7:31 pm
21 Sep 2017

European Junior U17 Team Championship 2017, Hector Sport Centre, Prague, Czech Republic

Actions:    Show history

Junior, 11 - 14 May 2017

Official event website

Final:
[1] ENGLAND bt [3] IRELAND 2/1  
Benjamin Sockett lost to Sam Buckley 5-11, 11-13, 11-4, 11-2 ret.
Sam Todd bt Scott Gillanders 11-6, 11-8, 11-9
Elise Lazarus bt Sophie O'Rourke 11-7, 11-3, 11-6
 
3rd place play-off:
[4] SWITZERLAND bt [7] NETHERLANDS 3/0  
Campbell Wells bt Hernrico van der Vegt 13-11, 11-8, 12-14, 11-7
Yannick Wilhelmi bt Tom Schreurs 13-11, 11-4, 11-1
Cassandra Fitze bt Gabi Fritsche 11-9, 8-11, 11-9, 11-9
 
5th place play-off:
[2] CZECH REPUBLIC bt [5] SCOTLAND 2/1  
Filip Strouhal lost to Christopher Murphy 12-14, 8-11, 9-11
Viktor Byrtus bt Alasdair Prott 11-9, 11-4, 11-2
Michaela Cepova bt Maddie Orr 11-8, 11-5, 11-9
 
7th place play-off:
[6] FRANCE bt [8] WALES 3/0  
Toufik Mekhalfi bt Srikar Mummidi 11-9, 8-11, 11-8, 11-9
Noah Hateau bt Lewis David Poole 11-4, 11-7, 11-4
Yuna Loaec bt Ciara Richards 11-4, 11-8, 11-4
 
9th place play-off:
[11] SPAIN bt [12] SWEDEN 2/1  
Ivan Pérez Saavedra bt Oliver Vasilis 11-8, 11-5, 11-8
Gonzalo Romero Rodríguez lost to Fritiof Jacobsson 7-11, 4-11, 7-11
Marta Dominguez Fernandez bt Sara Månberg 11-7, 8-11, 11-6, 11-9
 
11th place play-off:
[10] GERMANY bt [9] HUNGARY 2/1  
Simon Tietz lost to Bendeguz Kamocsai 7-11, 2-11, 6-11
Nils Schwab bt Peter Devald 11-7, 11-8, 11-9
Eva Nistler bt Mercédesz Szabó 11-4, 11-5, 11-3
 
13th place play-off:
[19] POLAND bt [13] FINLAND 3/0  
Mikolaj Korsak bt Ville Koskinen 11-3, 11-5, 11-7
Filip Jarota bt Samuli Niskala 11-7, 11-7, 11-4
Marta Sikora bt Kamilla Stengård 12-10, 11-5
 
15th place play-off:
[15] DENMARK bt [16] ISRAEL 2/1  
Elias Coyle bt Orel Hagbi 4-11, 11-8, 6-11, 8-10 ret.
Tobias Weel lost to Mor Vinograd 4-11, 13-11, 6-11, 8-11
Sabine Petersen bt Navah Shore 11-3, 11-2, 11-8
 
17th place play-off:
[14] NORWAY bt [17] AUSTRIA 2/1  
Nicolai Bö bt David Ablinger 8-11, 11-2, 11-7, 11-8
Simen Wiig lost to Clemens Preissl 8-11, 4-11, 2-11
Madeleine Hylland bt Anna Stuchlik 11-0, 11-2, 11-4
 
19th place play-off:
[18] PORTUGAL bt [20] GREECE 2/0  
Bruno Gomes bt Antonios Tsivourakis 11-2, 11-3, 11-5
Simão Neves bt Bruno Ortolano 11-1, 11-6, 11-2
Beatriz Dias v Helena Korakianiti (match withdrawn)
*****
Semi-finals:
[1] ENGLAND bt [4] SWITZERLAND 2/1  
Elise Lazarus bt Ambre Allinckx 12-10, 11-8, 11-4
Sam Todd lost to Yannick Wilhelmi 3-11, 8-11, 6-11
Benjamin Sockett bt Fabio Fuchs 11-5, 11-7, 11-4
[3] IRELAND bt [7] NETHERLANDS 2/1  
Sophie O'Rourke lost to Fleur Maas 6-11, 9-11, 4-11
Scott Gillanders bt Tom Schreurs 11-4, 11-7, 11-7
Sam Buckley bt Hernrico van der Vegt 11-4, 11-4, 11-4
 
5th - 8th place play-offs:
[2] CZECH REPUBLIC bt [6] FRANCE w/o  
[5] SCOTLAND bt [8] WALES w/o  
 
9th - 12th place play-offs:
[12] SWEDEN bt [9] HUNGARY w/o  
[11] SPAIN bt [10] GERMANY w/o  
 
13th - 16th place play-offs:
[19] POLAND bt [15] DENMARK w/o  
[13] FINLAND bt [16] ISRAEL w/o  
 
17th - 20th place play-offs:
[17] AUSTRIA bt [20] GREECE w/o  
[14] NORWAY bt [18] PORTUGAL w/o  
*****
Quarter-finals:
[1] ENGLAND bt [2] CZECH REPUBLIC w/o  
[4] SWITZERLAND bt [6] FRANCE w/o  
[3] IRELAND bt [5] SCOTLAND w/o  
[7] NETHERLANDS bt [8] WALES w/o  
 
9th - 16th place play-offs:
[9] HUNGARY bt [15] DENMARK w/o  
[12] SWEDEN bt [19] POLAND w/o  
[11] SPAIN bt [13] FINLAND w/o  
[10] GERMANY bt [16] ISRAEL w/o  
*****
Qualifying rounds - Pool A:
[8] WALES bt [17] AUSTRIA w/o  
[9] HUNGARY bt [16] ISRAEL w/o  
[1] ENGLAND bt [17] AUSTRIA w/o  
[8] WALES bt [16] ISRAEL w/o  
[1] ENGLAND bt [9] HUNGARY w/o  
[8] WALES bt [9] HUNGARY w/o  
[1] ENGLAND bt [16] ISRAEL w/o  
[9] HUNGARY bt [17] AUSTRIA w/o  
[1] ENGLAND bt [8] WALES w/o  
[16] ISRAEL bt [17] AUSTRIA w/o  
 
Pool B:
[7] NETHERLANDS bt [18] PORTUGAL w/o  
[10] GERMANY bt [15] DENMARK w/o  
[2] CZECH REPUBLIC bt [18] PORTUGAL w/o  
[7] NETHERLANDS bt [15] DENMARK w/o  
[2] CZECH REPUBLIC bt [10] GERMANY w/o  
[2] CZECH REPUBLIC bt [15] DENMARK w/o  
[7] NETHERLANDS bt [10] GERMANY w/o  
[15] DENMARK bt [18] PORTUGAL w/o  
[7] NETHERLANDS bt [2] CZECH REPUBLIC w/o  
[10] GERMANY bt [18] PORTUGAL w/o  
 
Pool C:
[6] FRANCE bt [19] POLAND w/o  
[11] SPAIN bt [14] NORWAY w/o  
[3] IRELAND bt [19] POLAND w/o  
[6] FRANCE bt [14] NORWAY w/o  
[3] IRELAND bt [11] SPAIN w/o  
[3] IRELAND bt [14] NORWAY w/o  
[6] FRANCE bt [11] SPAIN w/o  
[11] SPAIN bt [19] POLAND w/o  
[3] IRELAND bt [6] FRANCE w/o  
[14] NORWAY bt [19] POLAND w/o  
 
Pool D:
[12] SWEDEN bt [13] FINLAND w/o  
[4] SWITZERLAND bt [20] GREECE w/o  
[4] SWITZERLAND bt [12] SWEDEN w/o  
[5] SCOTLAND bt [20] GREECE w/o  
[5] SCOTLAND bt [13] FINLAND w/o  
[4] SWITZERLAND bt [13] FINLAND w/o  
[5] SCOTLAND bt [12] SWEDEN w/o  
[13] FINLAND bt [20] GREECE w/o  
[4] SWITZERLAND bt [5] SCOTLAND w/o  
[13] FINLAND bt [20] GREECE w/o