1:40 am
18 Jan 2017

Men's Tecnifibre British Junior U19 Open 2016, Sheffield, England

Actions:    Show history

Junior, 2 - 6 January 2016

Official event website

Final:
[1] Youssef Soliman (EGY) bt [3/4] Saadeldin Abouaish (EGY) 11-5, 11-6, 11-5 (44m)
 
Third place play-off:
[2] Eain Yow Ng (MAS) bt [9/16] Kyle Finch (Hants) 11-7, 11-8, 11-5 (35m)
 
Semi-finals:
[1] Youssef Soliman (EGY) bt [9/16] Kyle Finch (Hants) 11-9, 11-2, 12-10 (46m)
[3/4] Saadeldin Abouaish (EGY) bt [2] Eain Yow Ng (MAS) 11-9, 11-4, 6-11, 11-3 (42m)
 
Quarter-finals:
[1] Youssef Soliman (EGY) bt [5/8] Miko Äijänen (FIN) 11-8, 11-9, 11-3 (35m)
[9/16] Kyle Finch (Hants) bt [5/8] Patrick Rooney (Merseyside) 11-7, 13-11, 7-11, 11-5 (60m)
[3/4] Saadeldin Abouaish (EGY) bt [5/8] James Peach (Yorks) 11-6, 11-7, 11-8 (37m)
[2] Eain Yow Ng (MAS) bt [5/8] Karim Magdy (EGY) 15-13, 5-11, 8-11, 11-7, 12-10 (55m)
 
3rd round:
[1] Youssef Soliman (EGY) bt [9/16] Enzo Corigliano (FRA) 11-1, 12-10, 11-6 (29m)
[5/8] Miko Äijänen (FIN) bt [9/16] Charlie Lee (Surrey) 11-9, 7-11, 11-3, 11-8 (60m)
[9/16] Kyle Finch (Hants) bt [3/4] Israr Ahmed (PAK) 11-7, 7-11, 11-6, 11-0 (44m)
[5/8] Patrick Rooney (Merseyside) bt Sandeep Ramachandran (IND) 11-5, 11-6, 8-11, 11-8 (47m)
[5/8] James Peach (Yorks) bt [9/16] Velavan Senthilkumar (IND) 11-8, 11-4, 11-7 (34m)
[3/4] Saadeldin Abouaish (EGY) bt [9/16] Benjamin Aubert (FRA) 4-11, 11-3, 13-11, 11-4 (54m)
[5/8] Karim Magdy (EGY) bt [9/16] Bradley Masters (Kent) 12-10, 11-4, 11-8 (40m)
[2] Eain Yow Ng (MAS) bt [9/16] Ryunosuke Tsukue (JPN) 5-11, 13-11, 11-8, 8-11, 11-8 (63m)
 
2nd round:
[1] Youssef Soliman (EGY) bt Andrew Douglas (USA) 11-7, 11-6, 11-6 (46m)
[9/16] Enzo Corigliano (FRA) bt Ling To Yu (HKG) 9-11, 11-3, 12-10, 11-8 (35m)
[5/8] Miko Äijänen (FIN) bt Yusef Forster (Yorks) 11-1, 11-3, 11-9 (29m)
[9/16] Charlie Lee (Surrey) bt Robbie Keefe (Hants) 11-3, 8-11, 11-6, 11-2 (47m)
[3/4] Israr Ahmed (PAK) bt Jared London (Cornwall) 11-6, 11-1, 11-2 (21m)
[9/16] Kyle Finch (Hants) bt Dimitri Steinmann (SUI) 11-7, 11-4, 11-6 (31m)
[5/8] Patrick Rooney (Merseyside) bt Jordan Hardwick (Glos) 11-3, 11-4, 11-8 (19m)
Sandeep Ramachandran (IND) bt [9/16] Basel Shiren Ghanem (EGY) 11-6, 11-8, 11-5 (39m)
[9/16] Velavan Senthilkumar (IND) bt Harry Falconer (Lincs) 11-3, 11-6, 11-7 (30m)
[5/8] James Peach (Yorks) bt Spencer Lovejoy (USA) 11-9, 8-11, 11-6, 11-8 (48m)
[9/16] Benjamin Aubert (FRA) bt Rahul Sehrawat (CAN) 11-9, 7-11, 11-5, 11-4 (51m)
[3/4] Saadeldin Abouaish (EGY) bt Ranjit Singh (IND) 11-7, 11-9, 11-4 (26m)
[9/16] Bradley Masters (Kent) bt Laurence Green (Herts) 11-6, 11-4, 11-9 (43m)
[5/8] Karim Magdy (EGY) bt Matthew Broadberry (Surrey) 13-11, 11-9, 11-8 (49m)
[9/16] Ryunosuke Tsukue (JPN) bt Maged Ashraf (EGY) 12-10, 11-6, 11-4 (29m)
[2] Eain Yow Ng (MAS) bt Cole Becker (USA) 11-4, 12-10, 11-3 (21m)
 
1st round:
[1] Youssef Soliman (EGY) bt Connor McNeill (AUS) 11-1, 11-4, 11-2 (17m)
Andrew Douglas (USA) bt Jamie Todd (Northumbria) 11-4, 11-8, 11-1 (20m)
[9/16] Enzo Corigliano (FRA) bt Rohan Mandil (FRA) 11-1, 11-1, 11-8 (42m)
Ling To Yu (HKG) bt Sébastien Bonmalais (FRA) 11-8, 11-7, 11-8 (26m)
[5/8] Miko Äijänen (FIN) bt Lucas Rousselet (FRA) 12-10, 3-11, 11-1, 11-2 (41m)
Yusef Forster (Yorks) bt Tess Jutte (NED) 11-9, 11-9, 8-11, 10-12, 11-9 (64m)
[9/16] Charlie Lee (Surrey) bt Matthew Henderson (CAN) 11-4, 11-4, 11-5 (24m)
Robbie Keefe (Hants) bt Ahmad Rusyaidi Rosli (MAS) 11-2, 11-7, 11-1 (21m)
[3/4] Israr Ahmed (PAK) bt Ruweesha Pamudith Jayawardena (SRI) 11-3, 11-3, 11-1 (11m)
Jared London (Cornwall) bt Bjørn Rune Østerhus (NOR) 11-6, 9-11, 11-8, 11-6 (33m)
[9/16] Kyle Finch (Hants) bt Elliott Morris-Devred (Wales) 11-7, 11-5, 11-6 (26m)
Dimitri Steinmann (SUI) bt Nilo Vidal (ESP) 11-3, 11-2, 11-6 (19m)
[5/8] Patrick Rooney (Merseyside) bt Thomas Abraham (IRL) 11-0, 11-0, 11-2 (21m)
Jordan Hardwick (Glos) bt Callum Lawton (ZIM) 10-12, 11-6, 11-4, 12-10 (34m)
[9/16] Basel Shiren Ghanem (EGY) bt Mark Richmond (Warwicks) 11-5, 11-3, 11-6 (22m)
Sandeep Ramachandran (IND) bt Oliver Harris (Cheshire) 8-11, 11-5, 8-11, 11-8, 11-4 (57m)
Harry Falconer (Lincs) bt Thijs van der Pluijm (NED) 11-8, 5-11, 11-4, 11-3 (38m)
[9/16] Velavan Senthilkumar (IND) bt Ryan Wilson (Glos) 11-3, 11-3, 11-6 (13m)
Spencer Lovejoy (USA) bt Christopher Wiggins (Northumbria) 11-6, 11-6, 11-4 (32m)
[5/8] James Peach (Yorks) bt Matej Hrnčiřík (SVK) 11-4, 11-1, 11-5 (29m)
Rahul Sehrawat (CAN) bt Calvin McCafferty (USA) 11-8, 11-8, 11-8 (42m)
[9/16] Benjamin Aubert (FRA) bt Yanick Buric (SUI) 11-2, 11-5, 11-1 (15m)
Ranjit Singh (IND) bt Ben Windle (Surrey) 11-8, 11-9, 16-14 (29m)
[3/4] Saadeldin Abouaish (EGY) bt Jonathan Camfield (Surrey) 11-9, 11-5, 11-5 (27m)
Laurence Green (Herts) bt Brock Janzer (CAN) 11-7, 11-4, 11-7 (26m)
[9/16] Bradley Masters (Kent) bt Jean Baptiste Gai (FRA) 11-2, 11-2, 11-1 (17m)
Matthew Broadberry (Surrey) bt Martin Kegel (CRO) 11-7, 11-9, 5-11, 11-7 (44m)
[5/8] Karim Magdy (EGY) bt Stuart MacGregor (Yorks) 11-4, 11-6, 11-2 (27m)
Maged Ashraf (EGY) bt Paul Broadberry (Surrey) 11-1, 11-6, 11-6 (22m)
[9/16] Ryunosuke Tsukue (JPN) bt Siddharth Choudhary (IND) 11-6, 11-7, 11-3 (17m)
Cole Becker (USA) bt Donny van Hal (NED) 11-7, 6-11, 11-7, 11-5 (31m)
[2] Eain Yow Ng (MAS) bt Hamish Gillams (Herts) 11-8, 11-2, 11-5 (15m)