla (COL) 11-6, 12-10, 11-2 (20m)
[9/12] James Wyatt (ENG) bt To Wai Lok (HKG) 11-6, 11-5, 11-7 (32m)
Yash Fadte (IND) bt Abdel-Rahman Ghait (GER) 10-12, 11-7, 11-7, 11-6 (48m)
Gabe Yam (NZL) bt Muhammad Farhan Hashmi (PAK) 11-8, 11-9, 14-12 (37m)
[5/8] Darren Rahul Pragasam (MAS) bt Christopher Murphy (SCO) 11-4, 11-6, 11-6 (21m)
[5/8] Leonel Cardenas (MEX) bt Edwin Clain (FRA) 11-6, 11-6, 11-6 (25m)
Haris Qasim (PAK) bt Andres Villamizar (COL) 13-11, 11-4, 7-11, 7-11, 11-7 (60m)
James Flynn (CAN) bt Miguel Gonzalo Pujol (ARG) 11-6, 11-9, 11-7 (35m)
[9/12] Daelum Mawji (USA) bt Chan Chi Ho Russell (HKG) 11-6, 11-4, 11-5 (25m)
[13/16] Yannick Wilhelmi (SUI) bt Aaron Liang (SGP) 8-11, 11-3, 11-6, 13-11 (45m)
Sam Todd (ENG) bt Muhammad Uzair (PAK) 11-9, 8-11, 11-9, 11-9 (47m)
Veer Chotrani (IND) bt Mikael Ismail (RSA) 11-8, 11-8, 13-11 (46m)
[2] Mostafa Asal (EGY) bt Salaheldin Eltorgman (CAN) 13-11, 11-2, 11-2 (22m)
 
1st round:
[1] Marwan Tarek (EGY) bye
Advait Adik (IND) bt Harry Lawton (ZIM) 11-5, 11-5, 11-2 (21m)
Nicholas Calvert (AUS) bt Toufik Mekhalfi (FRA) 11-7, 11-6, 5-11, 12-10 (50m)
Muhammad Amir Amirul Azhar (MAS) bt Amirhossein Feizpour (IRI) 11-6, 11-6, 11-8 (29m)
George Crowne (CAN) bt Elias Korhonen (FIN) 11-4, 11-2, 11-5 (21m)
Ho Ka Hei (HKG) bt Jeremías Azaña (ARG) 11-8, 11-9, 8-11, 11-5 (44m)
Maximillian Baum (GER) bt Ibrahim Darwish (QAT) 11-1, 11-4, 11-1 (17m)
[13/16] Curtis Malik (ENG) bt Dillon Huang (USA) 11-6, 11-8, 11-5 (32m)
[9/12] Yehia Elnawasany (EGY) bye
Sam Buckley (IRL) bt Leonard Lee (SGP) 11-7, 11-3, 11-3 (18m)
Keagan Waugh (RSA) bt Abdulelah Boureggah (KSA) 11-4, 11-2, 11-3 (15m)
Matthew Lucente (NZL) bt Nicolas Serna (COL) 11-4, 11-5, 10-12, 11-3 (43m)
Nils Roesch (SUI) bt Fraser McCann (SCO) 11-3, 11-3, 11-4 (27m)
Rahul Baitha (IND) bt Eric Kim (USA) 11-8, 12-10, 12-10 (33m)
Hafiz Zhafri (MAS) bt Uzair Shoukat (PAK) 11-5, 6-11, 12-10, 11-5 (45m)
[5/8] Mostafa Montaser (EGY) bye
[5/8] Nick Wall (ENG) bye
Lisandro Ortiz (ARG) bt Osama Alotaibi (KSA) 11-3, 11-2, 11-0 (12m)
Michael Creaven (IRL) bt Joel Arscott (AUS) 9-11, 8-11, 11-5, 11-4, 11-8 (61m)
Tiber Worth (USA) bt Matthew Wong Yu Heng (SGP) 11-3, 11-5, 11-2 (23m)
Abbas Zeb (PAK) bt Murray Schepers (RSA) 11-6, 11-4, 11-3 (25m)
Elijah Thomas (NZL) bt Darosham Khan (CAN) 4-11, 12-10, 11-6, 1-11, 11-8 (52m)
Alasdair Prott (SCO) bt Atte Stengård (FIN) 11-5, 11-6, 11-4 (22m)
[9/12] Matias Knudsen (COL) bye
[13/16] Julien Gosset (CAN) bt Anthony Lepper (NZL) 11-9, 11-6, 11-4 (27m)
Leonardo Vargas (MEX) bt Miguel Mathis (SUI) 11-5, 11-5, 11-4 (24m)
Danial Nurhaqiem (MAS) bt Adrien Douillard (FRA) 11-5, 11-5, 11-4 (28m)
Chung Yat Long (HKG) bt Josh Owen (ENG) 9-11, 12-10, 11-7, 11-1 (46m)
Nils Schwab (GER) bt Ethan Alfalfa Porter (ZIM) 11-2, 11-5, 11-8 (25m)
Utkarsh Baheti (IND) bt Asad Ullah Khan (PAK) 9-11, 11-7, 9-11, 11-4, 11-4 (43m)
Jacob Ford (AUS) bt Mohammed Alyafei (QAT) 11-4, 11-2, 11-1 (15m)
[3/4] Omar El Torkey (EGY) bye
[3/4] Mostafa El Serty (EGY) bye
Manuel Paquemar (FRA) bt Jack Hudson (AUS) 11-8, 11-7, 9-11, 3-11, 13-11 (57m)
Thomas Rosini (USA) bt Mohammad Almwled (KSA) 11-5, 11-5, 11-3 (18m)
Ryan Picken (CAN) bt Samuli Niskala (FIN) 11-6, 11-8, 11-4 (25m)
Jared Carter (ENG) bt Tristen Worth (RSA) 7-11, 11-2, 6-11, 14-12, 11-3 (57m)
Dylan Tymkiw (ARG) bt Gavin L'Estrange (IRL) 11-9, 11-13, 11-8, 11-5 (48m)
Luis Mancilla (COL) bt Campbell Wells (SUI) 11-8, 11-3, 5-11, 11-4 (34m)
[13/16] Siow Yee Xian (MAS) bt Temwa Chileshe (NZL) 11-13, 6-11, 11-3, 11-2, 11-7 (60m)
[9/12] James Wyatt (ENG) bye
To Wai Lok (HKG) bt Jacques Duminy (RSA) 11-5, 11-9, 11-5 (24m)
Abdel-Rahman Ghait (GER) bt Aedan Martin (ZIM) 11-6, 11-2, 11-6 (20m)
Yash Fadte (IND) bt Kieren Tan (SGP) 11-3, 11-3, 11-4 (22m)
Muhammad Farhan Hashmi (PAK) bt Ahmad Al-Muraikhi (QAT) 11-2, 11-1, 11-7 (20m)
Gabe Yam (NZL) bt Scott Gillanders (IRL) 11-8, 11-2, 8-11, 11-7 (50m)
Christopher Murphy (SCO) bt Mohammad Reza Jafarzadeh (IRI) 11-4, 11-7, 6-11, 3-11, 11-3 (41m)
[5/8] Darren Rahul Pragasam (MAS) bye
[5/8] Leonel Cardenas (MEX) bye
Edwin Clain (FRA) bt John Meehan (SCO) 9-11, 11-3, 11-9, 12-10 (38m)
Haris Qasim (PAK) bt Ethan Eyles (AUS) 11-7, 11-7, 11-7 (50m)
Andres Villamizar (COL) bt Tayne Turnock (ZIM) 11-9, 8-11, 11-8, 11-7 (41m)
James Flynn (CAN) bt Conor Moran (IRL) 11-9, 11-6, 11-6 (23m)
Miguel Gonzalo Pujol (ARG) bt Hamad Al-Amri (QAT) 11-5, 11-6, 9-11, 12-10 (31m)
Chan Chi Ho Russell (HKG) bt Sankalp Anand (IND) 11-9, 9-11, 11-5, 11-8 (46m)
[9/12] Daelum Mawji (USA) bye
[13/16] Yannick Wilhelmi (SUI) bt Ayush Menon (USA) 11-8, 11-4, 11-5 (30m)
Aaron Liang (SGP) bt Abdulmajeed Boureggah (KSA) 11-5, 11-3, 11-6 (16m)
Muhammad Uzair (PAK) bt Leo Fatialofa (NZL) 11-8, 9-11, 11-6, 11-4 (45m)
Sam Todd (ENG) bt Duncan Lee (MAS) 11-7, 7-11, 12-10, 4-11, 11-9 (62m)
Mikael Ismail (RSA) bt Simon Tietz (GER) 12-10, 11-2, 11-6 (33m)
Veer Chotrani (IND) bt Maaz Khatri (AUS) 11-8, 11-8, 11-8 (28m)
Salaheldin Eltorgman (CAN) bt Ville Koskinen (FIN) 11-3, 11-3, 11-2 (17m)
[2] Mostafa Asal (EGY) bye