11:13 am
22 Nov 2017

Men's European Team Championship 2016, Kahuna Squash & Badminton, Warsaw, Poland

Actions:    Show history

4 - 7 May 2016

Official event website

Final:
[2] ENGLAND bt [1] FRANCE 2/1  
Chris Simpson bt Lucas Serme 11-4, 11-1, 11-3 (34m)
James Willstrop lost to Gregory Gaultier 7-11, 7-11, 11-4, 1-11 (44m)
Tom Richards bt Geoffrey Demont 11-8, 11-6, 11-2 (37m)
Daryl Selby v Gregoire Marche (match withdrawn)
 
3rd place play-off:
[4] SCOTLAND bt [3] GERMANY 3/1  
Douglas Kempsell bt Rudi Rohrmuller 11-6, 8-11, 11-9, 3-11, 11-8 (81m)
Alan Clyne lost to Simon Rösner 15-13, 11-4, 5-11, 5-11, 5-11 (69m)
Kevin Moran bt Lucas Wirths 11-9, 11-9, 7-11, 11-3 (49m)
Greg Lobban bt Raphael Kandra 6-11, 11-6, 5-11, 11-9 ret. (64m)
 
5th place play-off:
[5] SPAIN bt [7] FINLAND w/o  
 
7th place play-off:
[6] NETHERLANDS bt [8] IRELAND w/o  
*****
Semi-finals:
[1] FRANCE bt [3] GERMANY 3/0  
Geoffrey Demont bt Tobias Weggen 11-5, 11-5, 11-3 (23m)
Gregory Gaultier bt Raphael Kandra 11-4, 11-6, 11-7 (33m)
Gregoire Marche bt Rudi Rohrmuller 11-7, 11-1 (19m)
Lucas Serme v Lucas Wirths (match withdrawn)
[2] ENGLAND bt [4] SCOTLAND 3/0  
Adrian Waller bt Rory Stewart 11-1, 11-5, 11-6 (33m)
James Willstrop bt Alan Clyne 4-11, 11-6, 11-7, 12-10 (43m)
Chris Simpson bt Greg Lobban 9-11, 9-11, 11-6, 11-6 ret. (61m)
Tom Richards v Douglas Kempsell (match withdrawn)
 
5th - 8th place play-offs:
[7] FINLAND bt [5] SPAIN 2/2 (Finland win 140-133 on points countback)  
Olli Tuominen lost to Borja Golan 7-11, 12-10, 11-4, 7-11, 9-11 (57m)
Henrik Mustonen bt Carlos Cornes 11-6, 11-5, 4-11, 11-7 (42m)
Kristian Rautiainen bt Iker Pajares Bernabeu 11-9, 8-11, 11-4, 11-0 (41m)
Tatu Knuutila lost to Bernat Jaume 7-11, 6-11, 3-11 (29m)
[6] NETHERLANDS bt [8] IRELAND 4/0  
Piedro Schweertman bt Arthur Gaskin 11-6, 11-7, 10-12, 11-7 (57m)
Sebastiaan Weenink bt Brian Byrne 11-9, 11-5, 5-11, 10-12, 11-7 (70m)
Dylan Bennett bt Sean Conroy 11-8, 11-8, 9-11, 8-11, 12-10 (60m)
Bart Ravelli bt Rory Byrne 11-6, 12-10, 11-7 (35m)
[7] FINLAND bt [8] IRELAND 4/0  
Olli Tuominen bt Arthur Gaskin 8-11, 11-1, 11-3, 11-2 (45m)
Henrik Mustonen bt Brian Byrne 11-1, 11-7, 2-11, 11-9 (33m)
Kristian Rautiainen bt Sean Conroy 11-5, 11-6, 11-5 (29m)
Jami Äijänen bt Steve Richardson 11-8, 11-2, 11-9 (30m)
[5] SPAIN bt [6] NETHERLANDS 2/2 (Spain win 9-7 on games countback)  
Borja Golan lost to Piedro Schweertman 11-13, 19-17, 8-11, 9-11 (51m)
Carlos Cornes bt Sebastiaan Weenink 12-10, 11-8, 11-7 (35m)
Edmon Lopez lost to Dylan Bennett 11-9, 13-11, 9-11, 7-11, 3-11 (60m)
Bernat Jaume bt Bart Ravelli 7-11, 11-4, 13-11, 11-4 (64m)
*****
Qualifying rounds - Pool A:
[4] SCOTLAND drew with [5] SPAIN 2/2  
Kevin Moran lost to Bernat Jaume 13-15, 7-11, 6-11 (38m)
Alan Clyne lost to Borja Golan 8-11, 10-12, 11-5, 6-11 (65m)
Douglas Kempsell bt Iker Pajares Bernabeu 11-4, 11-5, 11-7 (52m)
Greg Lobban bt Carlos Cornes 11-4, 12-10, 9-11, 11-8 (66m)
[1] FRANCE bt [8] IRELAND 4/0  
Geoffrey Demont bt Steve Richardson 11-4, 11-6, 11-4 (29m)
Mathieu Castagnet bt Arthur Gaskin 11-8, 11-8, 11-6 (32m)
Lucas Serme bt Sean Conroy 11-6, 8-11, 8-11, 11-7, 11-2 (42m)
Gregoire Marche bt Brian Byrne 11-2, 11-9, 11-9 (32m)
[1] FRANCE bt [5] SPAIN 4/0  
Lucas Serme bt Bernat Jaume 11-9, 11-4, 11-4 (32m)
Gregory Gaultier bt Borja Golan 11-7, 11-7, 9-11, 11-5 (53m)
Gregoire Marche bt Edmon Lopez 11-7, 11-9, 11-9 (56m)
Mathieu Castagnet bt Iker Pajares Bernabeu 11-7, 12-10, 15-13 (45m)
[4] SCOTLAND bt [8] IRELAND 4/0  
Kevin Moran bt Rory Byrne 11-3, 11-6, 11-9 (31m)
Alan Clyne bt Arthur Gaskin 11-7, 11-5, 11-2 (40m)
Douglas Kempsell bt Steve Richardson 11-8, 11-6, 11-9 (40m)
Greg Lobban bt Brian Byrne 11-7, 11-4, 11-9 (32m)
[5] SPAIN bt [8] IRELAND 4/0  
Carlos Cornes bt Brian Byrne 11-8, 11-6, 11-8 (42m)
Borja Golan bt Arthur Gaskin 11-6, 11-5, 11-6 (46m)
Edmon Lopez bt Steve Richardson 11-5, 8-11, 11-7, 8-11, 11-3 (66m)
Iker Pajares Bernabeu bt Sean Conroy 11-6, 11-8, 11-7 (33m)
[1] FRANCE bt [4] SCOTLAND 3/1  
Mathieu Castagnet lost to Greg Lobban 4-11, 2-11 ret. (33m)
Gregory Gaultier bt Alan Clyne 11-4, 11-2, 11-2 (22m)
Geoffrey Demont bt Kevin Moran 11-6, 11-3, 12-14, 11-4 (50m)
Gregoire Marche bt Douglas Kempsell 11-2, 11-9, 4-11, 11-8 (57m)
Final positions: 1 France, 2 Scotland, 3 Spain, 4 Ireland
 
Pool B:
[2] ENGLAND bt [7] FINLAND 3/1  
Adrian Waller bt Tatu Knuutila 11-2, 11-7, 11-6 (25m)
Daryl Selby lost to Henrik Mustonen 11-6, 5-11, 6-11, 7-11 (38m)
Tom Richards bt Jami Äijänen 11-6, 11-7, 11-2 (22m)
Chris Simpson bt Kristian Rautiainen 11-2, 11-4, 11-8 (19m)
[3] GERMANY drew with [6] NETHERLANDS 2/2  
Lucas Wirths lost to Bart Ravelli 6-11, 6-11, 9-11 (39m)
Simon Rösner bt Piedro Schweertman 11-6, 11-4, 11-3 (22m)
Rudi Rohrmuller lost to Dylan Bennett 11-9, 6-11, 9-11, 11-8, 9-11 (88m)
Raphael Kandra bt Sebastiaan Weenink 11-7, 11-8, 12-10 (36m)
[2] ENGLAND bt [6] NETHERLANDS 4/0  
Adrian Waller bt Marc ter Sluis 11-5, 11-5, 11-3 (26m)
James Willstrop bt Piedro Schweertman 2-11, 11-7, 6-11, 11-7, 11-7 (42m)
Tom Richards bt Bart Ravelli 11-9, 11-8, 11-5 (29m)
Chris Simpson bt Sebastiaan Weenink 11-2, 11-6, 11-7 (23m)
[3] GERMANY bt [7] FINLAND 3/1  
Lucas Wirths bt Jami Äijänen 2-11, 11-9, 14-16, 11-7, 11-8 (71m)
Simon Rösner bt Olli Tuominen 3-11, 11-5, 11-9, 10-12, 11-5 (50m)
Rudi Rohrmuller lost to Kristian Rautiainen 8-11, 9-11, 8-11 (35m)
Raphael Kandra bt Henrik Mustonen 11-5, 9-11, 11-8, 11-1 (30m)
[7] FINLAND drew with [6] NETHERLANDS 2/2  
Henrik Mustonen bt Sebastiaan Weenink 11-1, 12-10, 11-8 (29m)
Olli Tuominen lost to Piedro Schweertman 10-12, 9-11, 3-11 (30m)
Jami Äijänen lost to Bart Ravelli 11-5, 2-11, 11-13, 11-9, 5-11 (68m)
Kristian Rautiainen bt Dylan Bennett 5-11, 11-5, 11-7, 11-6 (41m)
[2] ENGLAND bt [3] GERMANY 3/1  
Daryl Selby bt Raphael Kandra 11-7, 16-14, 11-13, 11-8 (69m)
James Willstrop lost to Simon Rösner 7-11, 10-12, 11-7, 2-11 (44m)
Tom Richards bt Tobias Weggen 11-3, 11-4, 11-1 (19m)
Chris Simpson bt Lucas Wirths 11-7, 11-2, 11-5 (23m)
Final positions: 1 England, 2 Germany, 3 Finland, 4 Netherlands