11:47 am
24 May 2017

Men's European Team Championship 2017, Talihalli, Helsinki, Finland

Actions:    Show history

26 - 29 April 2017

Official event website

Final:
[2] FRANCE bt [1] ENGLAND 3/0  
Gregoire Marche bt Daryl Selby 13-11, 9-11, 11-7, 11-9 (78m)
Gregory Gaultier bt Nick Matthew 12-10, 11-4, 10-12, 11-6 (60m)
Mathieu Castagnet bt James Willstrop 11-6, 5-11, 11-5, 11-4 (45m)
Lucas Serme v Tom Richards (match withdrawn)
 
3rd place play-off:
[4] GERMANY bt [3] SCOTLAND 2/2 (Germany win 133-127 on points countback)  
Rudi Rohrmuller lost to Douglas Kempsell 11-13, 2-11, 13-11, 9-11
Simon Rösner bt Alan Clyne 11-6, 11-8, 11-3
Raphael Kandra bt Greg Lobban 5-11, 11-5, 11-5, 12-10
Valentin Rapp lost to Kevin Moran 9-11, 8-11, 9-11
 
5th place play-off:
[5] SPAIN bt [7] CZECH REPUBLIC w/o  
 
7th place play-off:
[6] FINLAND bt [8] SWITZERLAND w/o  
*****
Semi-finals:
[1] ENGLAND bt [3] SCOTLAND 4/0  
Tom Richards bt Rory Stewart 11-2, 11-5, 11-4
Nick Matthew bt Alan Clyne 11-0, 11-3, 11-8
James Willstrop bt Douglas Kempsell 11-8, 13-11
Daryl Selby bt Kevin Moran 11-2, 12-10
[2] FRANCE bt [4] GERMANY 4/0  
Lucas Serme bt Yannik Omlor 11-1, 11-9, 14-12
Gregory Gaultier bt Simon Rösner 7-11, 11-7, 11-4, 11-0
Mathieu Castagnet bt Raphael Kandra 8-11, 11-4, 13-11
Gregoire Marche bt Valentin Rapp 11-4, 11-2, 11-1
 
5th - 8th place play-offs:
[5] SPAIN bt [7] CZECH REPUBLIC 3/1  
Edmon Lopez bt Petr Martin 11-8, 9-11, 14-12, 11-1
Borja Golan bt Daniel Mekbib 11-7, 11-5, 11-8
Iker Pajares Bernabeu bt Jan Koukal 11-7, 11-6, 11-8
Carlos Cornes Ribadas lost to Martin Svec 11-7, 9-11, 8-11, 11-9, 6-11
[8] SWITZERLAND bt [6] FINLAND 2/2 (Switzerland win 150-149 on points countback)  
Benjamin Fischer lost to Kristian Rautiainen 9-11, 11-9, 12-14, 11-9, 9-11
Nicolas Müller bt Olli Tuominen 11-7, 11-2, 7-11, 6-11, 11-7
Dimitri Steinmann bt Henrik Mustonen 11-5, 12-10, 11-9
Patrick Miescher lost to Jami Äijänen 7-11, 2-11, 9-11
[5] SPAIN bt [6] FINLAND 3/1  
Edmon Lopez bt Matias Tuomi 11-1, 11-4, 11-7
Borja Golan bt Olli Tuominen 11-3, 13-11, 14-12
Iker Pajares Bernabeu lost to Henrik Mustonen 7-11, 12-10, 11-8, 1-11, 13-15
Alejandro Garbi Caro bt Jami Äijänen 11-6, 11-4, 11-5
[7] CZECH REPUBLIC bt [8] SWITZERLAND 3/1  
Ondrej Uherka bt Patrick Miescher 11-9, 11-8, 11-5
Daniel Mekbib lost to Nicolas Müller 5-11, 2-11, 7-11
Martin Svec bt Dimitri Steinmann 11-5, 11-5, 8-11, 5-11, 11-5
Jakub Solnicky bt Benjamin Fischer 11-5, 11-8, 11-8
*****
Qualifying rounds - Pool A:
[1] ENGLAND bt [8] SWITZERLAND 4/0  
Tom Richards bt Benjamin Fischer 11-7, 11-3, 11-4
Nick Matthew bt Nicolas Müller 11-6, 11-8, 11-2
Declan James bt Lukas Burkhart 11-4, 11-5, 11-3
Daryl Selby bt Patrick Miescher 11-5, 11-7, 11-6
[4] GERMANY drew with [5] SPAIN 2/2  
Rudi Rohrmuller lost to Carlos Cornes Ribadas 9-11, 17-15, 8-11, 8-11
Simon Rösner bt Borja Golan 11-8, 11-7, 6-11, 11-6
Yannik Omlor lost to Edmon Lopez 8-11, 9-11, 7-11
Raphael Kandra bt Iker Pajares Bernabeu 11-6, 11-5, 11-9
[1] ENGLAND bt [5] SPAIN 3/1  
Daryl Selby bt Iker Pajares Bernabeu 8-11, 11-3, 11-3, 11-2
Nick Matthew lost to Borja Golan 10-12, 9-11, 12-10, 11-1, 10-12
Declan James bt Alejandro Garbi Caro 8-11, 10-12, 11-3, 13-11, 11-9
Tom Richards bt Edmon Lopez 11-9, 11-2, 11-6
[4] GERMANY bt [8] SWITZERLAND 4/0  
Raphael Kandra bt Dimitri Steinmann 11-2, 11-3, 11-6
Simon Rösner bt Nicolas Müller 11-2, 11-6, 11-5
Valentin Rapp bt Benjamin Fischer 11-9, 11-7, 12-10
Rudi Rohrmuller bt Patrick Miescher 11-5, 11-5, 11-6
[1] ENGLAND drew with [4] GERMANY 2/2  
Daryl Selby lost to Raphael Kandra 8-11, 11-8, 8-11, 9-11
James Willstrop lost to Simon Rösner 11-13, 6-11, 6-11
Declan James bt Yannik Omlor 11-6, 11-8, 11-7
Tom Richards bt Rudi Rohrmuller 11-3, 11-7, 11-3
[5] SPAIN bt [8] SWITZERLAND 4/0  
Iker Pajares Bernabeu bt Dimitri Steinmann 11-4, 12-10, 11-7
Borja Golan bt Nicolas Müller 11-4, 11-5, 11-2
Edmon Lopez bt Lukas Burkhart 11-5, 11-8, 11-8
Carlos Cornes Ribadas bt Patrick Miescher 11-6, 11-8, 11-9
Final positions: 1 England, 2 Germany, 3 Spain, 4 Switzerland
 
Pool B:
[2] FRANCE bt [7] CZECH REPUBLIC 3/1  
Lucas Serme bt Ondrej Uherka 11-4, 11-5, 11-8
Mathieu Castagnet bt Daniel Mekbib 11-5, 11-13, 11-6, 11-5
Benjamin Aubert lost to Jakub Solnicky 6-11, 6-11, 11-5, 5-11
Gregoire Marche bt Petr Martin 11-3, 11-3, 11-2
[3] SCOTLAND drew with [6] FINLAND 2/2  
Douglas Kempsell bt Jami Äijänen 11-7, 7-11, 11-5, 11-4
Alan Clyne lost to Olli Tuominen 7-11, 5-11, 11-7, 9-11
Kevin Moran bt Kristian Rautiainen 11-8, 11-6, 11-3
Greg Lobban lost to Henrik Mustonen 9-11, 7-11, 9-11
[2] FRANCE bt [6] FINLAND 4/0  
Mathieu Castagnet bt Henrik Mustonen 11-5, 11-4, 6-11, 11-4
Gregory Gaultier bt Olli Tuominen 11-3, 11-4, 11-4
Lucas Serme bt Kristian Rautiainen 11-6, 11-4, 12-10
Gregoire Marche bt Matias Tuomi 11-6, 11-6, 11-3
[3] SCOTLAND bt [7] CZECH REPUBLIC 4/0  
Greg Lobban bt Jan Koukal 11-9, 11-9, 11-6
Alan Clyne bt Daniel Mekbib 11-9, 11-9, 11-2
Kevin Moran bt Petr Martin 11-9, 11-6, 12-10
Douglas Kempsell bt Martin Svec 11-8, 11-3, 11-4
[2] FRANCE bt [3] SCOTLAND 4/0  
Mathieu Castagnet bt Douglas Kempsell 11-9, 11-3, 7-11, 11-9
Gregory Gaultier bt Alan Clyne 9-11, 11-5, 12-14, 11-6, 11-8
Lucas Serme bt Rory Stewart 11-8, 11-7, 11-5
Gregoire Marche bt Kevin Moran 11-3, 12-10, 11-2
[6] FINLAND drew with [7] CZECH REPUBLIC 2/2  
Henrik Mustonen bt Martin Svec 5-11, 11-5, 11-3, 11-8
Olli Tuominen lost to Daniel Mekbib 11-7, 7-11, 8-11, 3-11
Jami Äijänen bt Jakub Solnicky 11-8, 11-7, 14-12
Matias Tuomi lost to Ondrej Uherka 13-11, 7-11, 6-11, 9-11
Final positions: 1 France, 2 Scotland, 3 Finland, 4 Czech Republic